Rekonstrukce maďarské eko-apokalypsy. Krok za krokem

Rekonstrukce maďarské eko-apokalypsy. Krok za krokem
,,Když jsem zaslechla silný proud, rychle jsem vyskočila z okna a běžela někam výš. Víc jsem nestihla," vypověděla jedna z obyvatelek vesnice Devecsér.
,,Podívala jsem se z okna a viděla, jak se to valí jako obrovská vlna. Přišla jsem o všechno. O psa, kuřata, kachny, brambory, dříví za zimu," řekla novinářům jedenašedesátiletá žena z Kolontáru.
Více či méně zasaženo je sedm tisíc lidí v sedmi vesnicích, vzdálených přibližně 160 kilometrů jihozápadně od Budapešti. Jezero Balaton leží nedaleko odsud.
Zatímco šokovaní lidé prchali za zatopených ulic a domů (v Kolontáru vystoupalo bahno až do výše dvou metrů), objevily se první zprávy o příčině katastrofy. A bylo jasné, že je zle.
Foto: Reuters
Martin Novák Martin Novák
6. 10. 2010 10:55

Budapešť - V Evropě málo vídaná katastrofa postihla západní Maďarsko. 700 tisíc kubíků jedovatého odpadu uniklo z hliníkárny a zatopilo územé o rozloze 40 kilometrů čtverečních. Čtyři lidé zemřeli, desítky jsou v nemocnicích. Vyčištění zamořeného území potrvá rok, bude třeba odstranit dva centimetry zeminy. Podívejte se na chronologii události za doprovodu fotografií.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy