Trump nařídil uvolnit federální pomoc kvůli kalifornským požárům

ČTK ČTK
5. 8. 2018 15:02
Americký prezident Donald Trump schválil přidělení mimořádného federálního balíčku pro Kalifornii, která se potýká s lesními požáry. Celkem 17 požárů už si vyžádalo devět obětí.
Lesní požáry v Kalifornii, 2. srpna 2018.
Lesní požáry v Kalifornii, 2. srpna 2018. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump vyhlásil v kalifornských oblastech zasažených ničivými požáry stav katastrofy a nařídil uvolnění federálních financí na pomoc při jejich obnově. Podle agentury Reuters o tom v neděli informoval Bílý dům. V Kalifornii zuří celkem 17 požárů a počet jejich obětí v sobotu stoupl na devět.

Trump reagoval na prosbu kalifornského guvernéra Jerryho Browna, který v sobotu navštívil jednu z postižených oblastí a požádal o federální pomoc. Vyhlášení katastrofy umožní Trumpovi uvolnit federální peníze na pomoc tisícům lidí, kteří přišli o svá obydlí.

Hašení a následky rozsáhlého požáru v oblasti Carr v Kalifornii. 29. 7. 2018.
Hašení a následky rozsáhlého požáru v oblasti Carr v Kalifornii. 29. 7. 2018. | Foto: Reuters

V Kalifornii i v neděli pokračuje suché a horké počasí doprovázené místy silnými nárazy větru pohánějícími plameny. Největší požáry zuří severně od San Franciska, kde již padlo plamenům za oběť 55 domů a tisíce lidí musely prchnout více než stovku kilometrů daleko od svých domovů. Dva největší požáry již zachvátily plochu o rozloze pětkrát větší, než je San Francisco a hasičům se je podařilo dostat pod kontrolu pouze přibližně ze čtvrtiny.

Nejtragičtější bilanci má však jiný požár šířící se v oblasti přibližně 250 kilometrů severně od Sacramenta. V sobotu způsobil oheň smrt pracovníka energetické firmy, čímž počet obětí tohoto požáru vzrostl na sedm; dva další lidé zahynuli při jiných požárech.

Úřady se obávají dalšího zhoršení situace a v sobotu preventivně nařídily nové evakuace z oblasti okresů Mendocino a Lake, kde dvojice požárů ohrožuje dalších devět tisíc domů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy