Duchovní hrozba: Polští kněží pálili "závadné" knihy, byl mezi nimi i Harry Potter

Martina Heroldová Martina Heroldová
Aktualizováno 2. 4. 2019 0:01
Kněží z polské katolické nadace s názvem SMS z nebe se v neděli pochlubili na svých facebookových stránkách fotografiemi, na nichž společně s dětskými ministranty pálí knihy a další předměty. Mezi nevhodnou literaturou shořela například díla, jako je Harry Potter J. K. Rowlingové nebo upírská sága Stmívání Stephanie Meyerové. "Jsme poslušní Slovu," okomentovali svou iniciativu na Facebooku a příspěvek doplnili několika starozákonními úryvky.
Polští kněží pálí závadné knihy
Polští kněží pálí závadné knihy | Foto: Facebook SMS Z NIEBA

U facebookového příspěvku nadace argumentuje citacemi ze starozákonní knihy Deuteronomium: "Sochy jejich bohů spal. Nesmíš zatoužit po stříbru ani zlatu, které je na nich. Neber si je, abys neupadl do léčky. Pro Hospodina, tvého Boha, je to ohavnost!" Zdá se, že si tak slova páté knihy Mojžíšovy členové nadace SMS z nebe vyložili skutečně doslovně. Jejich počínání tak připomínalo chování duchovních ve středověku či za rekatolizace nebo pálení knih nacisty.

V noci z neděle na pondělí pak příspěvek doplnili o další citáty, týkající se čarodějnictví a magie. Upozorňují na to, že si věřící mají dávat pozor na to, co čtou, protože to ovlivňuje jejich vnímání světa. V diskusi pod příspěvkem se objevují tisíce komentářů, převládají ty kritické. Mnozí uživatelé sociální sítě připomínají právě počínání nacistů za druhé světové války, jiní upozorňují na to, že pálením lakovaného dřeva, plastů či tiskařské barvy vznikají toxické zplodiny, a může tak jít o trestný čin .

K incidentu došlo v severopolském městě Koszalin nedaleko Gdaňsku, předměty určené ke spálení přinesli do kostela prý sami věřící. V plamenech je možné vidět kromě knih také dřevěnou africkou masku, porcelánového slona, hinduistickou sošku nebo dokonce deštník s Hello Kitty. Na fotografii pálení přihlížejí i děti oděné v ministrantském oděvu.

"To nebylo pálení nějakých knížek, ale pálení předmětů spojených s magií a okultismem. Kromě knih tam byly také jiné předměty - amulety, talismany. Přinesli je věřící, protože nadešel čas, aby se v tom udělal pořádek," vysvětlil serveru NaTemat gdaňský kněz Jan Kucharski z kostela Nejsvětější Panny Marie matky církve a svaté Kateřiny švédské. Podle něj může být pro věřící vlastnění takových předmětů či literatury duchovní hrozbou.

Víme, co věřícím škodí

"My víme, co nám škodí a co není dobré pro věřící, proto jsme zvolili takovou formu této, řekl bych, evangelizační, události," řekl Kucharski serveru NaTemat. "Ovšem, pro některé lidi to může být šokující, ale lidé, kteří mají Božího ducha to pochopí," dodal. V současné době prý další takové akce neplánuje. Podle svých slov také nečekal, že událost bude mít takový dosah.

Nadace poté na svém profilu jako reakci na rozhořčené komentáře reagovala citací svého zakladatele: "Sním o dni, kdy budou protestující proti zabíjení nenarozených dětí reagovat alespoň z poloviny tak dychtivě, jako je tomu v případě pálení knih o magii."

Na zprávu reagoval i liberální místostarosta Gdaňsku Piotr Borawski. Na Twitteru napsal, že uvědomil úřady kvůli nedovolenému rozdělávání ohně a pálení plastů a dalších ovzduší škodlivých materiálů.

Událost pro Aktuálně.cz komentoval také katolický kněz a teolog Tomáš Halík. "Pálení knih polskými katolickými 'evangelizátory' nám právem připomíná podobná barbarská představení ve středověku či v době nacismu. Jestliže se odvolávají na starozákonní citáty, představuje to regres oproti Novému zákonu, kde Ježíš přísně napomíná horlivce, kteří chtějí podobně udělat radikální pořádek a vytrhat všechno býlí: 'Dejte si pozor, protože s koukolem můžete snadno vytrhat i pšenici!' Nechci tím hájit kvalitu všeho, co ti horlivci odmítají, ale varuji před jejich neschopností rozlišovat," řekl Aktuálně.cz

Upozorňuje také na podobné tendence odmítání literatury o Harrym Potterovi například německou katolickou aktivistkou Gabrielou Kuby, která se snažila k odmítavému postoji přimět i papeže Benedikta XVI. Když neuspěla, začala se zaměřovat na genderovou ideologii a kritizovat Istanbulskou úmluvu.

"Fanatismus, jednostrannost, strach z odlišného, fundamentalistické zacházení s biblickými texty a nechopnost rozlišovat jsou patologickou formou náboženství. Za pálením knih se vždy skrývá agresivita vůči odlišnému, která pak za určitých podmínek ze symbolického chování přerůstá v asociální chování vůči lidem, zejména menšinám, na nichž si tito lidé vybíjejí svou nenávist. Ježíš učil, že největší zlo nepřichází zvnějšku, nýbrž z vlastního srdce. Zejména v době, kdy i polský klérus se musí vyrovnat s mnoha temnými jevy ve vlastních řadách, by se kněží měli patrně soustředit na jiné, nebezpečnější formy zla a tam si udělat pořádek," dodal Halík.

 

Právě se děje

Další zprávy