Polsko zavřelo hranice před uprchlíky z Čečenska. Dvě stě jich nyní táboří na běloruské straně

ČTK ČTK
30. 8. 2016 22:54
Čečenci se snaží polské úřady přesvědčit, že nejsou ekonomickými migranty, ale prchají před pronásledováním ve vlasti. Polští pohraničníci jim ale vstup do Polska odmítají pod záminkou, že nemají víza. Podle zástupce OSN ale Polsko porušuje pravidla, když mezinárodní právo i polské zákony stanoví, že lidé usilující o mezinárodní ochranu mají mít možnost požádat o azyl i v případě, že na hranice dorazí bez požadovaných dokladů.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ondřej Besperát

Varšava  Asi 200 uprchlíků, Čečenců s ruským občanstvím, táboří u bělorusko-polského pohraničního přechodu Brest-Terespol v naději, že je polští pohraničníci pustí do země jako žadatele o azyl. Polsko se ale zdráhá. Situace poutá pozornost médií.

"Prosíme jen o jedno: ať nás Poláci pustí, anebo ať uzavřou hranice," řekl novinářům jeden z uprchlíků podle polské televize TVN 24.

Čečenci se snaží polské úřady přesvědčit, že nejsou ekonomickými migranty, ale prchají před pronásledováním ve vlasti. Polští pohraničníci jim ale vstup do Polska odmítají pod záminkou, že nemají víza.

"Ale jak může uprchlík dostat víza? Čečencům se víza nedávají!" rozčiluje se jeden z dotčených. Další si stěžují, že je Poláci považují za teroristy. "Ani neposlouchají, co se jim říká. Vysvětlujeme jim, proč odjíždíme z Ruska, ale neposlouchají nás," prohlásil jeden z Čečenců.

"Někteří se už dvacetkrát pokusili vjet do Polska a podat si tam žádost o azyl, polské úřady je ale vracejí zpět," řekl ruské službě BBC běloruský aktivista, snažící se uprchlíkům pomáhat.

"Pohraniční stráž velice pečlivě prověřuje každou osobu. Východní hranice Polska je současně hranicí schengenského prostoru, a proto je zajištění bezpečnosti tak důležité," zdůraznila mluvčí polské pohraniční stráže. A pokud v Bělorusku táboří lidé, kteří nebyli puštěni do Polska, tak byli odmítnuti proto, že nesplňovali požadavky.

Rafal Kostrzyński z Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) naopak zdůraznil, že mezinárodní právo i polské zákony stanoví, že lidé usilující o mezinárodní ochranu mají mít možnost požádat o azyl i v případě, že na hranice dorazí bez požadovaných dokladů. Na úřad ale "denně telefonují cizinci z hranice, že nemohou podat žádost o azyl", řekl.

Podle BBC si Poláci z desítek žadatelů vyberou tak dvě tři rodiny, ostatní jsou v beznadějné situaci.

TVN 24 nedávno upozornila, že Němci častěji vracejí do Polska uprchlíky z třetích zemí, které dříve nechávali být. Berlín za první pololetí vrátil Varšavě na 4000 migrantů, tedy stejně jako za celý loňský rok. Vesměs jde právě o Čečence.

 

Právě se děje

Další zprávy