Polsko má premiérku, žezlo po Tuskovi převzala Kopaczová

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
15. 9. 2014 16:52
Donald Tusk se koncem roku přesouvá do čela Evropské unie. Stane se novým předsedou Evropské rady.
Nová polská premiérka - Ewa Kopaczová.
Nová polská premiérka - Ewa Kopaczová. | Foto: Reuters

Varšava - Polsko má novou premiérku. Dosavadní předsedkyni parlamentu Ewu Kopaczovou do funkce v pondělí jmenoval polský prezident Bronislaw Komorowski.

Současně ji pověřil i sestavením nové vlády.

Kopaczová nahradí Donalda Tuska, který se koncem roku přesouvá do čela Evropské unie; stane se novým předsedou Evropské rady.

"Bude to dobrá vláda... Vím, že můj úkol bude obtížný, ale jsem připravena tuto výzvu přijmout," řekla podle agentury AFP novinářům 57letá Kopaczová poté, co z rukou prezidenta převzala jmenovací dekret.

Druhá žena v čele vlády...

Kopaczová, která je členkou Tuskovy liberální Občanské platformy (PO), může díky jmenování premiérkou oficiálně zahájit rozhovory o sestavení svého kabinetu.

Prezidentská kancelář uvedla, že nová vláda by měla složit přísahu 22. září. Do 14 dnů si pak nový vládní tým musí dojít pro důvěru Sejmu.

Po Hanně Suchocké, která řídila vládu od července 1992 do října 1993, je druhou ženou v čele polského kabinetu.

... a první v čele Sejmu

Kopaczová byla historicky první ženou, která stanula v čele Sejmu, tedy dolní komory polského parlamentu. Zvolena byla v listopadu 2011.

V letech 2007 až 2011 vedla ministerstvo zdravotnictví v první vládě premiéra Donalda Tuska.

V té době si také proti sobě popudila konzervativní část polské veřejnosti, když navrhovala, aby stát navzdory odporu církevních představitelů hradil neplodným párům část nákladů na mimoděložní oplodnění. V roce 2008 navíc pomohla nalézt zdravotnické zařízení ochotné provést legální interrupci u nezletilé dívky.

Za tento krok odpůrci potratů dokonce požadovali, aby byla ministryně Kopaczová exkomunikována z katolické církve.

Kritika kvůli tragédii u Smolensku

Když počátkem listopadu 2011 kandidovala na post předsedkyně Sejmu, odmítla ji opoziční strana Právo a spravedlnost (PiS) podpořit. Její představitelé to odůvodnili tím, že jako ministryně zdravotnictví údajně řádně nedohlédla na pitvu obětí smolenské letecké katastrofy, při které v dubnu 2010 zahynul prezident Lech Kaczyński a téměř stovka vysokých představitelů polského veřejného života.

Od října 2010 je místopředsedkyní a od loňského prosince první místopředsedkyní vládní Občanské platformy.

Narodila se 3. prosince 1956 v městečku Skaryszew nedaleko Radomi. Na univerzitě v Lublinu vystudovala medicínu se specializací na pediatrii a rodinné lékařství.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hotely v Česku ubytovaly v říjnu meziročně asi o 800 tisíc hostů více, převládali domácí turisté

V tuzemských hotelech se podle státní agentury CzechTourism v říjnu ubytovalo zhruba 1,1 milionu hostů. Oproti loňsku je to asi o 800 tisíc více. Návštěvnost hotelů dál nejvíce podporovali domácí turisté, kterých do nich v desátém měsíci letošního roku zavítalo přibližně 660 tisíc. Ze zahraničí dorazilo kolem 400 tisíc hostů, nejčastěji se jednalo o Němce. Obsazenost hotelů ke konci roku ovlivní zrušené vánoční trhy. Cestovatelé z ciziny se tak místo toho, aby přijeli do Česka, vydají do zemí, kde se adventní trhy konají. Agentura CzechTourism to ve čtvrtek sdělila na základě nových dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Z říjnových údajů ČSÚ je podle ředitele CzechTourism Jana Hergeta patrné, že s rostoucí proočkovaností začali lidé znovu cestovat. "Markantní je to například u turistů z Izraele, kde se očkovalo velice rychle," uvedl. Tuzemské hotely v říjnu přivítaly 12 233 hostů z Izraele, v porovnání se stejným měsícem předkrizového roku 2019 jich bylo pouze o 1320 méně. Podobné je to u návštěvníků ze Saudské Arábie, propad hostů v hotelích za desátý měsíc ve srovnání s rokem 2019 činí zhruba osm procent.

"Bohužel aktuálně se situace vyvíjí opačným směrem. Turisté ze vzdálených zemí ve velkém ruší rezervované lety a cesty do Česka, a to především kvůli chybějícím adventním trhům. Vánoční atmosféra ve městech spojená s adventními trhy je pro řadu zahraničních turistů opravdu silným magnetem," řekl dále Herget.

Zdroj: ČTK
Další zprávy