Polsko má premiérku, žezlo po Tuskovi převzala Kopaczová

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
15. 9. 2014 16:52
Donald Tusk se koncem roku přesouvá do čela Evropské unie. Stane se novým předsedou Evropské rady.
Nová polská premiérka - Ewa Kopaczová.
Nová polská premiérka - Ewa Kopaczová. | Foto: Reuters

Varšava - Polsko má novou premiérku. Dosavadní předsedkyni parlamentu Ewu Kopaczovou do funkce v pondělí jmenoval polský prezident Bronislaw Komorowski.

Současně ji pověřil i sestavením nové vlády.

Kopaczová nahradí Donalda Tuska, který se koncem roku přesouvá do čela Evropské unie; stane se novým předsedou Evropské rady.

"Bude to dobrá vláda... Vím, že můj úkol bude obtížný, ale jsem připravena tuto výzvu přijmout," řekla podle agentury AFP novinářům 57letá Kopaczová poté, co z rukou prezidenta převzala jmenovací dekret.

Druhá žena v čele vlády...

Kopaczová, která je členkou Tuskovy liberální Občanské platformy (PO), může díky jmenování premiérkou oficiálně zahájit rozhovory o sestavení svého kabinetu.

Prezidentská kancelář uvedla, že nová vláda by měla složit přísahu 22. září. Do 14 dnů si pak nový vládní tým musí dojít pro důvěru Sejmu.

Po Hanně Suchocké, která řídila vládu od července 1992 do října 1993, je druhou ženou v čele polského kabinetu.

... a první v čele Sejmu

Kopaczová byla historicky první ženou, která stanula v čele Sejmu, tedy dolní komory polského parlamentu. Zvolena byla v listopadu 2011.

V letech 2007 až 2011 vedla ministerstvo zdravotnictví v první vládě premiéra Donalda Tuska.

V té době si také proti sobě popudila konzervativní část polské veřejnosti, když navrhovala, aby stát navzdory odporu církevních představitelů hradil neplodným párům část nákladů na mimoděložní oplodnění. V roce 2008 navíc pomohla nalézt zdravotnické zařízení ochotné provést legální interrupci u nezletilé dívky.

Za tento krok odpůrci potratů dokonce požadovali, aby byla ministryně Kopaczová exkomunikována z katolické církve.

Kritika kvůli tragédii u Smolensku

Když počátkem listopadu 2011 kandidovala na post předsedkyně Sejmu, odmítla ji opoziční strana Právo a spravedlnost (PiS) podpořit. Její představitelé to odůvodnili tím, že jako ministryně zdravotnictví údajně řádně nedohlédla na pitvu obětí smolenské letecké katastrofy, při které v dubnu 2010 zahynul prezident Lech Kaczyński a téměř stovka vysokých představitelů polského veřejného života.

Od října 2010 je místopředsedkyní a od loňského prosince první místopředsedkyní vládní Občanské platformy.

Narodila se 3. prosince 1956 v městečku Skaryszew nedaleko Radomi. Na univerzitě v Lublinu vystudovala medicínu se specializací na pediatrii a rodinné lékařství.

 

Právě se děje

Další zprávy