Tusk jde do Bruselu, Polsko bude mít po 21 letech premiérku

Martin Novák Martin Novák
2. 9. 2014 11:07
Favoritkou na post po Donaldu Tuskovi je jeho spojenkyně Ewa Kopaczová.
Ewa Kopaczová
Ewa Kopaczová | Foto: Reuters

Varšava - Je to dost dávno, co Polsko rozčeřilo tehdy ještě čerstvé postkomunistické vody východní Evropy první ženou v čele vlády. Hana Suchocká vydržela ve funkci necelý rok v letech 1992 až 1993.

Na další premiérku si Polsko počkalo, zdá se, jedenadvacet let.

Donald Tusk se ujme funkce předsedy Evropské rady (neboli evropského prezidenta) na začátku prosince.

Kdo ho nahradí? Pravděpodobně Ewa Kopaczová, Tuskovi velmi blízká politička. Nyní předsedkyně Sejmu (dolní komory parlamentu), dříve ministryně zdravotnictví.

S Tuskem stranu Občanská platforma v roce 2001 zakládala a málokdo se těší jeho větší důvěře než právě šestapadesátiletá žena, která vystudovala medicínu a roky pracovala jako pediatrička.
Sama už řekla, že se funkci nebrání.

"Je jednoznačně kandidátkou s největšími šancemi. Je místopředsedou Občanské platformy a jednoduše Tuskovým člověkem," řekl agentuře Reuters vysoce postavený zdroj z hlavní vládnoucí strany.

Zatím vládnoucí. Pokud se Kopaczová ujme premiérského kormidla, dovede zřejmě její vláda zemi příští rok k parlamentním volbám.

Pro liberální Občanskou platformu, která s Tuskem v čele dvakrát za sebou jasně vyhrála, to tentokrát nevypadá dobře. Poláci chtějí změnu a v průzkumech vede konzervativní Právo a spravedlnost Jaroslava Kaczyńského.

Kopaczová se tak může stát političkou, která po svém nástupu ihned prohrála, byť patrně ani Tusk by volby už potřetí nevyhrál, kdyby nešel do Bruselu a zůstal ve Varšavě.

Průzkum na internetové stránce deníku Gazeta Wyborcza ale naznačil, že pro veřejnost nemusí být exministryně zdravotnictví právě tou nejlepší volbou.

Radoslaw Sikorski.
Radoslaw Sikorski. | Foto: Reuters

V anketě by si její účastníci přáli za premiérku nejvíce dosavadní vicepremiérku Elžbietu Bieńkowskou. Druhý by skončil ministr zahraničí Radoslav Sikorski a až čtvrtá Ewa Kopaczová.

Sikorski ale má podle polských médií zůstat šéfem diplomacie kvůli přetrvávající krizi na Ukrajině a navíc by se jako premiér stal snadným terčem pro opozici vzhledem k tomu, že figuruje v aféře s odposlechy politiků vládní strany.

V úvahu přichází také ministr obrany Tomasz Simoniak. Podle Gazety Wyborczy je připraven takzvaně na střídačce, kdyby z nějakého důvodu Kopaczová do premiérského křesla neusedla.

Politička na sebe upozornila za hranicemi Polska hlavně v roce 2009, když veřejně pochybovala o účinnosti a dokonce smyslu vakcíny proti prasečí chřipce.

Článek vyšel v úterý 2. září 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy