Poláci odvezli ze Smolensku trosky vládního letounu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 8. 2013 14:44
Doufají, že jejich analýza pomůže objasnit příčiny neštěstí z dubna 2010
Foto: Aktuálně.cz

Varšava/Smolensk - Polští vyšetřovatelé zajistili v západoruském Smolensku víc než 300 úlomků trosek vládního letadla, které v roce 2010 havarovalo při přistání na tamním letišti.

Z místa katastrofy podle agentury PAP odvezli trosky sedadel, trupu a dalších částí stroje, v němž zahynul tehdejší polský prezident Lech Kaczynski a dalších téměř sto členů vládní delegace.

Pozůstatky Tupolevu Tu-154 nyní čeká pečlivé zkoumání. Ty fragmenty, které měli odborníci k dispozici od loňského podzimu, totiž k věrohodným závěrům nevedly.

Jejich analýza nicméně potvrdila, že na palubě nedošlo k žádnému výbuchu, což byl jeden z hlavních pilířů některých polských teorií o ruském spiknutí.

Rozepře kvůli vraku

Osud trosek, s jejichž pomocí se Poláci chtějí dobrat skutečných příčin tragické události, se v minulých měsících stal předmětem sporu mezi polskou a ruskou vládou.

Varšava si stěžovala na neochotu ruských úřadů, které jen váhavě vydaly povolení k prohlídce úlomků s argumentem, že ruští vyšetřovatelé musejí nejprve dokončit svou vlastní práci.

Spiklenecké teorie

Spor vyhrotily i politické tlaky umocněné tvrzením polské konzervativní opozice, podle níž se vládní delegace stala obětí atentátu nebo přímo ruského spiknutí.

Na příčinách katastrofy se zatím úplně neshodli ani vyšetřovatelé. Zatímco Rusové tvrdí, že havárie byla jednoznačně důsledkem chybné pilotáže, podle Poláků se na neštěstí podepsal i chatrný stav letiště.

 

Právě se děje

Další zprávy