Poláci odvezli ze Smolensku trosky vládního letounu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 8. 2013 14:44
Doufají, že jejich analýza pomůže objasnit příčiny neštěstí z dubna 2010
Foto: Aktuálně.cz

Varšava/Smolensk - Polští vyšetřovatelé zajistili v západoruském Smolensku víc než 300 úlomků trosek vládního letadla, které v roce 2010 havarovalo při přistání na tamním letišti.

Z místa katastrofy podle agentury PAP odvezli trosky sedadel, trupu a dalších částí stroje, v němž zahynul tehdejší polský prezident Lech Kaczynski a dalších téměř sto členů vládní delegace.

Pozůstatky Tupolevu Tu-154 nyní čeká pečlivé zkoumání. Ty fragmenty, které měli odborníci k dispozici od loňského podzimu, totiž k věrohodným závěrům nevedly.

Jejich analýza nicméně potvrdila, že na palubě nedošlo k žádnému výbuchu, což byl jeden z hlavních pilířů některých polských teorií o ruském spiknutí.

Rozepře kvůli vraku

Osud trosek, s jejichž pomocí se Poláci chtějí dobrat skutečných příčin tragické události, se v minulých měsících stal předmětem sporu mezi polskou a ruskou vládou.

Varšava si stěžovala na neochotu ruských úřadů, které jen váhavě vydaly povolení k prohlídce úlomků s argumentem, že ruští vyšetřovatelé musejí nejprve dokončit svou vlastní práci.

Spiklenecké teorie

Spor vyhrotily i politické tlaky umocněné tvrzením polské konzervativní opozice, podle níž se vládní delegace stala obětí atentátu nebo přímo ruského spiknutí.

Na příčinách katastrofy se zatím úplně neshodli ani vyšetřovatelé. Zatímco Rusové tvrdí, že havárie byla jednoznačně důsledkem chybné pilotáže, podle Poláků se na neštěstí podepsal i chatrný stav letiště.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy