Poláci odvezli ze Smolensku trosky vládního letounu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 8. 2013 14:44
Doufají, že jejich analýza pomůže objasnit příčiny neštěstí z dubna 2010
Foto: Aktuálně.cz

Varšava/Smolensk - Polští vyšetřovatelé zajistili v západoruském Smolensku víc než 300 úlomků trosek vládního letadla, které v roce 2010 havarovalo při přistání na tamním letišti.

Z místa katastrofy podle agentury PAP odvezli trosky sedadel, trupu a dalších částí stroje, v němž zahynul tehdejší polský prezident Lech Kaczynski a dalších téměř sto členů vládní delegace.

Pozůstatky Tupolevu Tu-154 nyní čeká pečlivé zkoumání. Ty fragmenty, které měli odborníci k dispozici od loňského podzimu, totiž k věrohodným závěrům nevedly.

Jejich analýza nicméně potvrdila, že na palubě nedošlo k žádnému výbuchu, což byl jeden z hlavních pilířů některých polských teorií o ruském spiknutí.

Rozepře kvůli vraku

Osud trosek, s jejichž pomocí se Poláci chtějí dobrat skutečných příčin tragické události, se v minulých měsících stal předmětem sporu mezi polskou a ruskou vládou.

Varšava si stěžovala na neochotu ruských úřadů, které jen váhavě vydaly povolení k prohlídce úlomků s argumentem, že ruští vyšetřovatelé musejí nejprve dokončit svou vlastní práci.

Spiklenecké teorie

Spor vyhrotily i politické tlaky umocněné tvrzením polské konzervativní opozice, podle níž se vládní delegace stala obětí atentátu nebo přímo ruského spiknutí.

Na příčinách katastrofy se zatím úplně neshodli ani vyšetřovatelé. Zatímco Rusové tvrdí, že havárie byla jednoznačně důsledkem chybné pilotáže, podle Poláků se na neštěstí podepsal i chatrný stav letiště.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy