Politik dostal doživotí, kvůli úplatkům za 63 milionů

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 22. 9. 2013 16:26
Muži hrozil až trest smrt. Po Si-laj tvrdí, že se stal obětí politické kampaně
Po Si-laj před soudem.
Po Si-laj před soudem. | Foto: Reuters

Peking - K doživotnímu trestu vězení v neděli odsoudil čínský tribunál bývalého vysokého čínského politika Po Si-laje, který se v ostře sledovaném procesu zodpovídal z přijímání úplatků a ze zneužití moci.

Muži, který vinu odmítá a tvrdí, že se stal obětí politicky motivované kampaně, hrozil až trest smrti.

Čtyřiašedesátiletý ambiciózní funkcionář Po, který si kdysi dělal naděje, že stane v nejužším vedení vládnoucí komunistické strany, je podle soudu vinen ve všech bodech obžaloby.

Soud také nařídil, aby se odsouzenému zabavil veškerý majetek, mezi kterým je i vila na francouzské riviéře, uvedla agentura Reuters.

Po má nyní deset dní na odvolání a podle médií se zřejmě odvolá. Všechny soudy v zemi však kontroluje vládní komunistická strana, a není tak pravděpodobné, že by odvolací soud rozsudek změnil. Řízení u odvolacího soudu by se mohlo konat do dvou měsíců.

Obžaloba: Vzal úplatky za 63 milionů

Na závěr pětidenního procesu, který skončil 26. srpna, žalobce pro obžalovaného požadoval "přísný trest" a zdůvodnil svůj požadavek tím, že Po se "odmítá přiznat a neprojevuje dostatečnou lítost".

Procesem končí nejhorší skandál čínské komunistické strany za posledních 20 let, který v loňském roce rozpoutalo obvinění Poovy manželky Ku Kchaj-laj z vraždy britského podnikatele Neila Heywooda, za niž byla později odsouzena k podmíněnému trestu smrti s dvouletým odkladem.

Trest smrti hrozil také Poovi, který podle obžaloby přijal od dvou podnikatelů úplatky ve výši 3,27 milionu dolarů (téměř 63 milionů korun).

Kromě toho byl obžalován také proto, že zpronevěřil dalších 800 tisíc dolarů (asi 16 milionů korun) z vládních fondů ze stavebního projektu a zneužíval moc coby tajemník komunistické strany v třicetimilionovém městě Čchung-čching, aby zablokoval vyšetřování vraždy Brita, k níž se nakonec přiznala jeho žena.

Naplnila se ale předpověď politologů, že Po nakonec vyvázne s mírnějším trestem, protože strana nebude chtít dělat mučedníka z charismatického muže, jenž si v minulosti získal mezi lidmi velkou oblibu a také před soudem se neohroženě hájil.

"Předpokládal jsem kratší (vězení)," řekl agentuře Reuters profesor pekingské univerzity Čang Ming. "Jeho popírání viny však způsobilo delší trest," dodal. Po u soudu veškerá obvinění popíral a obviňoval z korupce jiné. V Číně je běžné, že soudy jsou shovívavější, pokud obžalovaný vyjádří lítost.

Soudní proces doprovázela silná bezpečnostní opatření a kolem soudní budovy byly umístěné zátarasy. Mezi lidmi stojícími za zátarasy však tentokrát nebyli vidět žádní Poovi sympatizanti. Na rozdíl od začátku procesu, kdy mu přišlo vyjádřit podporu množství lidí.

Po je stále oblíbený v regionech, ve kterých působil, zvláště ve městě Čchung-čching. Po vedl kampaň proti organizovanému zločinu a nechal postavit cenově dostupné bydlení. Pro zvýšení své popularity využíval rovněž maoistické písně a masová shromáždění.

 

Právě se děje

Další zprávy