Politici ve stínu katastrof. Thajský guvernér po záchraně chlapců slaví, Bush pohořel při hurikánu

Simone Radačičová Simone Radačičová
12. 7. 2018 6:32
Hned po úspěšném vysvobození thajských chlapců a jejich trenéra ze zatopené jeskyně se na sociálních sítích začaly objevovat výzvy, aby se šéf záchranné operace a exguvernér Narongsak Osottanakón stal thajským premiérem. Profesionálně zvládnuté katastrofy politiky po celém světě posilují. Američané ocenili, jak se v roce 2012 zachoval Barack Obama při řádění hurikánu Sandy, popularita vzrostla i německému kancléři Gerhardu Schröderovi po povodních před 16 lety. Opačným příkladem je exprimátor Prahy Igor Němec. Podívejte se na náš přehled.
Chilský prezident Sebastián Piňera vítá na zemském povrchu předáka zasypaných horníků.
Chilský prezident Sebastián Piňera vítá na zemském povrchu předáka zasypaných horníků. | Foto: Reuters

Sebastián Piñera, chilský prezident

V srpnu 2010 se v chilské poušti Atacama propadl důl. Nejprve si záchranáři mysleli, že všichni horníci zemřeli. To se naštěstí nepotvrdilo. Svět pak obletěla fotka rozesmátého prezidenta Sebastiána Piñery, který drží vzkaz od přeživších horníků.

Ti uvázli asi 700 metrů pod zemí. Na povrch se dostali po téměř 70 dnech ve speciální kapsli, která je vyvezla na povrch.

Na záchrannou operaci prezident osobně dohlížel. Záchranu považoval za věc národní cti. Vše živě přenášela tamní televize. Poté, co zachránili posledního horníka, se s ním Piñera objal a se společně s ostatními se dali do zpěvu chilské hymny. Záchrana mu zajistila výrazný skok v popularitě a upevnila jeho postavení. 

Piñera, prezident z let 2010 až 2014, se letos vrátil do prezidentského paláce.

 

Právě se děje

Další zprávy