Ankara - Turecká policie identifikovala jednoho podezřelého v souvislosti s pondělním krvavým sebevražedným atentátem na kulturní středisko u syrské hranice na jihu země. Oznámil to premiér Ahmet Davutoglu.
Podle agentury AFP zopakoval, že za atentátem stojí s největší pravděpodobností radikálové z hnutí Islámský stát. Vláda podle něj bude jednat o zpřísnění ostrahy hranice se Sýrií.
"Vyšetřovatelé teď zkoumají možné vazby tohoto podezřelého v zahraničí a v Turecku," uvedl Davutoglu na tiskové konferenci a upřesnil, že bilance obětí stoupla na 32 mrtvých. Ze stovky zraněných jich 29 zůstává v nemocnici.
Radikály jsme nepodporovali
Premiér zároveň odmítl obvinění, že jeho země v minulosti tiše podporovala radikály z Islámského státu působící v Sýrii, a tak jim nevědomky umožnila, aby pondělní útok mohli spáchat.
Během posledních čtyř let překročily turecko-syrské hranice tisíce zahraničních islamistických bojovníků a vláda v Ankaře se stala terčem kritiky zejména ze strany opozice, že tento problém neřeší.
I Spojené státy a další spojenci vyzvali Turecko, aby posílilo bezpečnost na hranicích. Turecko je členem NATO a se Sýrií sdílí hranici dlouhou 900 kilometrů.
"Turecko a vlády Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) nikdy neměly žádné přímé ani nepřímé vazby na žádnou teroristickou skupinu a nikdy žádnou teroristickou skupinu netolerovaly," řekl Davutoglu.
Turecké bezpečnostní složky provedly v uplynulých týdnech několik razií s cílem zadržet podezřelé islamisty. Úřady rovněž zablokovaly několik islamistických webových stránek.
Výbuch ve městě Suruç
Pondělní incident se stal ve městě Suruç, ležícím zhruba deset kilometrů od syrského pohraničního města Kobani.
Exploze byla načasována na dobu, kdy se v centru Suruçu shromáždili mladí Turci a Kurdové a připravovali se na plánovaný výlet do Kobani. Mezi mrtvými je proto mnoho studentů. K atentátu se dosud nikdo nepřihlásil.
"Žili si pohodlně v Turecku, měli ale svědomí a chtěli pomáhat lidem v Kobani," uvedl o obětech šestatřicetiletý Akdaq, který z útoku vyvázl bez zranění.
Do Suruçu přicestoval kvůli tomu, aby pro uprchlíky ze Sýrie sehrál divadelní představení. "Chtěli jsme jim dovézt umění, pomoc, hračky. Nechtěli jsme vést válku," dodal.