Policie zatýká Murdochovy muže, akci spouští i FBI

Radim Klekner Radim Klekner
15. 7. 2011 6:05
Vedení koncernu naznačuje, že své aktivity může přesunout do jiných částí světa
Osmdesátiletý Murdoch zřejmě již brzy své impérium předá synu Jamesovi.
Osmdesátiletý Murdoch zřejmě již brzy své impérium předá synu Jamesovi. | Foto: Reuters

Londýn - Možnost, že by australský mediální magnát Rupert Murdoch prodal britské listy The Sun, The Times a The Sunday Times, stejně jako 39procentní podíl v kabelové televizi BSkyB, je čím dál pravděpodobnější.

Deník The Wall Street Journal, který je vlajkovou lodí Murdochova impéria, totiž přiznal, že vedení společnosti News Corporation skutečně uvažuje o prodeji britské divize koncernu.

Murdocha, jeho syna Jamese i výkonného ředitele koncernu Chase Careyho znechutila kampaň, která se proti nim vede ve Velké Británii. Jsou proto připraveni zaměřit svou pozornost k mediálnímu trhu v jiných částech světa.

"Jsme přesvědčeni, že plánované převzetí (61procentního podílu v BSkyB) by bylo prospěšné oběma stranám," citoval deník Independent Careyho. "Stalo se ale zřejmým, že v takovéto atmosféře podobná transakce není možná."

To, zda News Corporation splňuje nezbytné právní a etické podmínky, aby si v BSkyB ponechala alespoň stávající minoritní podíl, teď bude navíc zkoumat britský regulační úřad Ofcom. A není vůbec jisté, zda Murdochova společnost uspěje.

Murdochově společnosti přitom přibývají problémy i v USA. FBI ve čtvrtek oznámila, že se začala zabývat podezřením, že News Corporation odposlouchávala hovory obětí teroristických útoků z 11. září 2001.

Ozývá se Austrálie

Britská policie ve čtvrtek zatkla další osobu zapletenou do skandálu okolo odposlouchávání mobilních telefonů příbuzných mrtvých britských vojáků a obětí kriminálních činů, o které se zajímali reportéři týdeníku News of the World. Murdoch jeho vydávání v neděli ukončil.

Murdoch před britské poslance na rozdíl od výkonné ředitelky společnosti News International Brooksové předstoupit nemusí.
Murdoch před britské poslance na rozdíl od výkonné ředitelky společnosti News International Brooksové předstoupit nemusí. | Foto: Reuters

Podle stanice BBC se jedná o bývalého výkonného šéfredaktora týdeníku Neila Wallise. Ten se tak stal již devátým člověkem, o něhož se v souvislosti s aférou zajímají vyšetřovatelé.

Tlak na News Corporation roste také ve Spojených státech. K senátoru Johnu Rockefellerovi, který požaduje přešetření aktivit koncernu v USA, se přidali další tři jeho demokratičtí kolegové.

Revizi zákonů upravujících činnost společností na mediálním trhu je rozhodnuta provést také australská premiérka Julia Gillardová, ministerská předsedkyně země, z níž Murdoch pochází.

"Znechucuje mě, když vidím, jakým způsobem bylo zasahováno do soukromí lidí, zejména ve chvílích, kdy byli sklíčeni zármutkem a vystaveni zvýšenému stresu," citovala Gillardovou agentura Reuters.

Murdoch může Dolní sněmovnu bojkotovat

Čtvrtek přinesl zvrat v tom, zda Murdoch bude vypovídat před mediálním výborem Dolní sněmovny. Ačkoli to mohl odmítnout, protože je americkým a ne britským občanem, rozhodl se Murdoch, že nakonec ustoupí tlaku veřejnosti. Ten zesílil zvláště poté, co se k němu přidal konzervativní premiér David Cameron.

James Murdoch ve všem souhlasí se svým otcem, do Dolní sněmovny se však na rozdíl od něj dostaví.
James Murdoch ve všem souhlasí se svým otcem, do Dolní sněmovny se však na rozdíl od něj dostaví. | Foto: Reuters

Otázkou zůstává, kam by Murdochové zaměřili svou pozornost, pokud by opustili Británii. Kromě Spojených států, kde vedle deníku The Wall Street Journal vlastní televizní stanici Fox News, filmové studio 20th Century Fox a nakladatelství HarperCollins, je v jejich rukou řada australských deníků.

Ovládají také největší asijskou televizní stanici Star TV, kabelovou televizi Sky Multinational a řadu internetových médií. Hodnota jejich majetku je odhadována na 54 miliard dolarů, čistý zisk loni činil dvě a půl miliardy USD.

 

Právě se děje

Další zprávy