Murdochovo impérium v Británii se po skandálu hroutí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
9. 7. 2011 18:18
Magnát se vydal do Londýna, aby zmírnil dopady aféry s odposlechy v News of the World
Osmdesátiletý mediální magnát Robert Murdoch
Osmdesátiletý mediální magnát Robert Murdoch | Foto: Reuters

Londýn - Australský mediální magnát Rupert Murdoch se vydal do Londýna, aby vyřešil krizi kolem svého mediálního impéria po šokujícím zániku tradičního nedělníku News of the World (NoW). Bulvární list nechal uzavřít kvůli sílícímu skandálu kolem ilegálních odposlechů, které si platila redakce.

Aféra otřásá britskou mediální a politickou scénou, zasáhla premiéra Davida Camerona a některé komentáře už událost přejmenovaly na obdobu amerického skandálu Watergate.

Podle řady názorů oslabí Murdochův vliv na britskou politiku a ohrožuje jeho záměr převzít televizní stanici BSkyB.

Osmdesátiletý Murdoch, který se zatím k aféře nevyjadřoval a nechal volnou ruku svému synovi Jamesovi, by měl podle britských médií dorazit do Londýna ještě v sobotu.

Bulvární nedělník News of the World koupil v roce 1969 a později k němu přidal další bulvár The Sun, seriozní The Times a podíl na televizi BSkyB.

"Toxická Brooksová"

Tento týden vyvrcholila aféra kolem odposlechů, které si nechávali pořizovat novináři NoW. K odposlechům i obětí zločinů a pozůstalých teroristických útoků a padlých vojáků docházelo v době, kdy byli šéfredaktory Rebekah Brooksová a po ní Andy Coulson.

Rebekah Brooksová na archivním snímku
Rebekah Brooksová na archivním snímku | Foto: Reuters

Coulson se pak stal mluvčím premiéra Camerona a byl jím až do letošního ledna. V pátek ho zatkla policie v době, kdy Cameron při narychlo svolané tiskové konferenci přijímal "plnou odpovědnost" za to, že ho najal a přislíbil celou záležitost vyšetřit.

Brooksová je šéfkou společnosti News International (NI), která řídí Murdochovy britské tituly. Přestože byla šéfredaktorkou v době odposlechů, ve funkci zůstala.

Při dramatickém setkání se zaměstnanci NoW v pátek navečer odmítla obvinění, že uzavření listu bylo "cynickým trikem". Vysvětlovala, že po posledních odhaleních je značka NoW "toxická".

Za to si vysloužila pískot zaměstnanců. "Copak to nevidíte z odstupu? Kvůli vám jsou NoW toxické," řekl jeden z redaktorů.

Budou ještě horší odhalení?

Brooksová naznačila, že mohou přijít ještě horší odhalení. Jedna linie vyšetřování prý povede k "velmi temnému dni pro tuto společnost". Dodala, že během roku všichni pochopí, proč byl nedělník uzavřen.

List The Guardian, který většinu fakt kolem odposlechů odhalil a udržoval celou věc při životě, v sobotu napsal, že policie zkoumá, zda NI nevymazala miliony mailů ze svého archivu ve snaze mařit vyšetřování.

Mluvčí společnosti to odmítla jako "nesmysl". Opoziční labouristé přesto Camerona vyzvali k okamžitému jednání a ke jmenování soudce, který by vedl vyšetřování. Cameron to v pátek přislíbil, ale vyjádřil se vyhýbavě k tomu, kdy vyšetřování začne.

"Vzhledem k tomu, že NoW končí, je naléhavé, aby veškeré dokumenty byly zachovány a umožnily vyšetřování této věci," uvádí v dopise labouristický stínový ministr kultury Ivan Lewis.

NoW vyjdou v neděli naposledy. Zaměstnanci připravující poslední vydání mohou kvůli vyšetřování odnášet z redakce jen telefony.

Podle bývalého ministra vnitra Alana Johnsona by mohl být vyšetřován i James Murdoch - na základě zákona o odposleších. Nejistou pozici Murdocha mladšího naznačil v pátek i Cameron, podle něhož musí zodpovědět "hodně otázek".

V sázce je BSkyB

Aféra také ohrožuje Murdochův záměr převzít zbytek BSkyB. Jde o mimořádně lukrativní, ale také kontroverzní projekt, protože podle kritiků poskytne Murdochovi ještě větší moc.

Vláda ho předběžně schválila, ale po vývoji posledních dní premiér řekl, že schvalovací proces "ještě nějakou dobu potrvá".

Především ale regulátor televize a rozhlasu Ofcom uvedl, že se obrátí v souvislosti s aférou na policii, aby se ujistil, zda Murdochova společnost je "způsobilá" vlastnit licenci pro rozhlasové a televizní vysílání.

Ofcom se nezabývá pluralitou mediálního trhu, ale tím, zda daná společnost splňuje podmínky vlastníka. Pokud by došel k opačnému závěru, mohlo by to ohrozit nejen převzetí celé BSkyB, ale i nynější třetinový Murdochův podíl na vysoce ziskové televizi.

Britské listy se v sobotu shodovaly v názoru, že aféra bude mít mimořádný dopad na britskou politiku i média. The Independent se dokonce na první stránce ptá, zda nejde o britskou obdobu Watergate, tedy aféry, která stála v roce 1974 funkci amerického prezidenta Richarda Nixona.

Murdoch už nebude pánem britské politické scény

Většina listů zpochybňuje úsudek Davida Camerona, který Coulsona najal, přestože měl dostatek varování o jeho minulosti. I když je aféra politickou ranou pro Camerona, podle dalších komentářů by mohla mít očistný účinek a oslabit Murdochův - podle některých dusivý - vliv na britskou politiku.

Vítězství konzervativce Johna Majora ve volbách v roce 1992 přivítal Murdochův The Sun titulkem "Tyhle volby vyhrál The Sun".

O Murdochovu podporu zoufale usilovali i další premiéři Tony Blair, Gordon Brown i Cameron a spěchali na každou společenskou událost, kterou pořádal.

Murdoch byl také jedním z prvních návštěvníků na Downing Street poté, co se Cameron loni stal premiérem.

Vlevo Andy Coulson, vpravo premiér Cameron, který kvůli němu čelí mimořádné krizi
Vlevo Andy Coulson, vpravo premiér Cameron, který kvůli němu čelí mimořádné krizi | Foto: repro Aktuálně.cz

"Po tři desetiletí nebyl nejmocnějším mužem v Británii politik, ale brilantní a bezohledný mediální magnát Rupert Murdoch, který žije v USA... Znovu a znovu Murdochův tisk - za použití technik, o kterých se dozvídáme až dnes - ničil politické kariéry," napsal v sobotu komentátor pravicového The Daily Telegraph Peter Oborne.

Podle bývalého šéfa BBC Grega Dykea ale tyto časy končí. "Dny, kdy byl Murdoch nejmocnějším mužem v britském politickém světě, jsou pryč," řekl.

"Kdyby byly volby zítra, která strana by chtěla podporu Rebeky Brooksové? Ještě před týdnem by politici kvůli tomu byli ochotni zemřít," poznamenal komentátor The Independent Steve Richards.

Podle něj Británie prožívá drama, jehož důsledky budou stejně velké jako dopady bankovní krize a větší než skandál kolem náhrad poslanců.

 

Právě se děje

Další zprávy