Policie ví o zločinu dřív, než se stane. Deliktů ubylo

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
17. 8. 2011 6:15
V kalifornském Santa Cruz testují program, který vypočítá, kdy a kde dojde ke zločinu
Santacruzští policisté už mnohdy nepotřebují houkačky. Ilustrační foto.
Santacruzští policisté už mnohdy nepotřebují houkačky. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Santa Cruz  - Policie v kalifornském Santa Cruz zkouší technologii připomínající hollywoodský film Minority Report, v němž kriminalisté díky jasnovidcům zatýkali zločince ještě předtím, než něco provedli.

Místo psychotroniků ale santacruzští muži zákona od července testují počítačový program, který vypočítává pravděpodobnost kriminální činnosti v jednotlivých dnech na různých místech.

Do oblastí, kde počítač předpoví trestnou činnost, pak vyjíždějí hlídky.

Program je zatím určen především pro předvídání majetkových zločinů, jako jsou vloupání nebo krádeže aut.

Podle policejního analytika Zacha Frienda už se nový člen městského policejního sboru osvědčil. V červenci, kdy se s jeho testováním začalo, klesl ve městě počet vloupání o sedmadvacet procent.

Naposledy policisté v jednom parkovacím domě v centru města, kam hlídku vyslal počítač, zatkli dvě ženy, které nahlížely do aut. Na jednu byl vydán zatykač a druhá u sebe měla drogy.

Program prý vypočítal, že se v na daném místě a v daný den někdo pokusí vykrást auto.

Předvídání zločinů, upozorňuje americký list The New York Times, přitahuje stále větší pozornost policejních oddělení po celé zemi.

Tom Cruise ve sci-fi filmu Minority Report. Předvídání zločinů, které se ještě nestaly, už ale pomalu přestává být vědeckou fikcí.
Tom Cruise ve sci-fi filmu Minority Report. Předvídání zločinů, které se ještě nestaly, už ale pomalu přestává být vědeckou fikcí. | Foto: ČT

Jedním z důvodů jsou i škrty prostředků na policii. "Jsme v situaci, kdy máme o 30 procent více telefonátů požadujících přítomnost policisty, ale o 20 procent méně zaměstnanců než v roce 2000. A bude tomu tak i nadále," podotkl Friend. "Musíme proto efektivněji nasazovat síly a mysleli jsme si, že nám tento model pomůže," dodal.

Systematické předvídání zločinů sice zkoušejí i v dalších městech, program testovaný v Santa Cruz, je ale zatím nejdůmyslnější.

Funguje totiž podobně jako programy pro předvídání následných otřesů pro zemětřesení - staví na statistických údajích z uplynulých let, ale zároveň data každý den upravuje na základě posledních kriminálních aktivit.

Jiné podobné programy podle NYT nejsou tak často aktualizovány a spíše jen poskytují data vycházející z minulosti, která pak při předvídání zločinů pomáhají lidem.

 

Právě se děje

Další zprávy