Lze předvídat budoucí zločiny? Rakušané to testují

Zahraničí Zahraničí , Monika Horáková
11. 9. 2010 20:05
Nechala se ministryně vnitra Fekterová inspirovat filmem Stevena Spielberga?

Vídeň - Nový záměr rakouské ministryně vnitra Marie Fekterové připomíná film Stevena Spielberga Minority Report.

Ministryně však narozdíl od filmového scénáře po rakouských kriminalistech nevyžaduje, aby trestné činy předpovídali za pomoci jasnovidců.

Měli by využívat databázi postupně shromažďovaných informací, které by při včasné analýze mohly kriminalisty upozornit, že pravděpodobnost spáchání trestného činu u osoby XY stoupla.

Záměr má již své kritiky. "Stane se Rakousko policejním státem?" ptají se. Na pováženou je podle nich zejména sběr informací bez předem jasného cíle.

Franz Lang ze Spolkového úřadu vyšetřování řekl pro deník Die Presse: "Doufáme, že se nám podaří spolupracovat s lidmi určitých profesí. S jejich pomocí bychom pak shromažďovali informace, které by nám napomáhaly včas rozeznat některá nebezpečí."

Rakouská ministryně vnitra Maria Fekterová (vpravo) po schůzce k prevenci kriminality
Rakouská ministryně vnitra Maria Fekterová (vpravo) po schůzce k prevenci kriminality | Foto: BM.I - E. Weissheimer

"Lidmi určitých profesí" jsou míněni zejména učitelé, lékaři či sportovní trenéři. Spolupráci by prý kriminalisté chtěli navázat také se sousedy určitých osob.

Na základě shromážděných informací by pak kriminalisté a další odborníci (např. psychologové) vyvinuli předpovídací modely.

Školy, úřady a lékařská zařízení by také měly být podle plánu ministryně lépe propojeny. Často se totiž stává, že oběti násilných činů nebo zneužívání záměrně mění lékaře, nemocnice či školy, které navštěvují. Nechtějí, případně nesmí pachatele prozradit tím, že by vzbudily podezření.

Podle Franze Langa by takto šlo předcházet i trestným činům mladistvých. Pokud by došlo k informačnímu propojení jednotlivých institucí, bylo by možné například o žákovi se špatným prospěchem zjistit i jiné informace a udělat si tak komplexní obrázek.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 8 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy