Hongkong znovu na nohou kvůli Číně. Policie použila proti demonstrantům slzný plyn

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 5. 2020 16:08
Policie v Hongkongu použila slzný plyn k rozehnání demonstrace proti zákonu o národní bezpečnosti navrhovanému Pekingem. Protest úřady označily za nezákonný, policie jednoho vůdce protestního hnutí a více než 120 dalších demonstrantů zadržela. Čínský ministr zahraničí Wang I v neděli zákon hájil a řekl, že k zajištění bezpečnosti v Hongkongu je právní reforma nezbytná.
Policie v Hongkongu použila proti demonstrantům slzný plyn
Policie v Hongkongu použila proti demonstrantům slzný plyn | Foto: Reuters

Tisíce demonstrantů se v neděli shromáždily v centru města, aby vyjádřily nesouhlas s plánem pevninské Číny prosadit zákon o národní bezpečnosti na území Hongkongu. Ten byl představen na zasedání čínského parlamentu a má zabránit "podvratné činnosti a separatistickým aktivitám". Prodemokratičtí aktivisté se obávají, že norma by mohla omezit v Hongkongu svobodu.

Účastníci protestu, prvního od představení návrhu zákona, provolávali hesla prodemokratického hnutí. Menší skupina se sešla před budovou čínského zastupitelského úřadu a skandovala "zákon o národní bezpečnosti ničí dva systémy". Naráželi tak na princip jedna země, dva systémy, který měl zaručovat městu autonomii poté, co ho v roce 1997 Peking převzal do správy od Británie. Davy skandovaly, že "nezávislost Hongkongu je jediným východiskem".

Policie demonstrantům vzkázala, že demonstrace je nepovolená a vyzvala je, aby se rozešli. Mnozí přišli v černém a volali hesla "Zastaňte se Hongkongu, Osvoboďte Hongkong a Revoluce naší doby".

Policie zatkla známého aktivistu Tam Tak-chia, který pak sdělil, že si s ním policisté promluvili a zakázali mu účast na akcích s více než osmi účastníky.

Ministr Wang prohlásil, že je "k zajištění národní bezpečnosti Hongkongu nezbytné zlepšit právní systém a vynucovací mechanismus". "Stupňují se násilné teroristické aktivity a do hongkongských záležitostí zásadním způsobem a nelegálně zasahují zahraniční síly," dodal ministr. Zákon předložený čínskému parlamentu by měl podle něj neodkladně vejít v platnost.

Ministr také řekl, že se norma týká úzkého okruhu činností a neovlivní svobody ani práva Hongkongu a neohrozí nijak zájmy zahraničních firem. Lidé by se podle něj měli přestat obávat a více věřit ve stabilitu Hongkongu.

Nový zákon by měl podle návrhu umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Dále uvádí, že by měla být zachována "svrchovaná soudní pravomoc" centrální čínské vlády a "vysoká autonomie" Hongkongu. Kdykoliv to bude potřeba, bezpečnostní orgány centrální vlády budou moci ustanovit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost.

"Obávám se uplatnění zákona o národní bezpečnosti, policie se ještě více vymkne kontrole. Bojím se zatčení, ale musím jít protestovat kvůli budoucnosti Hongkongu," řekla Reuters šestnáctiletá středoškolačka Twinnie, která nechtěla prozradit své příjmení.

Záměr Číny kritizují i USA a Británie, podle nichž by zákon omezil autonomii provincie a popřel by princip jedna země, dva systémy, který městu zaručuje oproti pevninské Číně určité svobody, mimo jiné svobodný tisk a nezávislé soudnictví.

Dění v Hongkongu představuje podle Reuters nový problém pro autoritu Pekingu, který se snaží zlomit odpor veřejnosti a posílit vládu nad městem. Hongkong se také čím dál více stává pěšcem ve zhoršujících se vztazích mezi Washingtonem a Pekingem. Loňské protivládní protesty uvrhly město do největší politické krize za desítky let, poškodily ekonomiku a představovaly největší problém pro čínského prezidenta Si Ťin-pchinga od jeho příchodu k moci v roce 2012.

 

Právě se děje

Další zprávy