Policie zadržela pašeráky pervitinu, podezřelí jsou i Češi

ČTK ČTK
10. 7. 2015 10:26
Mezinárodní skupinu odhalili čeští policisté. Přes Turecko a Arménii nelegálně vozila pervitin do Japonska.
Foto: Michaela Hasíková\Economia

Praha - Národní protidrogová centrála rozkryla mezinárodní skupinu, která podle ní najímala v Česku a na Slovensku kurýry pro převoz pervitinu z Turecka a Arménie do Japonska.

Kriminalisté v několika státech v rámci akce zadrželi a obvinili celkem sedm lidí, z toho tři v Česku. Mezi zadrženými jsou i dva hlavní organizátoři, sdělila dnes mluvčí protidrogové centrály Barbora Kudláčková. Není podle ní ale vyloučeno, že podezřelých v případu ještě přibude.

Podle policie metamfetamin pocházel z Íránu, kde se gram této látky dá koupit v přepočtu za zhruba 200 korun. V Japonsku se ale její prodejní cena pohybuje kolem 19 000 korun za gram.

Podle zjištění policistů kurýři většinou cestovali ve smíšených párech manželů, sourozenců nebo náhodně vybraných lidí. Z Prahy a Vídně se letecky dostávali do Turecka nebo Arménie, kde prý každý dostal speciálně upravený kufr s ukrytým zhruba kilogramem pervitinu.

Následně kurýři podle policie odletěli do Tokia. Tam se ubytovali v předem určeném hotelu, kde údajně došlo k předání kufru s metamfetaminem. Za převoz drogy kurýři měli dostávat zhruba 100 000 korun na pár.

V této organizované skupině podle policistů figurovali podezřelí z Íránu, Turecka, Slovenska a Česka. Čeští policisté při vyšetřování proto spolupracovali s kolegy ze Slovenska, Velké Británie, Turecka, Arménie a zástupci Europolu a Interpolu.

Tři podezřelí, které kriminalisté zadrželi v Česku, nyní čelí obvinění z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a v případě odsouzení jim hrozí až 18 let vězení.

Současně se rozhoduje o vydání jednoho z hlavních podezřelých k trestnímu stíhání do Česka. Podle Kudláčkové je jím Slovák, který pobýval ve Velké Británii, kde byl i na základě evropského zatykače zadržen.

Další tři lidé byli zadrženi v Japonsku a Turecku, kde byli už i odsouzeni. V Japonsku soud poslal na sedm a deset let do vězení dva kurýry za nelegální dovoz stimulantu za účelem zisku.

V Turecku byl odsouzen na deset let Slovák, kterého tam policie zadržela v okamžiku, kdy přebíral od jiného muže zavazadlo se dvěma kilogramy metamfetaminu. Zadržený slovenský občan byl hlavním podezřelým v České republice, kde organizoval najímání kurýrů pro výše uvedené cesty, doplnila mluvčí protidrogové centrály.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 2 hodinami

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy