Největší akce v dějinách. Europol zatkl přes tisíc lidí

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 9. 2014 14:24
Z rukou kriminálníků se podařilo osvobodit 30 dětí. Policisté rovněž zabavili 599 kg kokainu a 200 kg heroinu.
Video:

Haag - Europol se může pochlubit největším "úlovkem" v historii.

Strážci zákona mezi 15. a 23. zářím v celkem 32 evropských zemích - včetně Česka - pozatýkali 1027 pachatelů závažné trestné činnosti.

Podařilo se jim přitom zachránit z rukou převaděčů 30 romských dětí, zabavit 599 kilogramů kokainu, 200 kg heroinu, 1,3 tuny marihuany a milion eur (v přepočtu 27,5 milionu korun) v hotovosti.

Jedná se o největší koordinovaný zásah proti organizovanému zločinu, jaký Evropa pamatuje.

"Jde se o největší koordinovaný zásah proti organizovanému zločinu, jaký Evropa pamatuje," potvrdil agentuře Reuters šéf Europolu Rob Wainwright. Koordinační centru Europolu v nizozemském Haagu na případu pracovalo nonstop, čtyřiadvacet hodin denně.

V rámci akce s krycím názvem Archimédés byly zpřetrhány mafiánské struktury, které se - krom obchodování s drogami, lidmi a zbraněmi - zabývaly také pašováním lidí a zboží.

Mezinárodní policejní týmy provedly pod taktovkou Europolu přes 300 zátahů na více než 260 místech. Zasahovalo se na letištích, v přístavech, na silnicích i v domácnostech.

Roky přípravy

Šlo o největší operaci, jakou kdy Evropský policejní úřad organizoval, a její příprava trvala roky, píše se na oficiálním webu Europolu.

Krom členských zemí se na vyšetřování podíleli detektivové z Austrálie, Spojených států, Kolumbie, Norska, Srbska a Švýcarska.

Krom Eurpolu se na operaci podílely také organizace Eurojust (Evropská jednotka pro justiční spolupráci), Frontex (Evropská agentura pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států EU) a Interpol.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy