reklama
 
 

Největší akce v dějinách. Europol zatkl přes tisíc lidí

24. 9. 2014 14:24
Z rukou kriminálníků se podařilo osvobodit 30 dětí. Policisté rovněž zabavili 599 kg kokainu a 200 kg heroinu.

Haag - Europol se může pochlubit největším "úlovkem" v historii.

Strážci zákona mezi 15. a 23. zářím v celkem 32 evropských zemích - včetně Česka - pozatýkali 1027 pachatelů závažné trestné činnosti.

Podařilo se jim přitom zachránit z rukou převaděčů 30 romských dětí, zabavit 599 kilogramů kokainu, 200 kg heroinu, 1,3 tuny marihuany a milion eur (v přepočtu 27,5 milionu korun) v hotovosti.

Jedná se o největší koordinovaný zásah proti organizovanému zločinu, jaký Evropa pamatuje.

"Jde se o největší koordinovaný zásah proti organizovanému zločinu, jaký Evropa pamatuje," potvrdil agentuře Reuters šéf Europolu Rob Wainwright. Koordinační centru Europolu v nizozemském Haagu na případu pracovalo nonstop, čtyřiadvacet hodin denně.

V rámci akce s krycím názvem Archimédés byly zpřetrhány mafiánské struktury, které se - krom obchodování s drogami, lidmi a zbraněmi - zabývaly také pašováním lidí a zboží.

Mezinárodní policejní týmy provedly pod taktovkou Europolu přes 300 zátahů na více než 260 místech. Zasahovalo se na letištích, v přístavech, na silnicích i v domácnostech.

Roky přípravy

Šlo o největší operaci, jakou kdy Evropský policejní úřad organizoval, a její příprava trvala roky, píše se na oficiálním webu Europolu.

Krom členských zemí se na vyšetřování podíleli detektivové z Austrálie, Spojených států, Kolumbie, Norska, Srbska a Švýcarska.

Krom Eurpolu se na operaci podílely také organizace Eurojust (Evropská jednotka pro justiční spolupráci), Frontex (Evropská agentura pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států EU) a Interpol.

autor: Petr Jemelka | 24. 9. 2014 14:24

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama