Největší akce v dějinách. Europol zatkl přes tisíc lidí

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 9. 2014 14:24
Z rukou kriminálníků se podařilo osvobodit 30 dětí. Policisté rovněž zabavili 599 kg kokainu a 200 kg heroinu.
Video:

Haag - Europol se může pochlubit největším "úlovkem" v historii.

Strážci zákona mezi 15. a 23. zářím v celkem 32 evropských zemích - včetně Česka - pozatýkali 1027 pachatelů závažné trestné činnosti.

Podařilo se jim přitom zachránit z rukou převaděčů 30 romských dětí, zabavit 599 kilogramů kokainu, 200 kg heroinu, 1,3 tuny marihuany a milion eur (v přepočtu 27,5 milionu korun) v hotovosti.

Jedná se o největší koordinovaný zásah proti organizovanému zločinu, jaký Evropa pamatuje.

"Jde se o největší koordinovaný zásah proti organizovanému zločinu, jaký Evropa pamatuje," potvrdil agentuře Reuters šéf Europolu Rob Wainwright. Koordinační centru Europolu v nizozemském Haagu na případu pracovalo nonstop, čtyřiadvacet hodin denně.

V rámci akce s krycím názvem Archimédés byly zpřetrhány mafiánské struktury, které se - krom obchodování s drogami, lidmi a zbraněmi - zabývaly také pašováním lidí a zboží.

Mezinárodní policejní týmy provedly pod taktovkou Europolu přes 300 zátahů na více než 260 místech. Zasahovalo se na letištích, v přístavech, na silnicích i v domácnostech.

Roky přípravy

Šlo o největší operaci, jakou kdy Evropský policejní úřad organizoval, a její příprava trvala roky, píše se na oficiálním webu Europolu.

Krom členských zemí se na vyšetřování podíleli detektivové z Austrálie, Spojených států, Kolumbie, Norska, Srbska a Švýcarska.

Krom Eurpolu se na operaci podílely také organizace Eurojust (Evropská jednotka pro justiční spolupráci), Frontex (Evropská agentura pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států EU) a Interpol.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy