Největší akce v dějinách. Europol zatkl přes tisíc lidí

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 9. 2014 14:24
Z rukou kriminálníků se podařilo osvobodit 30 dětí. Policisté rovněž zabavili 599 kg kokainu a 200 kg heroinu.
Video:

Haag - Europol se může pochlubit největším "úlovkem" v historii.

Strážci zákona mezi 15. a 23. zářím v celkem 32 evropských zemích - včetně Česka - pozatýkali 1027 pachatelů závažné trestné činnosti.

Podařilo se jim přitom zachránit z rukou převaděčů 30 romských dětí, zabavit 599 kilogramů kokainu, 200 kg heroinu, 1,3 tuny marihuany a milion eur (v přepočtu 27,5 milionu korun) v hotovosti.

Jedná se o největší koordinovaný zásah proti organizovanému zločinu, jaký Evropa pamatuje.

"Jde se o největší koordinovaný zásah proti organizovanému zločinu, jaký Evropa pamatuje," potvrdil agentuře Reuters šéf Europolu Rob Wainwright. Koordinační centru Europolu v nizozemském Haagu na případu pracovalo nonstop, čtyřiadvacet hodin denně.

V rámci akce s krycím názvem Archimédés byly zpřetrhány mafiánské struktury, které se - krom obchodování s drogami, lidmi a zbraněmi - zabývaly také pašováním lidí a zboží.

Mezinárodní policejní týmy provedly pod taktovkou Europolu přes 300 zátahů na více než 260 místech. Zasahovalo se na letištích, v přístavech, na silnicích i v domácnostech.

Roky přípravy

Šlo o největší operaci, jakou kdy Evropský policejní úřad organizoval, a její příprava trvala roky, píše se na oficiálním webu Europolu.

Krom členských zemí se na vyšetřování podíleli detektivové z Austrálie, Spojených států, Kolumbie, Norska, Srbska a Švýcarska.

Krom Eurpolu se na operaci podílely také organizace Eurojust (Evropská jednotka pro justiční spolupráci), Frontex (Evropská agentura pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států EU) a Interpol.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy