Poláci zahnali extremisty. Radoval se i Schwarzenberg

Roman Staněk
23. 10. 2007 15:35
Jen tři procenta voličů dala hlas extrémní straně
Pracovník reklamní agentury přelepuje billboard s reklamou na Právo a spravedlnost ve Varšavě
Pracovník reklamní agentury přelepuje billboard s reklamou na Právo a spravedlnost ve Varšavě | Foto: Reuters

Krakov (od našeho zpravodaje) - "PiS zemřela, ať žije PO!" hlásal titulek jednoho z povolebních článků v polském deníku Gazeta Wyborcza. Jenže Právo a spravedlnost není jediným poraženým v právě skončených předčasných volbách.

Lidé svými hlasy také jasně a zřetelně odmítli nejen křesťanské konzervativce a postkomunisty, ale i nacionalisty, pravicové extremisty, levicové radikály, tvrdé euroskeptiky nebo bojovnice za práva žen.

"To vy jste byli lvi, já jsem jenom křičel," připomíná tentýž deník projev Winstona Churchilla k vojákům po skončení 2. světové války.

Také Donald Tusk, lídr vítězné Opoziční platformy a budoucí polský premiér, křičel. A jeho křik zahnal všechny rivaly.

Foto: ZDE

SPECIÁL O POLSKÝCH VOLBÁCH: analýzy, grafiky, reportáže, videa, fotogalerie, ankety - ZDE

 

Zahnal Ligu polských rodin (LPR), parlamentní stranu donedávna podporovanou neonacisty, jejíž předseda Roman Giertych ovládal ministerstvo školství. Právě Giertych zavedl v Polsku školní uniformy, snažil se zakázat dětem povinně číst knihy homosexuálních autorů a nedokázal uskutečnit tolik potřebné reformy.

Roman Giertych odešel z politiky a našel si novou práci
Roman Giertych odešel z politiky a našel si novou práci | Foto: Aktuálně.cz

Okamžitě po volbách, ve kterých strana získala pouze 1,3 procenta hlasů, Giertych oznámil rezignaci a odchod z politiky. Věnovat se chce pouze advokacii. De facto tak zanikla strana, kterou na výsluní vytáhlo katolické rádio Maryja.

Krajně levicovou Sebeobranu zase opustili zemědělci, kteří začali v Evropské unii a jejích dotacích vidět také pozitiva. Strana a její předseda Andrzej Lepper se navíc zdiskreditovali korupčními skandály, a tak euroskeptici raději volili PiS.

"Nutný šok"

Řada expertů v uplynulých měsících a letech tvrdila, že za nárůst extremistických politických sil ve střední Evropě mohou bolestné reformy související se vstupem zemí, jako jsou Polsko, Maďarsko, Slovensko nebo Lotyšsko, do Evropské unie.

Foto: Ludvík Hradílek

V nedělních volbách však Poláci jasně dali najevo, že extremistické strany zprava i zleva ve vládě ani v parlamentu nechtějí, a značně tak uklidnili unijní státy.

"Ty dva roky Kaczyńského vlády byly nutným šokem, aby se lidé probudili," myslí si Pawel Swieboda z varšavské organizace demosEUROPA.

"Je vidět, že politické smýšlení Poláků se vrátilo od extrémních stran více do středu. Od nové, středopravicové vlády očekávám, že zajistí nutné reformy v Polsku, bude více spolupracovat v Evropské unii a bude méně konfrontační k Německu než vláda dosavadní," netajil svou spokojenost s výsledky voleb ani český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Extremisté získali dohromady tři procenta hlasů. I kdyby kandidovali společně, do parlamentu by se nedostali.

 

Právě se děje

Další zprávy