reklama
 
 

Indiana Jones i důlní inženýři. Poláci pátrají po zlatém vlaku, který prý vezl nacistický poklad

8. 11. 2015 20:05
Úřady ustanovily dva týmy, které budou pátrat po legendárním vlaku plném nacistického zlata. Ten by se měl údajně nacházet někde poblíž města Walbrzych. V srpnu se dokonce o svůj podíl přihlásili dva muži, kteří tvrdí, že vlak našli. Právě oni jsou součástí jednoho z týmů. Někteří odborníci ale zpochybňují samotnou existenci "zlatého vlaku". Pátrání začne příští týden.

Varšava - Do pátrání po tajemném vlaku, či dokonce vlacích plných nacistického zlata a skrývajících se pod zemí u polského města Walbrzych nedaleko hranic s Českem se pustí hned dva týmy. Rozhodly o tom místní úřady. Zprávami o "zlatém vlaku" z dob druhé světové války žije Polsko už od půli srpna, kdy se o podíl z údajného nálezu přihlásili dva hledači pokladů, Polák a Němec; samotný vlak ovšem až dosud nikdo neviděl.

"Skupina (znalců) doporučila primátorovi (Walbrzychu), aby výzkum vedly dva nezávislé týmy, v odlišných termínech a odlišnými metodami," řekl agentuře PAP mluvčí radnice Arkadiusz Grudzień. Skupinu, která vydala své doporučení, zřídil právě primátor Walbrzychu Roman Szelemej.

První tým, jehož součástí jsou i údajní nálezci vlaku, Piotr Koper a Andreas Richter, má zahájit pátrání příští týden. O dva týdny později přijde řada na tým báňských expertů z Krakova, spolupracujících s jednou z polských televizí.
"Zdůrazňujeme, že průzkumné práce se budou vykonávat neinvazivním způsobem a shodně s povoleními, která Walbrzych získal od památkářů a železnic. Oba týmy dostanou stejné množství času," řekl mluvčí.

Oblast, kde se obrněný vlak s neznámým obsahem údajně nachází, koncem září prohledali vojáci, kteří zjišťovali, zda terén není zaminován, ozářený či zamořený; objevily se totiž dohady, že nacisté mohli ve vlaku převážet otravný plyn, který používali k vraždění v plynových komorách.

Vlak údajně vezl zlato ukradené nacisty

Vlak, údajně naložený drahocenným nákladem, prý koncem druhé světové války vyvezli nacisté z tehdy německé Vratislavi a na útěku před Rudou armádou ho ukryli v podzemním tunelu. Místo údajného nálezu má být blízko 65. kilometru trati Vratislav-Walbrzych.

Po záhadě během uplynulých 70 let pátraly tajné služby Spojených států, Rusové a Poláci, ale bezvýsledně - na rozdíl od nás, řekl britskému listu The Guardian Koper s tím, že za úspěch vděčí údajnému očitému svědkovi a georadaru, umožňujícímu propátrávat podzemí.

K probuzení "zlaté horečky" v okolí Walbrzychu přispěl i šéf polských památkářů, náměstek ministra kultury Piotr Žuchowski, který se na konci srpna nechal slyšet, že si je "jistý z 99 procent, že vlak existuje". Avšak podle některých odborníků jde jen o legendu, která se drží při životě už desítky let.

Každopádně ve Walbrzychu, který The Guardian popsal jako pošmourné a depresivní hornické město, kde je pětina lidí bez práce, vznikla myčka aut i prodejna škodovek se "zlatým vlakem" ve firemním názvu. Místní vojvoda, tedy polský protějšek českých hejtmanů, se brání žertování kolegů, kteří mu prý neřeknou jinak než "Indiana Jones", podle dobrodružných filmů o hledání záhadných pokladů. Ale připouští, že zvěsti o pokladu přilákaly do zdejších končin turisty.

autor: ČTK | 8. 11. 2015 20:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama