reklama
 
 

U Walbrzychu vypukla zlatá horečka. Zatím bez zlata

Aktualizováno 31. 8. 2015 20:43
Na místo se kvůli zvěstem o nalezení válečného obrněného vlaku plného zlata a šperků začali sjíždět lovci pokladů všeho druhu.

Varšava - Polské úřady musely nechat uzavřít přístup k místu, kam se kvůli zvěstem o nalezení válečného obrněného vlaku plného zlata a šperků začali sjíždět lovci pokladů všeho druhu. Přilákaly je právě zprávy o lokalizaci vlaku, který před 70 lety údajně zmizel v podzemí u města Walbrzych na jihozápadě země, když ujížděl před Rudou armádou.

V polovině srpna byly úřady ve Walbrzychu oficiálně vyrozuměny, že dva muži, Polák a Němec, nalezli pod městem vlak se zlatem, který zmizel na jaře roku 1945. Úřadům se nálezci přihlásili o desetiprocentní odměnu.

Vzápětí se okolí začalo hemžit dalšími hledači pokladů, někteří dokonce dorazili i z Německa.

"Zlatá horečka" ještě zesílila poté, co náměstek ministra kultury a generální inspektor historických památek Piotr Žuchowski prohlásil, že si je po zhlédnutí snímků z radaru na 99 procent jist, že záhadný vlak s nacistickým zlatem skutečně existuje.

Poklad je prý ukryt v zalesněných kopcích, zvaných Soví hory, zhruba mezi 61. a 65. kilometrem tratě mezi Vratislaví a Walbrzychem. Na místo vyrazily stovky lidí - a v jejich stopách reportéři a další návštěvníci.

Místní vojvoda Tomasz Smolarz dnes oznámil, že policisté, městští strážníci a železniční hlídači nyní tuto oblast střeží před hledači pokladů, aby předešli případnému neštěstí. Na trati totiž pokračuje normální provoz. A místo údajného nálezu má nejprve prohledat armáda, kvůli obavám z případného zaminování. Kromě zákazu vstupu na koleje platí i zákaz vstupu do přilehlého lesa.

"Půlka obyvatel Walbrzychu a další lidé se vrhli na lov pokladů anebo se prostě jdou podívat. Máme starost o jejich bezpečí," řekla agentuře AP policejní mluvčí Magdalena Korosciková. Jeden ze zvědavců prý jen o vlásek unikl smrti, když si dělal "selfie" na kolejích, po kterých se řítil vlak více než sedmdesátikilometrovou rychlostí.

Smolarz požádal armádu, aby pomohla s hloubkovým průzkumem terénu. Až dosud se však žádný vlak nepodařilo najít. Jen pár kousků zrezivělého kovu.

Přibývá také skeptických hlasů. Podobné pátrání se tu odehrálo skoro před dvěma desetiletími, kdy se také objevily tajemné plánky, údajně předané na smrtelné posteli. Ačkoliv úřady tehdy vynaložily na hon za pokladem desítky tisíc zlotých, žádné cennosti se najít nepovedlo.

"Nacisti byli dobře zorganizovaní. Museli by být velice hloupí, aby v posledních dnech války tady zanechali takový vlak. Nedává to smysl," řekl televizi TVN 24 někdejší vojvoda Boleslaw Marciniszyn.

autor: ČTK | 31. 8. 2015 20:34

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama