Pohled přes plot: Tak funguje klinika, kde bojují s ebolou

Pohled přes plot: Tak funguje klinika, kde bojují s ebolou
Zobrazit 20 fotografií
Foto: Tomáš Kunc, Štěpán Plaček, Lékaři bez hranic
Tomáš Kunc Štěpán Plaček Tomáš Kunc, Štěpán Plaček
14. 8. 2014 10:35
V zemích západní Afriky zatím nejsou dostupné experimentální léky proti smrtícímu viru ebola. Podívejte se na model provizorní nemocnice, v níž působí zdravotníci organizace Lékaři bez hranic.

Západní Afrika - Podle posledních údajů WHO zemřelo v důsledku nákazy ebolou již přes 1000 lidí, nejvíce v Libérii, Guineji a Sieře Leone. 

Pro lékaře působící v těchto zemích to znamená hledat nakažené pacienty, poskytnout jim náležitou péči, vyhledat ty, se kterými se stýkali, a šířit mezi veřejností osvětu. 

Organizace Lékaři bez hranic má v současnosti v Guineji, Sieře Leone a Libérii 676 spolupracovníků, ale upozorňují na to, že již dosáhli hranic svých personálních možností.

Například jimi vybudované ebolové centrum v sierraleonském hlavním městě Kailahunu poblíž hranic s Guineou bylo kvůli rychle rostoucímu počtu pacientů rozšířeno tak, aby jeho kapacita dosáhla 80 lůžek. Každý den je do střediska přijato 5 až 10 nových pacientů.

Všichni pacienti jsou důsledně izolováni od ostatních lidí, zdravotníci a někdy i příbuzní se k nim mohou přiblížit jen s použitím ochranných prostředků.

Nezbytné je nošení ochranných brýlí, kombinéz, rukavic a holínek i důsledná dezinfekce při opouštění izolačních zón.

Část použitého materiálu se dekontaminuje chlorovanou vodou, zbytek je z bezpečnostních důvodů ihned spálen.

 

Právě se děje

Další zprávy