Podvod a krok k diktatuře. Venezuelská opozice protestuje proti volbám, USA ale ropu neodmítnou

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 7. 2017 13:18
Podle volební komise přišlo k nedělním volbám do Ústavodárného shromáždění 41,53 procenta voličů a až osm milionů se vyslovilo pro to, aby se v rukách socialistického prezidenta Nicoláse Madura koncentrovala téměř veškerá moc. Opozice a experti naproti tomu soudí, že svůj hlas odevzdaly jen dva až tři miliony lidí. Opozice volby označila za nedemokratickou snahu o upevnění režimu prezidenta Madura a vyzvala k demonstracím proti ustavení nového Ústavodárného shromáždění. Při střetech mezi demonstranty a policií v den voleb zemřelo 10 lidí.
Ulice ve venezuelském Caracasu se změnily ve válečnou zónu | Video: Reuters

Caracas - Venezuelská opozice na pondělí chystá velkou demonstraci proti zřízení nového Ústavodárného shromáždění, které Venezuelané volili v neděli. 

Podle volební komise přišlo k urnám 41,53 procenta voličů a předběžné výsledky naznačují, že shromáždění ovládnou stoupenci prezidenta Nicoláse Madura

Opozice hlasování bojkotovala a označila za nedemokratickou snahu o upevnění režimu socialistického prezidenta.

Spojené státy venezuelské volby a násilnosti, které je provázely, odsoudily. Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že reakce Washingtonu bude "tvrdá a rychlá".

I Evropská unie odsoudila použití síly proti demonstrantům během nedělních voleb.

"Venezuela má demokraticky zvolené a legitimní instituce, které mají za úkol společně jednat a najít řešení nynější krize. Ústavodárné shromáždění, zvolené za pochybných a mnohdy násilných okolností, nemůže být součástí tohoto řešení," uvedl v pondělním prohlášení úřad odpovídající za zahraniční politiku EU.

Oznámená účast je podle agentury AP dvakrát větší, než uváděli Madurovi oponenti, ale i nezávislí pozorovatelé.

Podle volební komise se pro to, aby se v rukách Madura a jeho spojenců koncentrovala téměř veškerá moc, vyslovilo přes osm milionů voličů. Opozice a experti naproti tomu soudí, že svůj hlas odevzdaly jen dva až tři miliony lidí.

Konec "sabotáže Národního shromáždění"

Maduro v první reakci označil volby za úspěch a pohrozil opozicí ovládanému parlamentu, že Ústavodárné shromáždění převezme jeho pravomoci.

"Skončily sabotáže Národního shromáždění," prohlásil prezident v pondělí nad ránem na adresu parlamentu před davem svých příznivců v centru Caracasu. "Někteří skončí v celách při nezbytném výkonu spravedlnosti," pohrozil opozičním poslancům, které označil za "parazitující buržoazii".

Volební komise uvedla v prvních výsledcích z některých regionů jména zvolených členů Ústavodárného shromáždění, mezi nimiž jsou podle listu El Universal ve velké většině Madurovi stoupenci včetně jeho manželky Cilie Floresové.

V den voleb v zemi podle prokuratury zahynulo při střetech mezi demonstranty a policií 10 lidí, včetně dvou teenagerů.

Podle médií se tyto případy staly na území celkem pěti venezuelských států. Předsedkyně volební komise Tibisay Lucenaová však prohlásila, že násilnosti během voleb byly pouze výjimečné a došlo k nim jen ve dvou státech, kde se je podařilo rychle "vyřešit".

Spojené státy novou vládu nepřijmou

Stálá americká zástupkyně v OSN Nikki Haleyová na Twitteru označila volby za "podvod" a "krok k diktatuře". Dodala, že Spojené státy "nezákonnou vládu" nepřijmou. Podobně se vyjádřily také Peru, Argentina, Kanada, Španělsko, Mexiko a Kolumbie.

Američtí činitelé, které citovala agentura Reuters, uvedli, že americká vláda zvažuje uvalení sankcí na venezuelský ropný sektor.

Washington ale podle těchto představitelů nesáhne k nejtvrdšímu možnému opatření, kterým by byl zákaz dovozu venezuelské ropy do USA.

Spojené státy kupují zhruba třetinu venezuelské produkce ropy a jejich případný bojkot by mohl mít pro venezuelské hospodářství fatální následky.

Henrique Capriles.
Henrique Capriles. | Foto: Reuters

Opozice vyzvala k protestnímu pochodu v metropoli Caracasu už v pondělí a další demonstrace svolala na den, kdy se nové shromáždění sejde. To se má stát do 72 hodin od ohlášení konečných výsledků hlasování, tedy patrně ve středu.

"Neuznáváme tento podvodný proces, pro nás žádný nebyl, neexistuje," uvedl lídr opozice Henrique Capriles.

Protesty si od dubna vyžádaly přes stovku obětí

Venezuela prožívá nejtěžší politickou a ekonomickou krizi za dlouhá léta a při protivládních protestech tam od dubna zemřelo již 117 lidí a více než dva tisíce osob bylo zraněno.

V pátek a sobotu však davy v ulicích početně zeslábly poté, co vláda protesty zakázala pod hrozbou až desetiletého trestu vězení.

Velká část obyvatel země během hlasování vyslyšela volání opozice ovládající parlament, která projekt prezidenta Madura bojkotovala, neboť ho považovala za nedemokratický krok směřující ke změně ústavy a zakotvení autoritářského režimu.

Podle Madura byly volby dalším krokem v boji proti násilné opozici snažící se svrhnout vládu.

 

Právě se děje

Další zprávy