reklama
 
 

Venezuelci proti Madurovi. V neoficiálním referendu odmítlo plány vlády přes 7 milionů lidí

17. 7. 2017
Drtivá většina obyvatel Venezuely v neoficiálním referendu odmítla záměr vlády svolat Ústavodárné shromáždění. Plebiscitu pořádaném opozicí prezidenta Nicoláse Madura se zúčastnilo 7,18 milionu lidí a 98 procent hlasujících plány vlády odmítlo. Vláda podle kritiků chce zřízením Ústavodárného shromáždění novým orgánem nahradit parlament, v němž má opozice většinu, a posílit diktaturu prezidenta Nicoláse Madura.

Caracas - Nedělního neoficiálního referenda uspořádaného opozicí k záměru venezuelské vlády svolat Ústavodárné shromáždění se zúčastnilo 7,18 milionu lidí.

Informovali o tom v noci na pondělí podle agentury AFP po sečtení 95 procent hlasů rektoři univerzit dohlížejících na organizaci hlasování. Podle agentury Reuters přitom vládní záměr odmítlo 98 procent hlasujících.

Nedělní plebiscit byl reakcí na plán vlády uspořádat 30. července volby do nového orgánu zvaného Ústavodárné shromáždění. Opozice bude tyto volby bojkotovat jako nedemokratické, neboť způsob jejich konání stanovil prezidentský dekret a volební komise nakloněná vládě. Vláda chce podle kritiků novým orgánem nahradit parlament, v němž má opozice většinu, a posílit diktaturu prezidenta Nicoláse Madura.

Účast na referendu byla nižší než počet těch, kteří v nedávných parlamentních volbách hlasovali pro nakonec vítěznou opozici. Tehdy volilo opoziční kandidáty zhruba 7,7 milionu obyvatel téměř 29 milionové země.

Očekávalo se, že z 19 milionů oprávněných voličů dnes přijde hlasovat nadpoloviční většina.

Voliči v referendu drtivou většinou odmítli svolání nového shromáždění, vyzvali armádu k ochraně stávající ústavy a podpořili konání voleb ještě před vypršením Madurova mandátu na počátku roku 2019, uvedli akademici monitorující hlasování.

Konání nedělního referenda schválil parlament, jehož autoritu ale vláda a nejvyšší soud neuznává. Je tak neoficiální.

Nedělní hlasování zastínily násilnosti. Před jednou z volebních místností stoupenci vlády na motocyklech stříleli do lidí a zabili 61letou ženu a další čtyři lidi zranili.

Podle průzkumů odmítá zřízení Ústavodárného shromáždění 70 procent Venezuelanů a 80 procent nesouhlasí s politikou socialistické vlády, která zemi přivedla na pokraj bídy a paralyzovala veřejný život.

Ve Venezuele, zmítané už několik let hlubokou ekonomickou krizí, se od dubna konají téměř každý den protesty proti vládě. Demonstrace Madurův režim tvrdě potlačuje, zemřelo při nich už přes sto lidí.

autor: ČTK | 17. 7. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama