Podržím vás v napětí, řekl Trump šokovanému moderátorovi a odmítl slíbit, že uzná výhru Clintonové

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
20. 10. 2016 6:28
Třetí a závěrečný televizní duel kandidátů na amerického prezidenta přinesl nejvěcnější a nejklidnější debatu, která se týkala otázek zahraniční i domácí politiky. Největší pozornost však vyvolal republikánský kandidát Donald Trump, který na přímý dotaz moderátora odmítl uvést, zda uzná případné volební vítězství své soupeřky, kandidátky Demokratické strany Hillary Clintonové.
Třetí a závěrečný televizní duel kandidátů na amerického prezidenta přinesl další hádky a obviňování. | Video: Reuters

AnalýzaAmeričané se napotřetí dočkali toho, co na základě historické zkušenosti očekávali, když letos poprvé usedali k debatě prezidentských kandidátů: relativně věcné, byť vyhrocené diskuse o otázkách domácí a zahraniční politiky. I v situaci, kdy letos proti sobě stojí dva tak rozdílní kandidáti na úřad prezidenta, jako jsou Donald Trump a Hillary Clintonová.

Očekávané se v noci změnilo v nevídané, když Trump v odpovědi na přímý dotaz moderátora třetí debaty Chrise Wallace z Fox News odmítl slíbit, že uzná výsledek voleb, ať už bude jakýkoli.

"Odpovím vám na tuto otázku, až přijde čas," řekl vyhýbavě Trump, aby o chvíli později šokovaného moderátora ujistil: "Budu vás udržovat v napětí."

Trump tím přímo popřel své vlastní vyjádření z prvního televizního duelu, kdy jednoznačně prohlásil, že přijme případné volební vítězství Clintonové.

Republikánský kandidát svůj názor, že volby jsou zmanipulované, vysvětlil tím, že Clintonové vůbec nemělo být dovoleno, aby kandidovala. A to kvůli jejímu skandálu se smazáním mailové korespondence ze soukromého serveru, který používala coby ministryně zahraničí.

Clintonová na Trumpovo vyjádření zareagovala rozzlobeně s tím, že je zděšena a obvinila ho, že očerňuje demokracii.

Jako důkaz, že nic není letos před americkými prezidentskými volbami tak jako dřív, si oba kandidáti odmítli podat ruce nejen na začátku poslední debaty, ale také po jejím konci.

Nerozhodnutí voliči, kteří sledovali diskusi živě a jejichž reakce byly bezprostředně zaznamenávány, Trumpovo odmítnutí uznat volební výsledek jednoznačně odsoudili.

Debata se nejvíc vyhrotila, když došlo na témata Trumpova postoje k ženám a vztahů Spojených států s Ruskem.

Clintonová ruskou otázku vytáhla ve chvíli, kdy moderátor citoval z projevu, v němž se na uzavřeném sponzorském setkání vyjádřila pro politiku otevřených hranic a jehož obsah zveřejnil server WikiLeaks. Obvinila ruské špiony, že se pokouší ovlivnit výsledek voleb, a Trumpa, že je k tomu sám vyzval.

"Přivolal jste špionáž proti této zemi, věříte víc Putinovi než americkým zpravodajským službám," uvedla Clintonová v jedné z nejostřejších výměn a doplnila, že Putin by měl v Bílém domě radši loutku. "Vy jste loutka," skočil jí bleskově do řeči Trump.

Clintonovou a současného prezidenta Baracka Obamu při tom znectil za to, že se Putinem nechali ve všem přechytračit, přičemž zmínil situaci v Sýrii a na Blízkém východě obecně.

Trump ze strany moderátora čelil otázce na množící se obvinění konkrétních žen z obtěžování. Podržel se hesla, že nejlepší obranou je útok, a všechny ženy, které proti němu vystoupily, nařkl z toho, že touží po slávě. "Jsou to fikce a lži," řekl.

Ačkoli se okamžitě pokusil stočit řeč ke skandálu Clintonové s e-maily, bývalá ministryně zahraničí využila příležitosti a ve svém zřejmě nejsilnějším momentu devadesátiminutové debaty připomněla, že Trump obhroublé chování fakticky potvrdil, když na předvolebních akcích prohlásil, že ženy, které proti němu vystoupily, nebyly dost hezké na to, aby je on obtěžoval.

"Donald si myslí, že ponižováním žen učiní sám sebe velkým," řekla doslova Clintonová.

Trump si útok nenechal líbit a obrátil se na Clintonovou s řečnickou otázkou, jak s tímto postojem mohla přijmout její nadace peníze od vlády Saúdské Arábie, kde práva žen nejsou naprosto respektována.

Demokratická kandidátka se na ženy, u nichž podle průzkumů veřejného mínění jednoznačně vede, systematicky obracela. Učinila tak hned na úvod, kdy byla diskutována otázka doplnění Nejvyššího soudu. Jasně prohlásila, že by jako prezidentka nominovala soudce, kteří se budou zastávat práv žen, a to včetně jejich práva na potrat.

Trump naopak uvedl, že by se snažil doplnit Nejvyšší soud o soudce, kteří by se pokusili čtyřicet let staré rozhodnutí o ústavnosti interrupcí zvrátit.

Oba kandidáti v debatě prezentovali své názory také na přistěhovalectví a ekonomiku. Trump zopakoval svůj postoj, že je třeba ze země dostat imigranty, které označil za "zlé chlápky".

Clintonová na něj naopak tvrdě zaútočila, když prohlásila, že na pódiu stojí jen jeden člověk, který skutečně vyvezl pracovní místa do Mexika, a to je Trump.

Trump vstupoval do debaty v situaci, kdy se podle průzkumů veřejného mínění vážně propadla jeho podpora u voličů, zejména pak ve státech, které budou o výsledku prezidentských voleb rozhodovat. Byl to on, kdo potřeboval svým vystoupením v debatě zvrátit dosavadní vývoj.

Ať už v debatě přišla řeč na otázky spravedlnosti, přistěhovalectví či žen, zjevně se obracel k těm voličských skupinám, které ho podle průzkumů hodlají většinově volit, tedy především bílé Američany a muže.

V závěrečné minutě, kdy byli oba kandidáti vyzváni, aby vysvětlili, proč by měli Američané hlasovat právě pro ně, uvedl, že Spojené státy si nemohou dovolit pokračování Obamovy vlády, což je perspektiva, která by zemi čekala v případě zvolení Clintonové.

Ta se ve své závěrečné řeči obrátila na demokratické, republikánské i nezávislé voliče a slíbila jim, že se pokusí po volbách zemi sjednotit.

Prezidentské volby se ve Spojených státech konají 8. listopadu.

Triumf Donalda Trumpa je s ohledem na aktuální situaci a rozložení sil nepravděpodobné. Za nemožné bych si ho označit netroufl, tvrdí Pavel Tomášek. | Video: Pavel Tomášek
 

Právě se děje

Další zprávy