Nebezpečný obrat v severním Iráku. Praha přihlíží, jak se Bagdád a Kurdové zabíjejí českými zbraněmi

Jan Gazdík Jan Gazdík
19. 10. 2017 7:13
Nejnovější konflikt na severu Iráku, kde na sebe v okolí města Kirkúk začaly střílet vládní jednotky a kurdské milice, má pro Česko velmi nepříjemný podtext. Obě strany totiž mají moderní české zbraně. Iráckým Kurdům, tzv. pešmergům, dodává Praha pěchotní zbraně a munici, vládním jednotkám zase bitevní letouny L-159 spolu se školením personálu. Čeští bezpečnostní experti označují situaci za velmi vážnou. Nemá přitom podle nich jednoduché východisko.
Kurdští bojovníci v iráckém Kirkúku.
Kurdští bojovníci v iráckém Kirkúku. | Foto: Reuters

Praha - Severoirácký Kirkúk. Bývalou baštu islamistů před třemi lety osvobodily kurdské milice. Teď ji nečekaně obsadily irácké vládní síly a dostaly se s milicemi do ostrých bojů. Bývalí spojenci teď na sebe dál míří zbraněmi. Mimo jiné českými. Ty do Iráku mířily v rámci boje s tzv. Islámským státem.

Budou tedy nově české bitevníky L-159 po islamistech bombardovat irácké Kurdy? Ty samé bojovníky, kteří s českými zbraněmi v rukou brzdili tzv. Islámský stát v době, kdy před ním irácká armáda o překot utíkala?

Výbušnou a pro Česko velmi citlivou situaci analyzují pro Aktuálně.cz bezpečnostní experti.

Pešmergy nemůžeme hodit přes palubu, říká Pojar

"Podporovat musíme vládu v Bagdádu a přes palubu nemůžeme hodit ani pešmergy. Iráčtí Kurdové jsou nám navíc civilizačně velmi blízcí," říká Tomáš Pojar, exdiplomat, bezpečnostní analytik a prorektor vysoké školy CEVRO Institut.

Zemím NATO a Evropské unie podle něj nezbývá nyní nic jiného, než aby vynaložily všechny síly k uklidnění vznikajícího válečného požáru. "Jinak prohrají všichni. Tento spor nepřinese nikomu nic dobrého," varuje Pojar.

"Obávám se, že tenhle problém si musí Irák s Kurdy vyřešit bez přímého zásahu zvenčí. Kirkúk je oblast spadající doposud pod iráckou správu," komentuje nově vzniklou výbušnou situaci ministr obrany Martin Stropnický.

"Je to velice citlivá záležitost a zapojení třetího subjektu by mohlo být kontraproduktivní. Spojené státy proto zatím jen vyzvaly obě strany, aby se vyvarovaly eskalace konfliktu," dodává ministr obrany.

I podle experta na mezinárodní válečné právo Otakara Foltýna vzniká v okolí severoiráckého Kirkúku extrémně výbušná situace. Foltýn navíc připomíná, že Česká republika vyzbrojovala pešmergy v jejich boji s islamisty se souhlasem irácké vlády.

"A bude to ještě složitější, pokud se iráčtí Kurdové rozhodnou, že nároků na jimi osvobozený Kirkúk se nevzdají," dodává Foltýn.

Vzdát se ho podle něj nemůže ani Bagdád, kterému by v tom případě hrozil při přepisování hranic rozpad.

"Irák je pořád jeden stát, kterému na letecké základně v Baladu pomáhají i čeští letci (kontrakt je s iráckou vládou podepsán až do konce roku 2018 - pozn. red.)," popisuje Foltýn potenciálně nebezpečnou situaci na iráckém bojišti.

Kurdové bojovali za Irák a ten nyní útočí na ně

Situace, kdy Bagdád nasadí proti pešmergům Čechy vyškolené piloty na bitevních strojích z Aera Vodochody, je bohužel čím dál pravděpodobnější.

"Stále doufám, že k tomu nedojde, ale stát se to může," připouští bývalý náčelník českého Generálního štábu Jiří Šedivý.

Bagdád se podle Šedivého dopustil velké chyby, když na kurdské milice poslal armádu.

"Fakt, že pešmergové bojovali už v prvopočátcích úspěšně s islamisty, dává teď těmto slušně vyzbrojeným a skvěle vycvičeným iráckým Kurdům velké sebevědomí," uvádí bývalý náčelník českého Generálního štábu. 

"Prosazují své nároky jak na samostatný stát, tak i na sporná území, která osvobodili od islamistů a která irácká armáda v panické hrůze před nimi úprkem vyklidila. S rostoucím sebevědomím pešmergů v boji s islamisty se daly jejich rozepře s Bagdádem čekat," analyzuje výbušnou situaci Šedivý.

Podle něj není možné, aby Česko nedodrželo vojenskou spolupráci s Bagdádem. Stejně tak je ale podle Šedivého těžko představitelné odstřižení se od iráckých Kurdů.

Pokud by vojenské akce Bagdádu proti nim pokračovaly, můžou se podle Šedivého tito bojovníci obrátit o pomoc k iráckým sunnitům a v horším případě k Rusku. 

"Začínající vnitřní lokální konflikt by mohl přerůst ve válečný požár a dost možná i mezinárodní. A to tím spíše, že Turecko podnikne vše proti vzniku jakéhokoliv kurdského státu," dodává bezpečnostní expert Otakar Foltýn. 

Ankara přitom pešmergy v minulosti proti islamistům také cvičila a vyzbrojovala.

Fakt, že Islámský stát je v Iráku fakticky poražen, neznamená podle Foltýna, že ho nemůže ve vzniklém válečném chaosu a přepisování hranic nahradit podobné fanatické hnutí.

"Zatím hranice nikdo nepřepisuje. Pořád je tam společný nepřítel, tedy Islámský stát," říká Foltýn.

"Jakmile ale bude po jeho likvidaci vypuštěn jednou tento džin přepisování hranic z lahve, začne nekontrolovatelně a krvavě řádit," varuje bezpečnostní expert. 

Našlapovat opatrně 

Zbrojního a zpravodajského analytika Dušana Rovenského nepřekvapuje, že velká spojenectví na Blízkém a Středním východě se časem mění v otevřené nepřátelství.

Česko by proto mělo být vždy obezřetné, kterému státu poskytne dlouhodobou zbrojní podporu.

"Nejde přece o rohlíky. České zbraně - a zvláště letadla - tam budou působit ještě řadu let," říká Rovenský.

Iráčané a L-159

L-159
Foto: Aero
  • Letouny L-159 nakoupil Irák z přebytků, pro které nemá využití české letectvo. Češi také učí irácký personál, jak letadlo efektivně ovládat, ale i to, jak jej udržovat v bojeschopném stavu.
  • Iráčané se nejdříve školí v České republice, pak následuje výcvik českým poradním týmem na letecké základně Balád severně od Bagdádu. Mise českých mentorů v Iráku potrvá do konce roku 2018.
  • Irák má nyní deset strojů L-159, aktivně je používá v boji proti tzv. Islámskému státu. Do budoucna se český výcvik Iráčanů výrazně zaměří na údržbu a opravy letounů.
  • Český poradní tým tvoří přibližně třicet lidí, z toho třetina mentorů, tedy pilotů a technického personálu, zbytek je zabezpečení a ochrana.

"Je dobře, že i s pomocí českých bitevních letounů je už fakticky poražen Islámský stát. Že by ale ty samé zbraně teď bombardovaly nám blízké pešmergy? To je pro mě jen těžko přijatelná představa," dodává zpravodajský analytik.

V takovém případě by měla být podle něj přehodnocena i smlouva o dalších dodávkách českých bitevníků Iráku a pomoci při výcviku jejich pilotů.  

"Úplně vycouvat už z toho nemůžeme. I proto by Česko mělo mít jasnou a propracovanější vizi o vojenské podpoře zemí v rizikových oblastech," uzavírá  Rovenský.

České ministerstvo zahraničí podle Ireny Valentové z tiskového odboru vývoj situace kolem severoiráckého města Kirkúk pečlivě sleduje. 

A podle toho i náležitě upravuje politiku v otázce udělování licencí na vývoz zbraní. 

"Česká republika jako aktivní člen mezinárodní koalice v boji proti tzv. Islámskému státu podporovala a doposud podporuje snahu irácké vlády i jednotek pešmergů o eliminaci této teroristické skupiny," říká Valentová.

Ministerstvo zahraničí podle ní vždy respektovalo územní celistvost Iráku. 

Nikdy tedy podle Valentové nevydalo souhlas s dodávkami vojenského materiálu pešmergům nebo jiným ozbrojeným složkám kurdské regionální vlády bez předchozího souhlasu vlády v Bagdádu.

Situaci, kdy se obě strany nově dostaly do konfliktu, nechce ministerstvo zatím komentovat.

Bitcoin lidem umožňuje posílat peníze i tam, kde panuje embargo, říká britsko-íránský anarchistický programátor, hacker a revolucionář Amir Taaki. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Stát odebral 13 firmám kapacitu pro skladování v nevyužívaných zásobnících. Mezi nimi je i firma, kterou spoluvlastní Gazprom

Stát odebral 13 firmám kapacitu pro skladování plynu v zásobnících, kterou nevyužívaly. O kapacitu přišla mimo jiné Moravia Gas Storage, kterou spoluvlastní ruský Gazprom. Firmy přišly o kapacitu v celkovém objemu 261 milionů metrů krychlových plynu. Informoval o tom David Hluštík z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Roční spotřeba plynu v ČR činí asi 9,4 miliardy metrů krychlových plynu, z Ruska pochází zhruba 98 procent.

Stát využil nový princip "use it or lose it", tedy "využívej to, nebo o to přijdeš". Zavedla ho novela energetického zákona, kterou v červnu podepsal prezident Miloš Zeman. Obchodníci s plynem, kteří nevyužijí svou rezervovanou kapacitu v zásobnících plynu v požadovaném minimálním množství, mohou o část této kapacity přijít.

Podle zákona mají nyní provozovatelé zásobníků za povinnost pořádat aukce s nulovou nebo zápornou vyvolávací cenou, v jejichž rámci bude odebraná kapacita nabízena případným zájemcům. Znamená to, že obchodníci by skladovali plyn zadarmo, nebo by za skladování dostávali zaplaceno. Podle informací ministerstva se první aukce pořádané společností Moravia Gas Storage nikdo nezúčastnil.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Policie na Jihlavsku pátrá po tříletém chlapci, odvezla ho matka, nemá ho v péči

Policie vyhlásila celostátní pátrání po tříletém chlapci Oliveru Surowieckém. V pondělí ho odvedla jeho pětadvacetiletá matka, ačkoliv je dítě rozhodnutím soudu svěřené do péče jiné blízké příbuzné. Chlapce měla žena předat v Jihlavě jeho babičce. Místo toho ho odvedla a o sobě ani o dítěti nedala žádnou zprávu. Lidé, kteří o chlapci něco vědí, mohou volat na tísňovou linku 158. V úterý to uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Žena se synem podle zjištění policie kolem 19:00 v jihlavské ulici Matky Boží nastoupila do modrého auta Škoda Octavia kombi s registrační značkou 7AH9842, s nímž odjeli.

Chlapec je vysoký asi 70 centimetrů, je štíhlý. Má hnědé oči a plavé krátké vlasy. Na sobě měl modré krátké kalhoty, modré tričko s potiskem a modrobílé tenisky.

Žena je vysoká 161 centimetrů, má hubenou postavu. Má modré oči a rovné dlouhé plavé vlasy. Na zápěstí má jizvy a na zádech vytetovaný maják s andělskými křídly. Na sobě měla černou bundu, triko s obrázky mimozemšťanů a riflové krátké kalhoty.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Pražská burza po více než dvou hodinách obnovila obchodování. Nefungovala kvůli technickým problémům

Pražská burza cenných papírů obnovila obchodování, úterní výpadek trval asi 2,5 hodiny. Burza o tom informovala na svých internetových stránkách. Burza o tom informovala na svém webu.

Důvodem přerušení obchodování byly problémy komunikačního připojení, sdělil mluvčí burzy Jiří Kovařík. Burza přerušila obchodování v 10:19, obchodování se všemi produkty bylo obnoveno od 13:00. Burza zároveň upozornila, že z technických důvodů zatím nejsou na jejím webu zobrazována aktuální data z obchodování.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Ubytování na kolejích v Praze zdraží v průměru meziročně asi o 15 procent, důvodem je inflace a ceny energií

Vysokoškoláci budou v novém akademickém roce za bydlení na kolejích v Praze platit více. Poplatky za ubytování budou oproti loňskému roku vyšší průměrně asi o 15 procent. Důvodem zdražení jsou obvykle inflace a zvyšování cen energií. Zatímco některé univerzity budou takzvané kolejné zdražovat od září, jiné už k úpravě ceny přistoupily dříve v tomto roce. Další zdražování přitom na některých školách nevylučují. Poptávka studentů po ubytování na kolejích i přes zvyšování cen roste. Uvedli to zástupci pražských vysokých škol.

Od září zvýší poplatky za ubytování na svých kolejích Vysoká škola ekonomická (VŠE), jak za univerzitu sdělila Martina Mlynářová, a podle mluvčí Kateřiny Veselé i České vysoké učení technické (ČVUT). Oproti loňsku zdraží ČVUT bydlení na svých osmi kolejích asi o 15 procent, VŠE zdraží v průměru o deset procent a u nově zrekonstruovaných pokojů o 18 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy