Budapešť - Nejen v České republice, ale i v Maďarsku provázela pronájem švédských stíhaček Jas-39 Gripen řada nejasností.
Spornou transakcí se dnes začal zabývat maďarský parlament. Práci zahájil zvláštní vyšetřovací výbor, především díky iniciativě vládních socialistů.
Smlouvu o pronájmu totiž v roce 2001 s firmou Saab uzavřel kabinet, v jehož čele stáli dnes opoziční konzervativci.
Názor expertů nevyslyšen
Maďarsko však předtím dlouho vyjednávalo s konkurentem švédského Saabu, americkou společností Lockheed.
A podle nové vlády je třeba zásadní odborné analýzy, která by vysvětlila, jak to, že se pravicový kabinet nakonec rozhodl pro gripeny, když všichni experti dávali přednost stíhačkám z USA.
Prostřednictvím firmy BAE, partnera švédské firmy Saab, se v souvislosti s nákupem gripenů podle švédských médií do Maďarska dostaly úplatky ve výši osmi milionů dolarů (téměř 230 milionů korun).
Rakouský obchodník
Maďarská média v této souvislosti uvádějí jméno rakouského obchodníka Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, který měl působit jako prostředník i v případě uzavírání smlouvy s Českou republikou.
Ten však pro rakouskou agenturu APA označil taková obvinění za naprosto nepodložená.
Maďarská armáda si od loňska pronajímá 14 gripenů na deset let. Stejný počet letounů si o dva roky dříve, rovněž na deset let, pronajala česká vláda. Obě dvě země se po uplynutí desetiletého pronájmu mohou rozhodnout stíhačky koupit.