Podivné zvuky z moře plaší eskymákům zvířata. Vysvětlení hledá i kanadská armáda

Michelle Hansen Michelle Hansen
4. 11. 2016 21:19
Zvuky v podobě bzukotu nebo pípání – jak je popisují místní – vycházejí z vod průlivu Fury a Hekla vzdáleného asi 120 kilometrů od odlehlé eskymácké vesnice Igloolik. Upozornili na ně místní lovci. Vody, kterými každoročně migrují houfy zvířat, jsou prázdné.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ottawa – Z moře u Baffinova ostrova ležícího severovýchodně od kanadské pevniny se ozývají podivné pískavé zvuky. Jejich původ není znám, do pátrání už se zapojila i kanadská armáda.

Bzukot nebo pípání – jak je popisují místní – vycházejí z vod průlivu Fury a Hekla vzdáleného asi 120 kilometrů od eskymácké vesnice Igloolik. Průliv odděluje ostrov od kanadské pevniny.

Prapodivné zvuky navíc podle všeho odrazují i zvířata, která průlivem každoročně v hojném počtu migrují. Teď jsou místní vody prázdné.

"Touto částí migrační cesty proplouvá velká velryba grónská, tuleň vousatý a tuleň kroužkovaný. Konkrétně v těchto místech jich bývá opravdu hodně," řekl kanadskému zpravodajskému serveru CBS News George Qulaut, člen zákonodárného shromáždění kanadského teritoria Nunavut. Sám tu v minulosti lovil. Letos v létě tu žádná zvířata nebyla," doplnil.

Spekulace a konspirační teorie

Kolem původu opakujících se zvuků se vyrojila řada spekulací. Jedna teorie tvrdí, že zvuky vycházejí z radaru, který patří společnosti Baffinland Iron Mines Corporation těžící železo. Ta ale tvrzení odmítá s tím, že v blízkosti žádné takové zařízení nemá.

Také další z členů zákonodárného shromáždění Paul Quassa potvrzuje, že úřady v okolí nevydaly žádná povolení k rekonstrukčním pracím nebo hydrografickým průzkumům, která by mohla původ pípání vysvětlit.

Podle jiných konspirátorů by za bzukotem mohla stát i ekologická organizace Greenpeace. Ta v 70. a 80. letech vedla s eskymáky spor, protože v okolí lovili velké množství tuleňů. 

Podle Quassy právě tomuto vysvětlení část obyvatel odlehlého regionu věří. Podle nich mohli aktivisté nedaleko průlivu umístit zařízení, které pomocí zvuků odlákává zvířata od lovců. Důkazy ale v rukou žádné nemají a Greenpeace vše popírá.

"Nejenže bychom nenarušili mořský život, ale také respektujeme lovecké právo eskymáků a určitě bychom ho nechtěli žádným způsobem narušovat," řekla ve veřejném prohlášení Farrag Khanová, mluvčí Greenpeace.

Po zdroji neobvyklého zvuku tak teď pátrají i kanadští vojáci.

"Ministerstvo obrany bylo informováno o zvláštních zvucích u průlivu Fury a Hekla a kanadské vojenské síly vykonávají vhodné kroky, aby efektivně vyšetřily situaci," řekl CBS News mluvčí ozbrojených sil.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Soud nevyloučil pro podjatost soudce v Rathově kauze

Vrchní soud v Praze nevyloučil pro podjatost soudce v druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, jak o to žádala společnost Metrostav. Případ ponechal trestnímu senátu, jehož členy jsou Luboš Vrba, Alexander Károlyi a Viktor Mach. Uvedl to server Lidovky.cz. Stavební společnost podle něj podala proti rozhodnutí stížnost.

Metrostav již v únoru neuspěl s návrhem na přeložení odvolacího řízení kvůli dění kolem bývalého soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka viněného z úplatkářství z pražského vrchního soudu do Olomouce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Muž na Vyškovsku zabil příbuznou sekerou, soud mu uložil 10,5 roku vězení

Krajský soud v Brně ve středu uložil muži za loňskou vraždu příbuzné sekerou v obci na Vyškovsku trest 10,5 roku vězení. Muži hrozilo až 20 let vězení, k činu se ale v plném rozsahu doznal. Soud tak ani v tomto smyslu neprováděl žádné dokazování. Kromě trestu vězení soud muži uložil zaplatit odškodné dceři poškozené zhruba 700 000 korun. Rozsudek je pravomocný, žádná ze stran se proti němu neodvolala.

Muž příbuznou zavraždil loni 26. října vpodvečer, šlo o manželčinu babičku. Podle obžaloby příbuznou po předchozí rozepři napadl ve spíži a vstupních prostorách, kdy si z dílny k tomu účelu přinesl velkou sekeru. Ženu udeřil jednou do zadní části hlavy, poté co upadla, ještě do pravého ramene. "Bezprostřední příčinou smrti bylo rozsáhlé devastující zhmoždění mozkové tkáně," uvedla státní zástupkyně Eva Žďárská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy