Podivné zvuky z moře plaší eskymákům zvířata. Vysvětlení hledá i kanadská armáda

Michelle Hansen Michelle Hansen
4. 11. 2016 21:19
Zvuky v podobě bzukotu nebo pípání – jak je popisují místní – vycházejí z vod průlivu Fury a Hekla vzdáleného asi 120 kilometrů od odlehlé eskymácké vesnice Igloolik. Upozornili na ně místní lovci. Vody, kterými každoročně migrují houfy zvířat, jsou prázdné.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ottawa – Z moře u Baffinova ostrova ležícího severovýchodně od kanadské pevniny se ozývají podivné pískavé zvuky. Jejich původ není znám, do pátrání už se zapojila i kanadská armáda.

Bzukot nebo pípání – jak je popisují místní – vycházejí z vod průlivu Fury a Hekla vzdáleného asi 120 kilometrů od eskymácké vesnice Igloolik. Průliv odděluje ostrov od kanadské pevniny.

Prapodivné zvuky navíc podle všeho odrazují i zvířata, která průlivem každoročně v hojném počtu migrují. Teď jsou místní vody prázdné.

"Touto částí migrační cesty proplouvá velká velryba grónská, tuleň vousatý a tuleň kroužkovaný. Konkrétně v těchto místech jich bývá opravdu hodně," řekl kanadskému zpravodajskému serveru CBS News George Qulaut, člen zákonodárného shromáždění kanadského teritoria Nunavut. Sám tu v minulosti lovil. Letos v létě tu žádná zvířata nebyla," doplnil.

Spekulace a konspirační teorie

Kolem původu opakujících se zvuků se vyrojila řada spekulací. Jedna teorie tvrdí, že zvuky vycházejí z radaru, který patří společnosti Baffinland Iron Mines Corporation těžící železo. Ta ale tvrzení odmítá s tím, že v blízkosti žádné takové zařízení nemá.

Také další z členů zákonodárného shromáždění Paul Quassa potvrzuje, že úřady v okolí nevydaly žádná povolení k rekonstrukčním pracím nebo hydrografickým průzkumům, která by mohla původ pípání vysvětlit.

Podle jiných konspirátorů by za bzukotem mohla stát i ekologická organizace Greenpeace. Ta v 70. a 80. letech vedla s eskymáky spor, protože v okolí lovili velké množství tuleňů. 

Podle Quassy právě tomuto vysvětlení část obyvatel odlehlého regionu věří. Podle nich mohli aktivisté nedaleko průlivu umístit zařízení, které pomocí zvuků odlákává zvířata od lovců. Důkazy ale v rukou žádné nemají a Greenpeace vše popírá.

"Nejenže bychom nenarušili mořský život, ale také respektujeme lovecké právo eskymáků a určitě bychom ho nechtěli žádným způsobem narušovat," řekla ve veřejném prohlášení Farrag Khanová, mluvčí Greenpeace.

Po zdroji neobvyklého zvuku tak teď pátrají i kanadští vojáci.

"Ministerstvo obrany bylo informováno o zvláštních zvucích u průlivu Fury a Hekla a kanadské vojenské síly vykonávají vhodné kroky, aby efektivně vyšetřily situaci," řekl CBS News mluvčí ozbrojených sil.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy