Podivné zvuky z moře plaší eskymákům zvířata. Vysvětlení hledá i kanadská armáda

Michelle Hansen Michelle Hansen
4. 11. 2016 21:19
Zvuky v podobě bzukotu nebo pípání – jak je popisují místní – vycházejí z vod průlivu Fury a Hekla vzdáleného asi 120 kilometrů od odlehlé eskymácké vesnice Igloolik. Upozornili na ně místní lovci. Vody, kterými každoročně migrují houfy zvířat, jsou prázdné.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ottawa – Z moře u Baffinova ostrova ležícího severovýchodně od kanadské pevniny se ozývají podivné pískavé zvuky. Jejich původ není znám, do pátrání už se zapojila i kanadská armáda.

Bzukot nebo pípání – jak je popisují místní – vycházejí z vod průlivu Fury a Hekla vzdáleného asi 120 kilometrů od eskymácké vesnice Igloolik. Průliv odděluje ostrov od kanadské pevniny.

Prapodivné zvuky navíc podle všeho odrazují i zvířata, která průlivem každoročně v hojném počtu migrují. Teď jsou místní vody prázdné.

"Touto částí migrační cesty proplouvá velká velryba grónská, tuleň vousatý a tuleň kroužkovaný. Konkrétně v těchto místech jich bývá opravdu hodně," řekl kanadskému zpravodajskému serveru CBS News George Qulaut, člen zákonodárného shromáždění kanadského teritoria Nunavut. Sám tu v minulosti lovil. Letos v létě tu žádná zvířata nebyla," doplnil.

Spekulace a konspirační teorie

Kolem původu opakujících se zvuků se vyrojila řada spekulací. Jedna teorie tvrdí, že zvuky vycházejí z radaru, který patří společnosti Baffinland Iron Mines Corporation těžící železo. Ta ale tvrzení odmítá s tím, že v blízkosti žádné takové zařízení nemá.

Také další z členů zákonodárného shromáždění Paul Quassa potvrzuje, že úřady v okolí nevydaly žádná povolení k rekonstrukčním pracím nebo hydrografickým průzkumům, která by mohla původ pípání vysvětlit.

Podle jiných konspirátorů by za bzukotem mohla stát i ekologická organizace Greenpeace. Ta v 70. a 80. letech vedla s eskymáky spor, protože v okolí lovili velké množství tuleňů. 

Podle Quassy právě tomuto vysvětlení část obyvatel odlehlého regionu věří. Podle nich mohli aktivisté nedaleko průlivu umístit zařízení, které pomocí zvuků odlákává zvířata od lovců. Důkazy ale v rukou žádné nemají a Greenpeace vše popírá.

"Nejenže bychom nenarušili mořský život, ale také respektujeme lovecké právo eskymáků a určitě bychom ho nechtěli žádným způsobem narušovat," řekla ve veřejném prohlášení Farrag Khanová, mluvčí Greenpeace.

Po zdroji neobvyklého zvuku tak teď pátrají i kanadští vojáci.

"Ministerstvo obrany bylo informováno o zvláštních zvucích u průlivu Fury a Hekla a kanadské vojenské síly vykonávají vhodné kroky, aby efektivně vyšetřily situaci," řekl CBS News mluvčí ozbrojených sil.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy