Svět má nového nejdéle žijícího obratlovce. Žralok grónský se dožívá až 400 let

Adéla Očenášková
12. 8. 2016 19:30
Žraloci grónští jsou nejdéle žijícími obratlovci na světě. Zjistili to vědci z Kodaňské univerzity pomocí takzvané radiokarbonové metody datování. Výzkumnou studii publikoval časopis Science.
Žralok grónský.
Žralok grónský. | Foto: Reuters

New York - Za nejdéle žijícího obratlovce na světě byla až dosud považována velryba grónská. O své prvenství ale přišla.

S pomocí radiokarbonové metody datování totiž experti zjistili, že nejstarším obratlovcem na světě je jiný vodní živočich - žralok grónský. Svůj objev publikovali v časopise Science.

Jedna ze samic se podle nich dožila 400 let a měřila téměř pět metrů.

Žralok grónský roste jen asi o jeden centimetr ročně a pohlavní dospělosti dosahuje ve věku zhruba 150 let. Většinou pluje ve vodách severního Atlantiku.

Vzhledem k poklidnému životnímu tempu a pomalému růstu se u těchto obratlovců dlouhověkost předpokládala.

"Domnívali jsme se, že se jedná o neobvyklé zvíře, ale myslím, že všichni, kteří se na tomto výzkumu podíleli, byli nakonec překvapeni, jak jsou žraloci staří," uvedl hlavní autor studie a mořský biolog z Kodaňské univerzity Julius Nielsen.

Určit stáří žraloků grónských přitom bylo až doteď velmi obtížné.

U některých ryb zjišťují vědci stáří díky kostem v uchu, u žraloků se pak věk většinou pozná na zvápenatělých tkáních na kostech na hřbetu. Jenže žralok grónský tyto tkáně nemá.

Věk tak biologové nakonec určili s pomocí oční čočky žraloka. Ta se totiž skládá ze specializovaného materiálu a obsahuje proteiny, které jsou metabolicky nečinné. "To znamená, že proteiny, které byly v těle syntetizovány, se neobnovují. Můžeme tak oddělit tkáň, která vznikla, když byl žralok ještě mládě, a použít radioaktivní metodu," vysvětlil Nielsen.

Odborníci zjišťovali věk u celkem dvaceti osmi žraloků, z valné většiny samic. Nejméně osm z nich žilo déle než 200 let.

Nejstarší ze vzorků mohl podle kodaňského biologa Julia Nielsena žít až 392 let. Chybová hranice ale vzhledem k technické nedokonalosti metody činí 120 let.

Žralok tak nejspíš přišel na svět mezi lety 1500 a 1740 s tím, že nejpravděpodobnějším datem je rok 1620. Evropa zrovna žila třicetiletou válkou a nedaleko Prahy zuřila bitva na Bílé hoře.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Hasiči zasahují u požáru haly u Čelákovic, vyhlásili třetí stupeň poplachu

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, v hale jsou uskladněny zřejmě autodíly, oleje a plynové lahve, hrozí zřícení konstrukce, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

"Požár byl hlášen před 20:00, je v plném rozsahu a hrozí pád konstrukce, na místě je 30 vozidel a 17 jednotek, vypomáhají i pražské," řekla Zemanová. Požár podle ní zřejmě způsobí velkou škodu.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy