Svět má nového nejdéle žijícího obratlovce. Žralok grónský se dožívá až 400 let

Adéla Očenášková
12. 8. 2016 19:30
Žraloci grónští jsou nejdéle žijícími obratlovci na světě. Zjistili to vědci z Kodaňské univerzity pomocí takzvané radiokarbonové metody datování. Výzkumnou studii publikoval časopis Science.
Žralok grónský.
Žralok grónský. | Foto: Reuters

New York - Za nejdéle žijícího obratlovce na světě byla až dosud považována velryba grónská. O své prvenství ale přišla.

S pomocí radiokarbonové metody datování totiž experti zjistili, že nejstarším obratlovcem na světě je jiný vodní živočich - žralok grónský. Svůj objev publikovali v časopise Science.

Jedna ze samic se podle nich dožila 400 let a měřila téměř pět metrů.

Žralok grónský roste jen asi o jeden centimetr ročně a pohlavní dospělosti dosahuje ve věku zhruba 150 let. Většinou pluje ve vodách severního Atlantiku.

Vzhledem k poklidnému životnímu tempu a pomalému růstu se u těchto obratlovců dlouhověkost předpokládala.

"Domnívali jsme se, že se jedná o neobvyklé zvíře, ale myslím, že všichni, kteří se na tomto výzkumu podíleli, byli nakonec překvapeni, jak jsou žraloci staří," uvedl hlavní autor studie a mořský biolog z Kodaňské univerzity Julius Nielsen.

Určit stáří žraloků grónských přitom bylo až doteď velmi obtížné.

U některých ryb zjišťují vědci stáří díky kostem v uchu, u žraloků se pak věk většinou pozná na zvápenatělých tkáních na kostech na hřbetu. Jenže žralok grónský tyto tkáně nemá.

Věk tak biologové nakonec určili s pomocí oční čočky žraloka. Ta se totiž skládá ze specializovaného materiálu a obsahuje proteiny, které jsou metabolicky nečinné. "To znamená, že proteiny, které byly v těle syntetizovány, se neobnovují. Můžeme tak oddělit tkáň, která vznikla, když byl žralok ještě mládě, a použít radioaktivní metodu," vysvětlil Nielsen.

Odborníci zjišťovali věk u celkem dvaceti osmi žraloků, z valné většiny samic. Nejméně osm z nich žilo déle než 200 let.

Nejstarší ze vzorků mohl podle kodaňského biologa Julia Nielsena žít až 392 let. Chybová hranice ale vzhledem k technické nedokonalosti metody činí 120 let.

Žralok tak nejspíš přišel na svět mezi lety 1500 a 1740 s tím, že nejpravděpodobnějším datem je rok 1620. Evropa zrovna žila třicetiletou válkou a nedaleko Prahy zuřila bitva na Bílé hoře.

 

Právě se děje

před 58 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy