V roce 2050 může být v oceánech víc plastů než ryb, varují vědci. Vyčistit oceán je nezbytné

ČTK ČTK
19. 6. 2016 15:51
Počítáno na tuny hrozí už v roce 2050, že v oceánech bude plavat více plastů než ryb. Mikročástečky plastů obsahující zdraví škodlivé látky si mořští živočichové pletou s potravou. Řada z těchto ryb se pak dostává lidem na stůl. Za jedním z nejznámějších projektů, které mají za cíl vyčistit oceány, stojí nizozemský student Boyan Slat. Chce využít mořských proudů a odpadky nahánět na jedno místo.
Boyan Slat před hromadou odpadků vylovených z moře.
Boyan Slat před hromadou odpadků vylovených z moře. | Foto: The Ocean Cleanup

Madrid - Každý rok se dostane do světových oceánů zhruba osm milionů tun plastů, tvrdí časopis Science. Podle některých studií tak bude v roce 2050 v oceánech více tun plastů, než kolik tam bude tun ryb. Vědci, vynálezci i někteří politici se proto snaží tuto ekologickou katastrofu zabrzdit.

Před šesti lety mapovala světové oceány španělská expedice Malaspina, která zjišťovala vliv globálního oteplování na mořské živočichy. Mladý vědec Andrés Cózar z Cádizské univerzity, který zkoumal vzorky mikroorganismů z této výpravy, ale zjistil ještě něco jiného. Při každém z testů z nejrůznějších částí světových oceánů i z oblastí vzdálených tisíce kilometrů od pobřeží narazil ve vzorcích na mikročástečky plastů.

"Obsahují koktejl škodlivých látek, jejichž působení je těžké odhadnout," cituje Cózara španělský list El País.

Při dlouhodobém působení slané vody a slunce se plasty v mořích rozpadnou na drobné úlomky, které si pak mořští živočichové pletou s potravou. Tyto plastové částečky mohou obsahovat jedovaté látky jako je DDT, polychlorované bifenyly či rtuť, které se pak přes ryby a jiné mořské živočichy dostanou v potravním řetězci až k lidem, přímo na jídelní stůl. Nejvíce plastů v moři pochází z Číny, Indonésie a Filipín. Že bude už za několik desítek let ve vodě více plastů než ryb, tvrdí Nadace Ellen MacArthurové.

V posledních letech se v oblasti plastových odpadů v mořích zintenzivňují výzkumy a téma se daří více dostávat do obecného povědomí. Na negativní důsledky špatného nakládání s odpady upozornili novináři například začátkem roku, kdy se u německého pobřeží našlo 13 mrtvých velryb. Jejich žaludky byly plné plastů, a i když to nebyla příčina jejich smrti, je nález podle ekologů alarmující.

Chytrý studentský nápad

V čištění oceánů se chce angažovat i nizozemský student leteckého inženýrství Boyan Slat. Na vývoj technologie, která by dokázala plastový odpad vysbírat, už ve veřejné sbírce shromáždil přes dva miliony eur (54 milionů Kč). Záměrem Slatovy formy The Ocean Cleanup je odstranit za deset let ze severního Pacifiku skoro polovinu plastů.

Princip Slatova vynálezu spočívá ve využití mořských proudů. Zatímco ostatní sbírají plasty v mořích pomocí lodí brázdících oceány, Slat postavil svůj projekt na existenci plastových ostrovů, které vznikají prouděním vody.

Už letos v létě by měl být projekt odzkoušen u pobřeží Nizozemska, asi 23 kilometrů od Haagu. V moři bude postavena bariéra ve tvaru písmene V, na níž se zavěsí síť. Do ní by měl mořský proud přinášet plastový odpad.

Po odzkoušení hodlá společnost The Ocean Cleanup do roku 2020 postavit větší, až 100 kilometrů dlouhou bariéru mezi Havajskými ostrovy a Kalifornií. Díky ní chce do deseti let vyčistit polovinu velkého pásu odpadků, takzvaného Great Pacific Garbage Patch.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Rada Evropy požaduje urychlené nezávislé vyšetřování smrti Roma v Teplicích

Rada Evropy vyzývá (RE) k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po policejním zákroku. Uvedl to v tiskovém prohlášení mluvčí generální tajemnice organizace. Podle RE jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek.

"Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření nedávného úmrtí Roma v České republice poté, co ho zadržela policie. Záběry pořízené 19. června v Teplicích, v České republice, ukazující zákrok policie proti Romovi, který později zemřel v sanitce, jsou znepokojující a vyvolávají mnoho otázek ohledně okolností tohoto tragického incidentu," uvedl v prohlášení mluvčí Daniel Höltgen.

"Romové jsou největší menšinou v Evropě a Rada Evropy se dlouhodobě zapojuje do spolupráce s vládami a romskou komunitou na ochraně Romů před diskriminací a na podpoře jejich integrace a zapojení do společnosti," zdůraznil dále mluvčí organizace, která mimo jiné usiluje o udržování a rozvoj základních lidských práv a svobod.

Policejní zásah prošetři také zástupkyně ombudsmana Šimůnková. Zaměří se na přiměřenost použití donucovacích prostředků. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku v Teplicích zopakoval podporu policistům, věc podle něj vyšetřuje odbor vnitřní kontroly. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy