Evropa - Začátek meteorologického léta ve většině případů v Evropě neodpovídá očekáváním, nebo má úplně vymykající se scénář.
Německo i Rakousko hlásí rozvodněné řeky, namáhané hráze nebo zatopené sklepy. Lodní doprava je na některých úsecích Rýna i Neckaru zastavena. Stoupající hladina Dunaje trápí i Slovensko a povodněmi je ohroženo i Česko. Zato ve francouzských Pyrenejích se lyžuje a Laponsko sužují vedra.
Na Slovensku se hladina Dunaje zvedla na 658 cm, což odpovídá prvnímu stupni povodňové aktivity, napsal server Aktuálne.sk. Už v pátek slovenští meteorologové varovali, že se Dunaj bude zvedat kvůli vytrvalému dešti v povodní Dunaje v Německu a Rakousku.
Stoupla i hladina toku Morava ve stanici Devínská Nová Ves na 485 cm. Meteorologové SHMÚ předpokládají, že pršet přestane v alpské oblasti až v neděli. Vzestup dolní části slovenského úseku Dunaje až po Štúrovo bude trvat do poloviny příštího týdne.
V Sasku, hraničícím s Českou republikou, i nadále hladiny řek stoupají a kritická je situace na Muldě a řece Bílý Halštrov (Weiße Elster). Podle hydrometeorologů bude hladina stoupat až do neděle. Na obou tocích bude proto zřejmě platit čtvrtý, tedy nejvyšší stupeň výstrahy.
V Německu jsou záplavy, ve Finsku vedra
Mulda v noci na sobotu zaplavila několik ulic ve městě Grimma, podle městské mluvčí Marlen Raboldové je vody "po kolena". Radnice pro obyvatele zřídila nouzové ubytování v místní tělocvičně.
Také Bavorsko se připravuje na povodňovou vlnu a vylitím z břehů hrozí Dunaj také v Řeznu. Hladina Dunaje v bavorském Pasově dosáhla podle vodočtu 7,6 metru a v noci ještě dále poroste. Normální stav vody je tam 4,5 metru.
O nic víc lépe na tom nejsou ani ostatní oblasti a města Německa. V Maxau překročila hladina Rýnu sedm metrů a podle meteorologů nadále poroste, v noci z neděle na pondělí dosáhne zřejmě devíti metrů.
Naopak v jihofrancouzských Pyrenejích se otevřely některé sjezdovky. Zatímco ve Francii a střední Evropě lidé topí, v Laponsku pokračuje neobvyklá vlna veder, které neskončí podle meteorologů ani s příchodem nového týdne.
V pátek v Laponsku s 30,5 stupně Celsia padnul teplotní rekord pro květen. Ve Finsku se rtuť vyšplhala na 31,3 Celsia. Česko zatím trápí nižší teploty a ani v červnu se nemá příliš oteplit a bude dál pršet.
Rtuť teploměru by se měla v nadcházejících čtyřech týdnech pohybovat pod nebo u dlouhodobého průměru, který je pro toto období 16,6 stupně. Už nyní meteorologové varují před záplavami na severu a západě Čech.