Počty války: 850 raket v Izraeli, 69 mrtvých Palestinců

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
18. 11. 2012 23:28
Pátý den izraelsko-palestinského konfliktu jsme sledovali v online reportáži
Palestinci vynášejí muže evakuovaného z trosek jeho domu v pásmu Gazy
Palestinci vynášejí muže evakuovaného z trosek jeho domu v pásmu Gazy | Foto: Reuters

Konflikt v číslech ------------------ * Palestinci vypálili do Izraele na 850 raket, z přes 300 zneškodnil izraelský obranný štít (podle informací izraelské armády) * Izraelské útoky zabily 69 Palestinců (podle informací palestinské vlády) * Izraelské letectvo zasáhlo v pásmu Gazy téměř 1000 cílů

Gaza/JeruzalémKonflikt mezi Palestinci a Izraelem nekončí a spekulace o možnosti pozemní ofenzivy Izraele do Gazy sílí. Izraelské letectvo pokračovalo pátým dnem v útocích na palestinské pásmo Gazy, kterými reaguje na ostřelování izraelského území z této oblasti.

Izraelské tanky, dělostřelectvo i jednotky pěchoty se koncentrují podél hranize, což podle agentury Reuters připomíná situaci z přelomu let 2008 - 2009, kdy židovský stát do pásma Gazy vojensky vstoupil.

Palestinci v neděli odpálili na Izrael desítky raket a zasáhly při tom čtvrtý den po sobě Tel Aviv. Protiraketový štít dokázal zastavit dvě rakety míříčí na největší izraelské město, trosky z nich ale zasáhly automobil, který se vzápětí vznítil.

Celková bilance náletů na Gazu od středy dosáhla podle palestinských zdrojů 69 mrtvých, asi polovinu tohoto počtu tvoří civilisté. Mezi zabitými je 15 dětí. Izraelské letectvo zasáhlo v pásmu Gazy během pěti dnů operace téměř 1000 cílů.

Izraelské ozbrojené síly uvádějí, že za poslední čtyři dny vypálili Palestinci do Izraele na 850 raket, přičemž přes 300 z nich dokázal zastavit obranný protiraketový štít židovského státu. Útoky si v Izraeli vyžádaly tři mrtvé.

Velitel sil na jihu Izraele generál Tal Russov sobotu prohlásil, že izraelská armáda je připravena vyslat do Gazy pozemní jednotky. O možné eskalaci konfliktu v neděli hovořil i izraelský premiér Benjamin Netanjahu, nespecifikoval však, zda má na mysli pozemní ofenzivu.

K té se opatrně postavil i americký prezident Barack Obama. V konfliktu jasně podpořil Izrael, řekl však zároveň, že by preferoval, pokud by k pozemnímu útoku nemuselo dojít.

Podle izraelského listu Haarec řekl premiér Benjamin Netanjahu americkému prezidentovi Baracku Obamovi, že je ochoten zastavit nálety jedině v případě, že současně ustanou raketové útoky na Izrael z Gazy.

Od středečního zahájení izraelské letecké ofenzívy na palestinské pásmo Gazy se weby izraelské vlády staly terčem 44 milionů pokusů o přístup ze strany hackerů. Informoval o tom izraelský ministr financí Juval Steinitz. Zdůraznil, že prakticky všechny tyto útoky byly neúspěšné. Jen v jednom případě byl podle jeho slov jeden z vládních serverů zablokován, ale pouze zhruba na deset minut.

Premiér Petr Nečas telefonoval o víkendu s izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem ohledně nynějšího konfliktu na Blízkém východě. Nečas je přesvědčen, že Izrael má právo se bránit. "O víkendu se se mnou telefonicky spojil izraelský premiér Benjamin Netanjahu a informoval mě o vývoji konfliktu, při kterém jsou vystřelovány z pásma Gazy rakety na Izrael. V tomto rozhovoru jsem vyjádřil přesvědčení, že Izrael má právo na sebeobranu," sdělil ČTK Nečas prostřednictvím mluvčího vlády.

Palestinští ozbrojenci v neděli vypálili tři střely, které doletěly až na Tel Aviv. Od začátku izraelské letecké ofenzivy proti Gaze se tak největší město stalo terčem pěti raketových útoků. Izraelská protivzdušná obrana ale v neděli podle izraelské televize dokázala všechny střely zneškodnit za letu.

Americký prezident Barack Obama v neděli během své asijské cesty jednoznačně podpořil Izrael. Za vypuknutí konfliktu jsou podle něj zodpovědní palestinší ozbrojenci. "Izrael má plné právo na to, aby na jeho území nedopadaly rakety, pokud toho bude možné dosáhnout bez eskalace vojenských operací v Gaze, je to preferované řešení," řekl Obama. Podle něj je vyhnutí se nasazení pozemních jednotek v Gaze lepší také pro Izrael, protože se vyhne obětem.

Britský ministr zahraničí William Hague Izrael varoval, že případná pozemní operace v Gaze by židovský stát stála velkou část dosavadní podpory mezinárodního společenství. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že během víkendu hovořil s řadou zahraničních státníků, včetně amerického prezidenta Baracka Obamy. Netanjahu podle vlastních slov všem zdůraznil, že Izrael dělá vše pro to, aby se vyhnul civilním obětem. Až dosud bylo přesto od začátku izraelské ofenzivy zabito podle zpráv palestinských úřadů minimálně padesát lidí.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli prohlásil, že izraelské ozbrojené síly jsou zaznamenaly podstatné úspěchy při leteckých zásazích na zbraně a místa, odkud Palestinci útočí na území Izraele. Předseda izraelské vlády zároveň varoval, že židovský stát je připraven na podstatné rozšíření bojových operací v Gaze. "Hamás a další teroristické organizace platí vysokou cenu," řekl Netanjahu před začátkem pravidelného nedělního zasedání kabinetu.

Předseda íránského parlamentu Alí Larídžání v neděli vyzval země na Blízkém východě, aby vyzbrojily Palestince pro boj proti Izraeli. Informovala o tom agentura AFP. Írán dlouhodobě podporuje a vyzbrojuje hnutí Hamas, které vládne pásmu Gazy a jehož ozbrojenci ostřelují raketami izraelské území.

"Politické činy některých zemí v regionu jsou užitečné, ale nedostatečné. Dnes se od nich čeká, že pošlou (Palestincům) vojenskou pomoc," prohlásil Larídžání. Zajištění zbraní pro radikální palestinské hnutí Hamas je podle íránského politika legitimní požadavek. "Spojené státy a Západ dodávají zbraně sionistickému režimu. Proč bychom tedy my neměli poslat zbraně do Palestiny?" řekl Larídžání.

Írán má s Izraelem nepřátelské vztahy a dlouhodobě podporuje Hamas. Střely, které Palestinci z Gazy odpálili v uplynulých dnech na Tel Aviv a Jeruzalém, jsou íránské výroby. Tyto střely mají mnohem větší dolet než rakety, kterými Hamas už řadu měsíců ostřeluje města v jižním Izraeli.

Při nedělních náletech dnes v pásmu Gazy podle agentury AFP zemřely tři děti. Při útoku na budovy palestinské televize také bylo zraněno šest novinářů.

Izrael začal vysílat vzkaz palestinským civilistům na vlnách rozhlasových stanic, které patří Hamasu. "Obyvatelé Gazy, Hamas si hraje s ohněm a riskuje váš osud," zní podle agentury AP hlášení v arabštině, která se opakuje každých pět minut. "Izraelské obranné síly se blíží k druhé fázi svých operací. Pokud chcete zůstat v bezpečí, nepřibližujte se k infrastruktuře a ke členům Hamasu."

Vysílaná zpráva neupřesňuje, co by měla být ona druhá fáze operace. U hranic palestinské enklávy se ale shromáždily tisíce izraelských vojáků a spekuluje se, že by Izrael mohl zahájit pozemní operaci.

V neděli ráno palestinští ozbrojenci vypálili další čtyři rakety na město Aškelon. Dvě z nich sestřelila izraelská protiraketová obrana, jedna střela zasáhla auta na parkovišti a jedna obytný dům. Při útocích byli zraněni dva civilisté. Celkem si palestinské ostřelování Izraele vyžádalo od středy tři mrtvé.

Nemocnice v Gaze jsou plné obětí izraelského bombardování a čelí kritickému nedostatku léků a lékařského materiálu. Upozorňuje na to Světová zdravotnická organizace (WHO). Ministerstvo zdravotnictví podle ní v Gaze eviduje 382 zraněných, z toho 245 dospělých a 137 dětí. "Nemocnice přijaly mnoho zraněných s vážnými popáleninami. Mají zranění od zřícených budov a poranění hlavy," uvedla organizace, kterou citovala agentura Reuters. WHO rovněž vyzvala dárce, aby poskytli finanční pomoc deset milionů dolarů (více než 200 milionů korun). Tyto peníze by mohly v příštích třech měsících zajistit dodávky léků a zdravotnického materiálu do Gazy.

Podle egyptského prezidenta Muhammada Mursího by mohli Izraelci a Palestinci "brzy" dospět k příměří. Egyptská vláda je podle něj v kontaktu s oběma stranami. "Některé zprávy hovoří o možnosti brzkého příměří," řekl v sobotu podle agentury AFP Mursí na společné tiskové konferenci s tureckým premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem. Dodal však, že stále neexistují příslušné "garance".

Foto: Reuters

Palestinci z Gazy i během soboty ostřelovali židovský stát. Izraelské letectvo zase podniklo kolem 300 leteckých útoků na palestinské pásmo Gaza včetně útoku na sídlo vlády palestinského radikálního hnutí Hamas v pásmu Gazy. Ve zničené budově se přitom ještě v pátek setkal s představiteli Hamasu egyptský premiér Hišám Kandí.

Velitel sil na jihu Izraele generál Tal Russov sobotu prohlásil, že izraelská armáda je připravena vyslat do Gazy pozemní jednotky.

Izraelská letadla v sobotu ráno zaútočila na sídlo vlády palestinského radikálního hnutí Hamás a podle svědků budovu prakticky zničila.Ve zničené budově se  ještě v pátek setkal s představiteli Hamasu egyptský premiér Hišám Kandíl. Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman varoval, že v případě dalších palestinských raketových útoků proti Izraeli může židovský stát přistoupit i k pokusu o likvidaci premiéra palestinské vlády Ismaíla Haníji a dalších předních členů Hamasu.  "S každým dalším výstřelem Hamasu bude naše odpověď tvrdší a tvrdší," řekl Lieberman v izraelské televizi. "Opravdu doporučuji všem vůdcům Hamasu v Gaze, aby nás už nepokoušeli. Nikdo tam není imunní, ani Haníja, ani nikdo jiný."

Izraelská média oznámila, že v noci na sobotu  podniklo izraelské letectvo celkem zhruba 180 útoků na pásmo Gazy. Od začátku konfliktu ve středu už náletů bylo 830.  Velitel sil na jihu Izraele generál Tal Russo pak podle agentury AP potvrdil možnost pozemní ofenzívy. "Určitě," odpověděl na otázku, zda je Izrael připraven poslat pozemní síly do Gazy. Izraelští představitelé tvrdí, že o pozemní akci ještě nebylo rozhodnuto, ale spekuluje se o ní poté, co Izrael připravil mobilizaci až 75 000 rezervistů a rozmístil u hranic s Gazou desítky obrněných vozidel.

Izraelská fotografie zachycuje útok na automobil velitele Hamásu Ahmada Džabarího.
Izraelská fotografie zachycuje útok na automobil velitele Hamásu Ahmada Džabarího. | Foto: Reuters

Podle agentury AP izraelské letectvo pokračovalo v útocích na odpalovací rampy raket, sklady zbraní, další objekty palestinských ozbrojených složek i na podzemní tunely sloužící k pašování zbraní, ale také potravin a dalšího zboží z Egypta do Gazy. Na jihu pásma nálety zničily pět elektrických transformátorů. Na 400 tisíc lidí kvůli tomu přišlo o dodávky proudu a o omezené zásobování elektřinou se nyní starají pouze domácí dieselagregáty. Nálety dnes připravily o život nejméně devět Palestinců. Tři ozbrojenci Hamasu zemřeli při útoku izraelského letectva na uprchlický tábor ve střední části pásma Gazy. Dalších pět Palestinců zabily nálety na město Rafáh u jižní hranice pásma. Jedna oběť je hlášena z města Gazy.

Od začátku konfliktu ve středu zahynulo podle bilance AFP 39 Palestinců a také tři Izraelci. Dalších zhruba 350 Palestinců utrpělo zranění. Hospitalizováno rovněž bylo osm desítek Izraelců, převážně ale kvůli šoku. 

K probíhajícímu konfliktu se vyjádřil i prezident USA Barrack Obama. Bílý dům dále obhajuje právo izraelské vlády na vlastní vojenská rozhodnutí a na právo sebeobrany, žádost o potenciální vojenskou účast v oblasti podle oficiálního vyjádření od Izraele nedostal. USA důrazně sdělily, že jsou proti jakýmkoli snahám poskytovat zbraně Hamásu.

Do Pásma Gazy během dopoledne dorazil tuniský ministr zahraničí Rafík Abdas Salám, aby ukázal solidaritu s Palestinci a vyzval Izrael k zastavení náletů. Ministr zároveň během návštěvy prohlásil, že jeho země se ze všech sil snaží o dosažení příměří mezi Izraelem a Palestinci, o konkrétních krocích se však nezmínil. V Káhiře se pak sešla mimořádná schůzka ministrů zahraničí Ligy arabských států, o niž požádali palestinský prezident Mahmúd Abbás a jeho egyptský kolega Muhammad Mursí. Ten uvedl, že existují náznaky k příměří. "Některé zprávy hovoří o možnosti brzkého příměří," řekl.  Delegace Ligy arabských států by v neděli či v pondělí měla Gazu navštívit.

 

 

Právě se děje

Další zprávy