Raketa dopadla na Tel Aviv, Izrael mobilizuje

Martin Novák Martin Novák
15. 11. 2012 23:21
Schyluje se k první pozemní izraelské operaci v pásmu od roku 2008
Izraelský dům, který zasáhly rakety Hamásu. Zemřeli v něm tři lidé.
Izraelský dům, který zasáhly rakety Hamásu. Zemřeli v něm tři lidé. | Foto: Reuters

Jeruzalém/Gaza - Izrael a palestinské hnutí Hamás, ovládající Gazu, se během středečního odpoledne a noci dostaly na práh válečného konfliktu.

Izraelská armáda ve čtvrtek večer schválila mobilizaci 30 000 záložníků. Učinila tak krátce po dvou raketových útocích palestinských radikálů na oblast Tel Avivu.

Izraelské letectvo ve středu zlikvidovalo velitele ozbrojené složky Hamásu Ahmada Džabarího. Raketa zasáhla jeho jedoucí automobil.

Od půlnoci Hamás zasypává izraelské území raketami. Tři Izraelci zemřeli, když střela dopadla na jejich dům v městečku Kirjat Malachi, které se nachází pětadvacet kilometrů severně od Gazy. Dalších šestnáct osob je zraněno.

Některé rakety zneškodnil izraelský obranný systém nazvaný Železná klenba. Není však schopen zabránit všem střelám v dopadu.

Od středečních čtyř hodin odpoledne Izrael shodil na Gazu 227 bomb, Hamás za stejnou dobu odpálil na Izrael 198 raket. Zhruba čtvrtinu jich zastavil systém Železná klenba. Palba zasáhla i velká města Beerševa a Aškelon a večer dokonce jedna raketa dopadla na Tel Aviv, ale nikoho nezranila.

A rocket is seen after its launch from the northern Gaza Strip towards Israel November 15, 2012. Hamas fired dozens of rockets into southern Israel on Thursday, killing three people, and Israel launched numerous air strikes across the Gaza Strip, threatening a wider offensive to halt repeated Palestinian salvoes. REUTERS/Amir Cohen (GAZA - Tags: CIVIL UNREST TPX IMAGES OF THE DAY POLITICS) Published: Lis. 15, 2012, 9:24 dop.
A rocket is seen after its launch from the northern Gaza Strip towards Israel November 15, 2012. Hamas fired dozens of rockets into southern Israel on Thursday, killing three people, and Israel launched numerous air strikes across the Gaza Strip, threatening a wider offensive to halt repeated Palestinian salvoes. REUTERS/Amir Cohen (GAZA - Tags: CIVIL UNREST TPX IMAGES OF THE DAY POLITICS) Published: Lis. 15, 2012, 9:24 dop. | Foto: Reuters

V Izraeli se očekávají pokusy o sebevražedné atentáty, ale po vybudování plotu, který Izrael oddělil od Západního břehu Jordánu, mají teroristé průnik k izraelským cílům složitější.

Hamás v prohlášení slíbil za smrt Džabarího pomstu. "Izrael otevřel brány pekla," uvádí se v prohlášení Hamásu, což je tradiční formulace, kterou Palestinci používají při vyhrocené konfrontaci s izraelskými ozbrojenými silami.

Hnutí také ve čtvrtek odpoledne odmítlo "jakoukoliv diskusi o příměří s Izraelem v daném stádiu". Od středy zemřelo osmnáct Palestinců a dalších 150 bylo zraněno. Mezi oběťmi je i roční dítě novináře BBC, který žije v Gaze a pro BBC pracuje jako video a fotoeditor. Ve středu jeho dům zasáhla izraelská střela.

Izraelská armáda bombardovala ve středu Pásmo Gazy ze vzduchu, moře i země. Bomby mířily hlavně na místa, odkud Hamás odpaluje rakety. Podle Palestinců zemřelo třináct lidí.

Izraelská fotografie zachycuje útok na automobil velitele Hamásu Ahmada Džabarího.
Izraelská fotografie zachycuje útok na automobil velitele Hamásu Ahmada Džabarího. | Foto: Reuters

Premiér Benjamin Netanjahu nevyloučil, že pozemní jednotky proniknou do pásma, u hranic s Gazou už se řadí desítky tanků. Ministr obrany Ehud Barak povolává záložníky.

Dvaapadesátiletý Džabarí byl podle Izraelců zodpovědný za únos vojáka Gilada Šalita, kterého Hamás od roku 2006 zadržoval skoro pět let v Gaze a pak ho vyměnil za Palestince držené v izraelských věznicích.

Letecký úder na automobil s Džabarím je první cílenou likvidací člena Hamásu po několika letech. Nejznámějším úderem byl nálet na duchovního vůdce Hamásu Ahmada Jasína, který zahynul v roce 2004.

Hamás a další radikální skupina Islámský džihád prováděly sebevražedné atentáty v izraelských městech ve velké míře v polovině devadesátých let a pak znovu především v letech 2002 a 2003.

Sebevrazi odpalovali nálože upevněné na svých tělech, hlavně v autobusech a restauracích. Od roku 2006, kdy Hamás vyhrál palestinské parlamentní volby a vytvořil vládu v Pásmu Gazy, však teroristických útoků výrazně ubylo.

Přispěla k tomu i výstavba plotu a zčásti zdi mezi Izraelem a Západním břehem Jordánu, která omezila možnosti volného pohybu přes tuto hranici.

Izraelec si lehl na zem za zvuku poplašných sirén, upozorňujících ve městě Ašdod na padající rakety z pásma Gazy.
Izraelec si lehl na zem za zvuku poplašných sirén, upozorňujících ve městě Ašdod na padající rakety z pásma Gazy. | Foto: Reuters

Izraelské tanky a obrněná vozidla naposledy vjely do Gazy na přelomu let 2008 a 2009, boje trvaly několik dní.

Americký prezident Barack Obama v reakci odsoudil raketové útoky Hamásu a řekl, že Izrael má právo na obranu. Dal tak na chvíli zapomenout na napětí, které panuje mezi ním a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Ve stejném duchu se vyjádřil i šéf britské diplomacie William Hague. "Vyzývám všechny v regionu, kdo mají vliv na hnutí Hamás, aby přispěli k ukončení násilí. Zároveň apeluji na Izrael, aby učinil vše, co je v jeho silách, pro to, aby uklidnil napětí, vyvaroval se civilních obětí," cituje CNN britského ministra zahraničí.

Násilí v Izraeli ústy svého mluvčího odsoudil i německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. "Násilím v Gaze a jižním Izraeli jsem znepokojen. Je ale třeba podotknout, že Izrael má právo chránit své obyvatele," uvedl mluvčí.

Premiér židovského státu Obamovi vyčítá, že je málo důrazný vůči Íránu, a nelíbí se mu také návrh amerického prezidenta na vytvoření samostatného palestinského státu v hranicích, které podle Izraelců ohrožují jejich bezpečnost.

Netanjahu příliš neskrýval, že v amerických prezidentských volbách držel palce Mittu Romneymu.

Rada bezpečnosti OSN v noci vyzvala obě strany k zastavení násilí. Mimořádně se ve čtvrtek sejde Liga arabských států.

Egyptský prezident Muhammad Mursí tvrdě odsoudil Izrael a stáhl velvyslance Egypta z Tel Avivu. Izraelský velvyslanec Káhiru opustil ještě ve středu.

Mursí a nová egyptská vláda zastávají vůči Izraeli nesrovnatelně kritičtější postoj než předchozí režim Husního Mubaraka, mírová smlouva mezi oběma zeměmi z roku 1979 však zatím stále platí.

Izraelská vláda kritizuje Egypt za to, že nedostatečně brání Palestincům v pašování zbraní do Gazy. Mursí vyzval USA, aby zabránily dalším izraelským útokům na Gazu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy