Washington – Jak stavět budovy odolné vůči silným zemětřesením, zmírnit následky přírodních katastrof a zachránit lidské životy? Tato otázka trápí vědce a stavební inženýry snad po celém světě.
Aby se dalo poučit z konstrukčních chyb při stavbě domů a měst, které silná zemětřesení srovnala se zemí, je potřeba pečlivě prozkoumat místa, kde k takovému neštěstí došlo.
BYU researchers record stunning video of Italy quake sites with drones during recon mission. https://t.co/ZFVsLfKblN https://t.co/PgMVvIKt7i
— BYU (@BYU) October 4, 2016
Z bezpečnostních důvodů nebo záchranných akcí to ale většinou dost dobře nejde.
Vědci z Brigham Young University v americkém Utahu proto přišli s novým nápadem. Místo riskantního průzkumu vyšlou na místo drony.
Letos s jejich pomocí pořídili podrobné snímky italské vísky Pescara del Tronto, kterou v srpnu takřka srovnalo se zemí zemětřesení o síle 6,2 stupně Richterovy škály.
Získali tak detailní záběry poničených budov a narušeného zemského povrchu i v místech, kam by pro člověka bylo příliš nebezpečné vkročit.
Z leteckých záběrů pak sestavili přesný 3D model. Zatímco italské týmy pokračovaly ve vyklízení vesnice, na druhé straně Atlantického oceánu mohli geologové a stavební inženýři v klidu pracovat.
Hotový 3D model je nyní k vidění na webu. Jeho autoři doufají, že poslouží konstruktérům při navrhování nových struktur, které lépe odolají podobně silným zemětřesením.
Model zároveň poslouží jako studijní materiál k tomu, aby se odborníci naučili lépe předvídat rozsah následků silných otřesů, jako jsou například sesuvy půdy.