Počet uprchlíků ve světě vystoupal na rekordních 38 milionů

Simona Fendrychová
7. 5. 2015 12:11
Podle Norské rady pro běžence způsobily v loňském roce válečné konflikty na celém světě vysídlení rekordního počtu osob.
Kurdští uprchlíci v táborech.
Kurdští uprchlíci v táborech. | Foto: Reuters

Ženeva - Jedenáct milionů lidí ztratilo v loňském roce své domovy kvůli válečným konfliktům a násilí. Podle nové zprávy Norské rady pro uprchlíky tak celkový počet vnitřních uprchlíků po celém světě žijících v provizorních táborech dosáhl k 38 milionům.

Pro lepší pochopení si lze představit, že každý den v roce 2014 přibylo na světě v průměru 30 tisíc nových uprchlíků bez domova.

Zpráva, která je sestavena z dat poskytnutých vládami jednotlivých zemí, nevládními organizacemi a OSN, se týká pouze osob, které jsou sice vysídlené, ale zůstávají ve své vlasti.

K rekordnímu číslu přispěly nové konflikty v Iráku, Sýrii, Jižním Súdánu, Demokratické republice Kongo a v Nigérii, které jenom v loňském roce způsobily vysídlení více než čtyř a půl milionu lidí.

Poprvé po více než deseti letech byla do zprávy zahrnuta i evropská země, a to Ukrajina, kde přišlo o domov bezmála 650 tisíc lidí.

V Sýrii, kde občanská válka trvá již přes čtyři roky, jsou obyvatelé často nuceni svoje - byť provizorní - bydliště opustit opakovaně, aby unikli hrozícímu násilí. Počet uprchlíků v této blízkovýchodní zemi dosáhl podle nejnovější zprávy k celým 35 procentům z celkového počtu obyvatelstva.

Suverénně na vrcholku pomyslného žebříčku sestaveného Norskou radou pro uprchlíky však před Sýrií a Jižním Súdánem stojí Irák, ve kterém domov v loňském roce ztratily více než dva miliony lidí.

Výzva pro světové politiky

Podle generálního tajemníka Norské rady pro uprchlíky, Jana Egelanda, by měla zpráva fungovat jako budíček pro politické vůdce. “Diplomaté a jejich mírová jednání prohráli bitvu proti nelítostným ozbrojencům, “ vyjádřil se ve svém prohlášení.

Neutuchající konflikty zapříčiňují, že v 90 procentech monitorovaných zemí čekají vysídlení obyvatelé v táborech pro uprchlíky i více než deset let.

“Čím déle konflikt trvá, tím více nejistě a beznadějně se lidé cítí. Mnozí z nich překročí hranice a stanou se z nich utečenci,” vyjádřil se Volker Türk z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Následuje vlna migrace, se kterou se v současné době snaží vypořádat Evropa. “Jak je vidět z příkladu momentální situace na Středozemním moři, beznaděj dokáže donutit mnoho lidí riskovat vlastní život na nebezpečném útěku,“ dodal Türk.

Humanitární organizace proto apelují na mezinárodní společenství, které podle nich musí více investovat do prevence konfliktů a na podporu jejich obětí.

 

Právě se děje

Další zprávy