Počet obětí libyjských protestů stoupá ke stovce

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
20. 2. 2011 0:05
Libyjské speciální jednotky v Benghází rozehnaly tábor opozice
Skupina Libyjců šlape po plakátech s Kaddáfím a jeho rodinou při protestu před libyjským velvyslanectvím v Londýně.
Skupina Libyjců šlape po plakátech s Kaddáfím a jeho rodinou při protestu před libyjským velvyslanectvím v Londýně. | Foto: Reuters

Tripolis - Libyjské speciální jednotky v sobotu v Benghází rozehnaly tábor, který tam před rozbili manifestanti protestující v historicky největších demonstracích proti režimu plukovníka Muammara Kaddáfího. S odvoláním na svědky to oznámila agentura AP.

Benghází bylo v posledních dnech dějištěm největších protestů proti Kaddáfímu za víc než 42 let jeho vlády. Vláda proti demonstracím tam i jinde ostře zakročila. Al Jazeera uvádí, že během noci zapálili demonstranti ve městě policejní stanici a že jen během soboty mohlo o život přijít 35 lidí.

Podle svědků citovaných organizací Human Rights Watch zabily bezpečnostní síly během tří dnů nejméně 85 demonstrantů. Počet obětí není možné uvést přesně, situace je velmi nepřehledná a informace se nedají ověřit.

Zahraniční novináři nemohou od začátku nepokojů do země přijíždět a přístup médií do oblastí střetů a spojení s těmito oblastmi jsou omezeny. Oficiálně nebylo nic oznámeno.

AFP však informovala, že podle zaručeného zdroje nařídil libyjský generální prokurátor vyšetřování násilí, které demonstrace provázelo.

O údajném rozehnání tábora opozičníků informovali anonymní svědci. Speciální síly podle nich použili slzného plynu a oblast "vyčistily".

Místní lidé sdělili, že do Benghází a některých dalších měst přišli příslušníci elitní takzvané Chamísovy brigády, nazývané podle Kaddáfího syna, který ji vede. Doprovázeli je milicionáři, mezi nimiž byli zjevně i zahraniční žoldnéři, zřejmě prý z Tuniska nebo ze subsaharské Afriky. Tyto zprávy nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Britská rozhlasová stanice BBC citovala obyvatele Benghází, podle nichž jsou některé části města bez proudu a u vládních budov jsou tanky. Podle svědka citovaného Reuters byla večer slyšet střelba a protestující napadli a poškodili budovu státního rozhlasu. Většina lidí se prý bojí ven.

AP také uvedla, že nad ránem byl v Benghází přerušen internet.

Nepokoje na východu země

Nepokoje zjevně inspirovaly protivládní demonstrace v dalších severoafrických zemích - Egyptě a Tunisku, které vedly k pádu tamních dlouhodobých vládců. Nejsou však spolehlivé zprávy, že by zasáhly jiné než východní oblasti Libye, jejichž centrem je právě Benghází.

Státní televize v pátek vysílala záběry z manifestací na podporu Kaddáfího v hlavním městě Tripolisu. Kazatelé v mešitách na televizních záběrech sváděli při pátečních pobožnostech protesty na "síly sionismu a imperialismu", které se podle nich pokoušejí rozdělit zemi.

Analytici uvádějí, že v Libyi je situace jiná než v dalších zemích severní Afriky, protože Kaddáfí může díky příjmům za ropu zmírňovat sociální problémy a navíc je ve většině země respektován.

 

Právě se děje

Další zprávy