Libyjská armáda potlačuje povstání na východě země

Martin Novák Martin Novák
18. 2. 2011 22:05
"Pryč s Kaddáfím!" skandují lidé. Diktátor zatím mlčí
Skupina Libyjců šlape po plakátech s Kaddáfím a jeho rodinou při protestu před libyjským velvyslanectvím v Londýně.
Skupina Libyjců šlape po plakátech s Kaddáfím a jeho rodinou při protestu před libyjským velvyslanectvím v Londýně. | Foto: Reuters

* Na východě země se k povstalcům přidala policie * Počet mrtvých jde do desítek * Kaddáfí zatím mlčí

Tripolis - Protesty proti režimu Muammara Kaddáfího v Libyi, které začaly v úterý, nabývají na síle.

Na severovýchodě země, kde byla vždy silná opozice proti Kaddáfímu, se lidé bouří na mnoha místech.

Podle zpráv, které Libyjci posílají prostřednictvím sociálních síti Facebook a Twitter, se ve městě Bajdá policie přidala ke vzbouřencům.

Povstalci  rozbili přistávací plochu místního letiště, aby režim nemohl letecky vyslat posily na potlačení nepokojů. Podle zpráv exilové opozice povstalci získali kontrolu nad částí města, ale armáda se je snaží vytlačit.

Dnes demonstrují proti Kaddáfímu ve druhém největším libyjském městě Benghází desetitisíce lidí, kde zněla střelba už celou noc na pátek. Některé čtvrti podle zpráv v síti Twitter kontrolují vzbouřenci.

Nemocnice v Benghází potvrdila nejméně patnáct mrtvých. Příbuzní obětí údajně před nemocniční budovou napadli a zničili šest stojících policejních automobilů.

Nepokoje a protesty jsou hlášeny také ze západních částí Libye. Několik lidí zahynulo ve městech Zentán, Ridžbán a Gerján. 

Na internetu se objevují fotografie lidí, pochodujících s nápisy proti Kaddáfímu, stejně tak jako vypálených policejních stanic, místních úřadů a automobilů.

Vláda zakázala zahraničním novinářům opouštět Tripolis, takže nemají možnost informace ověřit. Vláda blokue vysílání televie Al-Džazíra a v některých částech země nefunguje internet.

Oponenti režimu na Twiteru a Facebooku slibují ještě mohutnější protesty v dalších dnech.

Exilová opozice svolala přes internet na včerejšek "Den hněvu," a na facebookové stránce Chalas! (Dost!) vyzvala Libyjce, aby vyšli do ulic dát najevo touhu po změnách.

Klid je zatím jen v metropoli Tripolisu, kde se naopak shromáždili provládní demonstranti.

Kaddáfí, který Libyi vládne diktátorsky od vojenského převratu v roce 1969, se zatím k protestům nevyjádřil.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Dříve však při nepokojích v Tunisku a Egyptě podpořil oba padlé prezidenty. Jak Zin Abidína bin Alího v Tunisku, tak Husního Mubaraka v Egyptě.

Znalci arabského světa dosud neočekávali , že by se události v Libyi vyvíjely tak dramaticky jako u sousedů.

Kaddáfí disponuje loajálnějším a k tvrdším represím odhodlanějším aparátem, než měli po ruce Bin Alí v Tunisku nebo Mubarak v Egyptě.

Foto: Aktuálně.cz

Základ režimu tvoří příslušníci tří kmenů, loajálních ke Kaddáfímu. Jde o jeho vlastní kmen Kaddáfa a dále kmeny Magharha a Warfala. V kritické situaci by zřejmě diktátora všemi dostupnými prostředky bránili.

Klíčové posty v armádě, všech bezpečnostních složkách a zpravodajských službách mají Kaddáfího blízcí příbuzní nebo prověření loajální spojenci. V tom se Libye podobá iráku za časů Saddáma Husajna.

"Násilí, kterého jsme byli svědky v Egyptě, může být jen jen zlomkem ve srovnání s tím, co  se může stát v Libyi," tvrdí libyjský exulant Ahmad Adarrat, který organizuje protesty přes Facebook.

Muammar Kaddáfí na archivním snímku v New Yorku, kde se procházel během zasedání Valného shromáždění OSN.
Muammar Kaddáfí na archivním snímku v New Yorku, kde se procházel během zasedání Valného shromáždění OSN. | Foto: Reuters

Kaddáfí přestál v minulosti několik pokusů o převrat. Dva v sedmdesátých letech a jeden v polovině devadesátých let.

Teď čelí vážné výzvě od vlastního obyvatelstva. Příjmy z ropy sice většině Libyjcům zajistily lepší životní úroveň než Egypťanům, i v Libyi je ale problémem nezaměstnanost a přebujelá státní byrokracie.

Libyjský režim byl dlouho v Evropě a Spojených státech na "černé listině" kvůli podpoře teroristických skupin a podílu jeho agentů na výbuchu letadla Panam nad skotským Lockerbie v roce 1988.

V posledních šesti letech se ale vztahy zlepšily, i přes kritizovaný soudní proces s bulharskými zdravotními sestrami, obviněnými ze šíření viru HIV v Libyi. Kaddáfí začal opět jezdit do Evropy a západní ropné společnosti dostaly v Libyi nové kontrakty.


 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Policista v Texasu zastřelil černošku skrze okno její ložnice, cítil se ohrožený

V texaském Fort Worthu o víkendu bílý policista zastřelil 28letou černošku poté, co k jejímu domu hlídku uprostřed noci přivolali znepokojení sousedé kvůli otevřeným vchodovým dveřím. Strážce zákona vystřelil, když při obcházení domu zahlédl v okně ložnice lidskou postavu. Podle prohlášení místní policie se cítil v ohrožení.

K domu Atatiany Jeffersonové policejní hlídka dorazila kolem půl třetí ráno tamního času v noci na sobotu, uvádí zpravodajský web BBC. Video z kamery umístěné na uniformě strážníka ukazuje, jak dvojice policistů nejdříve kontroluje vchodové dveře a následně za svitu baterek míří podél obvodu stavení. V jistém momentě se záběr stáčí k oknu ložnice, kde se objevila postava. Policista křičí "Ruce vzhůru! Chci vidět vaše ruce!", načež prakticky okamžitě střílí.

Jeffersonová střelné ráně na místě podlehla. V ložnici s ní v osudném momentě byl ještě osmiletý synovec, kterého podle vyjádření rodiny měla tu noc doma na hlídání. Policie uvedla, že v pokoji se našla zbraň, není však jasné, zda ji Jeffersonová před smrtí držela v ruce.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

V Národním divadle se dnes lidé rozloučí s Vlastou Chramostovou

Historická budova divadla na Národní třídě bude otevřená od 10:30, lidé mohou přinášet květiny a poklonit se herečce či zapsat vzkaz do kondolenční knihy. V 11:00 začne na pódiu smuteční obřad. Známá herečka a jedna z prvních signatářů Charty 77 zemřela 6. října ve věku 92 let.

S proslovem vystoupí ředitel Národního divadla Jan Burian, rektor Akademie múzických umění Jan Hančil nebo herec David Prachař. Recitovat bude Zuzana Stivínová. Zhruba padesátiminutový program bude v přímém přenosu přenášet Česká televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy