Nečekané zjištění: Větší bolest pociťují lidé v teplých měsících

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
8. 9. 2016 21:27
Jaký vliv má počasí na lidskou bolest? Odpověď na tuto otázku se snaží nalézt Britové. Dosavadní zjištění napovídají, že souvislost mezi vývojem počasí a bolestí není tak zřejmá, jak se doposud předpokládalo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Swansea – Vědci publikovali první výsledky studie, která se zabývá vztahem mezi vývojem počasí a lidskou bolestí.

Projekt s názvem "Cloudy with a chance of pain" ("Zamračeno s možností bolesti") zatím shromáždil data od 9000 uživatelů ze tří britských měst – Leedsu, Norwiche a Londýna. Ti všichni si stáhli mobilní aplikaci, do které údaje zaznamenávali.

"Zhruba jeden ze šesti uživatelů aplikace zadával své příznaky bolesti téměř každý den po dobu šesti měsíců," řekl BBC vedoucí projektu Will Dixon.

Odborníci došli k poměrně překvapivým závěrům. Lidé například pociťovali menší bolest s postupným oteplováním od února do dubna. S příchodem června se potíže naopak začaly stupňovat.

Nepotvrdila se ani známá domněnka, že bolest kloubů se zhoršuje v zimě. Ve skutečnosti je větší od dubna do června, tedy v relativně teplých měsících.

Uživatelé také mohou sami na webových stránkách projektu sdělit své domněnky. Například zda si myslí, že počasí ovlivňuje náladu, anebo že existuje souvislost mezi bolestí a tlakem vzduchu. Podle Dixona to pomůže urychlit průzkum.

Vědci teď hledají další účastníky, kteří by se do experimentu zapojili. Data chtějí sbírat do dubna příštího roku.

Věří, že se podaří odhalit další – dosud neznámé – souvislosti mezi vývojem počasí a chronickou bolestí. Chtějí také zjistit možnou korelaci mezi ročními obdobími a náladou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy