Nečekané zjištění: Větší bolest pociťují lidé v teplých měsících

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
8. 9. 2016 21:27
Jaký vliv má počasí na lidskou bolest? Odpověď na tuto otázku se snaží nalézt Britové. Dosavadní zjištění napovídají, že souvislost mezi vývojem počasí a bolestí není tak zřejmá, jak se doposud předpokládalo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Swansea – Vědci publikovali první výsledky studie, která se zabývá vztahem mezi vývojem počasí a lidskou bolestí.

Projekt s názvem "Cloudy with a chance of pain" ("Zamračeno s možností bolesti") zatím shromáždil data od 9000 uživatelů ze tří britských měst – Leedsu, Norwiche a Londýna. Ti všichni si stáhli mobilní aplikaci, do které údaje zaznamenávali.

"Zhruba jeden ze šesti uživatelů aplikace zadával své příznaky bolesti téměř každý den po dobu šesti měsíců," řekl BBC vedoucí projektu Will Dixon.

Odborníci došli k poměrně překvapivým závěrům. Lidé například pociťovali menší bolest s postupným oteplováním od února do dubna. S příchodem června se potíže naopak začaly stupňovat.

Nepotvrdila se ani známá domněnka, že bolest kloubů se zhoršuje v zimě. Ve skutečnosti je větší od dubna do června, tedy v relativně teplých měsících.

Uživatelé také mohou sami na webových stránkách projektu sdělit své domněnky. Například zda si myslí, že počasí ovlivňuje náladu, anebo že existuje souvislost mezi bolestí a tlakem vzduchu. Podle Dixona to pomůže urychlit průzkum.

Vědci teď hledají další účastníky, kteří by se do experimentu zapojili. Data chtějí sbírat do dubna příštího roku.

Věří, že se podaří odhalit další – dosud neznámé – souvislosti mezi vývojem počasí a chronickou bolestí. Chtějí také zjistit možnou korelaci mezi ročními obdobími a náladou.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy