Abidžan/Manila - Pobřeží slonoviny uzavřelo hranice s Guineou a Libérií, aby tak zabránilo rozšíření smrtící eboly na své území. Země již dříve zakázala letecké spojení se Sierrou Leone, Libérií a Guineou.
Obranu proti ebole nicméně zesilují i Filipíny, které v sobotu podle agentury Reuters nařídily svým 115 zástupcům mírové mise OSN v Libérii, aby se kvůli epidemii vrátili domů.
Boj s nemocí ztěžuje i to, že příbuzní nemocné často skrývají. Sierra Leone v sobotu proto přijala novou legislativu, podle které poskytování útočiště osobám nakaženým ebolou je trestným činem, za který hrozí dva roky vězení.
"Objevují se nová místa nákazy a k novým případům dochází i v původních oblastech výskytu... Vláda Pobřeží slonoviny se rozhodla uzavřít pozemní hranice se sesterskými republikami Guineou a Libérií," citovala ze sdělení státních úřadů tamní televize. Liberijský okres Nimba, ležící při hranici s Pobřežím slonoviny, zaznamenal v posledních týdnech raketový vzestup nových případů nákazy.
Zákeřná choroba řádí v Guineji, Sieře Leone, Libérii a Nigérii. Případy podezření na onemocnění v Evropě se zatím nepotvrdily.
Epidemie eboly si dosud vyžádala v západní Africe 1427 mrtvých z 2615 nakažených, kteří jsou nyní oficiálně evidováni. Rodiny nakažených ale nemocné často skrývají. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) existují i "šedé zóny", kam lékaři nemají přístup, takže počet obětí může být daleko vyšší.
Hranici s Guineou, kde se ebola během současné epidemie vyskytla vůbec poprvé, uzavřel v pátek i Senegal.
Už dříve k tomuto opatření přistoupila Guinea-Bissau. Zákaz vstupu pro občany postižených zemí uvalil rovněž Kamerun, Keňa a Jihoafrická republika. Humanitární organizace varují, že kvůli uzavírání hranic začíná váznout zásobování postižených oblastí potravinami.
Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný oficiálně schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká.