Po Tunisku a Egyptu se začal bouřit také Jemen

Radim Klekner Radim Klekner
27. 1. 2011 14:45
V hlavním městě San'á demonstrovaly tisíce osob.
V hlavním městě Sanaá demonstrovaly tisíce lidí
V hlavním městě Sanaá demonstrovaly tisíce lidí | Foto: Reuters

San'á - Touha po svobodě je nakažlivá. Poté, co dlouholetého diktátora Ben Alího vyhnali v polovině ledna Tunisané a co se proti prezidentu Husnímu Mubárakovi začali minulý týden bouřit Egypťané, vyšli ve čtvrtek do ulic hlavního města své země také obyvatelé Jemenu.

Několik tisícovek stoupenců opozice se shromáždilo na čtyřech místech metropole včetně univerzity. Protestovali proti rostoucí chudobě, postihující zejména mladou generaci, a požadovali ekonomické reformy a zásadní opatření proti korupci.

Nelíbí se jim také narůstající vliv islamistů napojených na al-Káidu, kteří v uplynulých dvou letech zintenzivnili své aktivity na severu země.

"Shromáždili jsme se dnes, abychom požadovali odchod prezidenta (Alího Abdullaha) Salíha a jeho zkorumpované vlády," citovala stanice BBC předsedu opoziční Reformní strany al-Isláh Abdulmalíka Kásuse.

Spojenci Washingtonu

Univerzitní studenti uspořádali první protestní shromáždění již v sobotu, nyní se k nim přidala i nezaměstnaná mládež. Úřady odpověděly na sobotní protesty tím, že zatkly významnou jemenskou aktivistku prosazující dodržování lidských a občanských práv Tavakúl Karmánovou.

Prezident Salíh vládne podobně jako Mubárak a Alí ve své zemi již několik desetiletí. K moci se dostal v roce 1978 v Severním Jemenu a dvanáct let později se stal prezidentem sjednocené Jemenské republiky.

Salíh uvažuje o tom, že změnou ústavy dosáhne na další prezidentský mandát, ve hře je ale také jeho syn Ahmed.

Situaci v Jemenu i Egyptě poněkud komplikuje fakt, že jak Salíh, tak i Mubárak jsou díky svému tvrdému postoji vůči radikálním islamistům vcelku dobře zapsáni ve Washingtonu.

Baradej namísto Mubáraka?

K hlasům kritizujícím Mubáraka se ve středu připojil také významný egyptský ekonom a bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej.

V půlce ledna musel jít tuniský diktátor Ben Alí
V půlce ledna musel jít tuniský diktátor Ben Alí | Foto: Reuters

"Sloužil zemi po třicet let a teď nastal čas, aby odešel na odpočinek," řekl Baradej v rozhovoru pro agenturu Reuters. "Měl by oznámit, že už nebude kandidovat na prezidentský úřad."

Baradej, který trvale žije v dlouholetém sídle MAAE Vídni a nyní přicestoval do Káhiry, oznámil na pátek konání "velkých demonstraci po celém Egyptě".

"Lidé zlomili kulturu strachu a když to jednou uděláte, už není cesty zpátky," dodal s tím, že chce být v takový důležitý okamžik po boku svých krajanů ve vlasti.

Dvaaosmdesátiletý Mubárak nastoupil do úřadu v roce 1981 poté, co byl zavražděn jeho předchůdce a další spojenec USA Anvar Sadat.

 

Právě se děje

Další zprávy