Protesty v Egyptě české turisty zatím neohrožují

Veronika Skálová Veronika Skálová
26. 1. 2011 14:29
Při nepokojích zahynuli už čtyři lidé, letoviska ale nejsou ohrožena.
Protesty v Egyptě.
Protesty v Egyptě. | Foto: Reuters

Praha - Protivládní protesty v Egyptě zatím nijak neohrožují české turisty, kteří si pod africké slunce odjeli odpočinout od zimy.

Při úterních nepokojích v hlavním městě Káhiře i dalších městech zahynuli celkem čtyři lidé. Podle agentury Reuters ale už v Káhiře zavládl klid.

Podle viceprezidenta a mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury je nyní na dovolené v Egyptě asi osm stovek českých turistů.

Cesty do letovisek se neruší

"Jejich pobyty v turistických letoviscích nepokoje zatím neohrožují. Nyní na konci ledna létá do Egypta sedm charterových letů s českými zájezdy týdně a to do Hurghady, Sharm El Sheik, Taba a Marsaalam," upozornil Okamura s tím, že ani Ministerstvo zahraničí zatím nevyhlásilo zákaz cest do oblíbených letovisek.

Podle informací asociace zatím žádní turisté svou cestu za sluncem nezrušili. Pokud by to v současné situaci udělali, nemají nárok na odstoupení od smlouvy bez úhrady storno poplatků.

To by se ale změnilo v okamžiku, kdy by ministerstvo cesty zakázalo a zájezd by se tak nemohl uskutečnit.

"V tom momentě by cestovní kanceláře nejprve nabídly klientům jiný alternativní zájezd a pakliže by nedošlo k dohodě s klientem na nabízené alternativě, tak by následně došlo k vrácení peněz klientovi za zaplacený zájezd," upozornil Okamura.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy