Dublin - Ještě před několika týdny tu moře omývalo jen kamení a holé skály. Dnes mohou návštěvníci pláže Dooagh na irském ostrově Acaill znovu zabořit bosé nohy do písku.
Bouře v zimě roku 1984 odplavila z této irské pláže všechen písek a na dlouhých 33 let za sebou zanechala jen spoušť.
Minulý měsíc se to ale změnilo. Během zhruba deseti dnů sem vítr dostal písek zpátky a pobřeží se opět proměnilo na dlouhou písčitou pláž.
"Zdá se, že silné větry ze severu sem vhánějí zpět vodu, protože pláž je orientovaná na jih. Moře s sebou bere písek ze dna a odplavuje ho na břeh," vysvětlil americké televizní stanici CNN Sean Molloy z místní cestovní kanceláře.
Ostrov Acaill je největším irským ostrovem a jeho bezmála 3000 obyvatel žije převážně z turismu. Návrat pláže je pro ně proto dobrou zprávou.
Podle Molloyových odhadů navštíví ostrov každoročně zhruba 150 až 180 tisíc návštěvníků. Ke břehům se pravidelně vracejí velké skupiny delfínů a divoká krajina nabízí pohled na moře z jednoho z největších pobřežních útesů v Evropě.
Je bezpečná?
Plány na poklidnou rekreaci potenciálních návštěvníků ale stále ohrožuje jedna překážka. "Nevíme, jak moc je pláž bezpečná - vzhledem k tomu, že písek se stále vrší," vysvětluje Molloy. "Může trvat ještě nějakou dobu, než se proudy uklidní."
Na následujícím videu jsou záběry pořízené dronem letos v březnu. Zachycují pláž Dooagh v podobě, jakou měla poslední tři desítky let.