Po Temelínu teď Rakušanům vadí i radar

Red Zah, ČTK
26. 3. 2007 17:41
Vídeň - Návštěvu Rakouska šéf české diplomacie sotva může považovat za výlet do "ciziny". Jeho dnešní jednání ve Vídni ale vůbec nebylo snadné.

Po nuceném odchodu z komunistického Československa našel kdysi Karel Schwarzenberg v Rakousku druhý domov. Dnes Vídeň poprvé navštívil ve funkci ministra zahraničí České republiky.

Averze Rakušanů k jihočeské jaderné elektrárně Temelín je dlouhodobě známá věc. Teď se k ní ale čerstvě připojily i pochybnosti o plánech na vybudování americké radarové základny ve vojenském prostoru Brdy. S tím vším se musel Schwarzenberg ve Vídni vypořádat.

Plassniková: Chceme vysvětlení

Šéf české diplomacie oprávněnost umístění části amerického protiraketového systému na českém území na tiskové konferenci vehementně obhajoval. Jde podle něj o opatření zvyšující bezpečnost republiky i jejích spojenců v NATO a ve větší části Evropy.

Jeho resortní kolegyně Ursula Plassniková připustila, že v otázce základny se obě země neshodují a Rakousko podle ní zjišťuje kolem projektu řadu nejasností.

"Vysvětlení budeme vyžadovat bez ohledu na to, jaké tóny to může ve vzájemných vztazích vyvolat," varovala ministryně, která vyzvala k opatrnému a neunáhlenému postupu a chce, aby Česko v této otázce lépe informovalo své sousedy včetně těch, kteří nejsou členy NATO.

Schwarzenberg je přesvědčen, že Spojené státy jsou nyní jedinou zemí schopnou účinně se postavit hrozbě světového terorismu. Nebezpečnost světového terorismu ale podle ministra rychle roste, a proto je nutné přijímat potřebná bezpečnostní opatření už nyní.

Schwarzenberg: Veřejnost přesvědčíme

Český ministr zahraničí připustil, že mezi Čechy převažuje odpor k základně, ale soudí, že je to jen kvůli nedostatečné informovanosti a ostré propagandě proti základně.

Donátorem Charty nebyla CIA, ale Karel Schwarzenberg.
Donátorem Charty nebyla CIA, ale Karel Schwarzenberg. | Foto: Ludvík Hradilek

"Věřím, že do roku 2011, kdy by měla být základna vybudována, lidi přesvědčíme o její potřebnosti. Navíc do té doby dál vzroste nebezpečí, před kterým nás má základna ochránit," uvedl Schwarzenberg.

Česká vláda podle jeho předpokladu ve středu projedná a schválí odpověď americké vládě, v níž vyjádří připravenost o základně jednat. Zároveň doufá, že základny v ČR a Polsku nepovedou k rozdělení Evropy, ale naopak posílí transatlantické spojenectví.

České požadavky vůči Američanům nebyly zatím ještě podle Schwarzenberga zformulovány. Na dotaz na ně ale odpověděl, že budou určitě obsahovat žádost, aby základna měla stejný status jako obdobná zařízení ve Velké Británii nebo Dánsku.

Po jednání s ministryní Plassnikovou čekala Schwarzenberga audience u prezidenta Heinze Fischera, který se minulý týden na konto amerického radaru v ČR rovněž vyjádřil velice kriticky.

Temelín plná transparentnost

Atomová elektrárna Temelín
Atomová elektrárna Temelín | Foto: Ludvík Hradilek

Kromě konstatování bezproblémové spolupráce v oblasti kultury, příhraniční kooperace nebo regionálního partnerství oba ministři připomněli jako další spornou otázku Temelín, i když dnes jen okrajově.

Podle Plassnikové Vídeň žádá plnou transparentnost ve všech bezpečnostních otázkách elektrárny.

Šéfka rakouské diplomacie uvítala dohodu o vytvoření meziparlamentní komise, stejně jako nejnovější příslib českého ministra životního prostředí Martina Bursíka, že do měsíce bude vypracován podrobný seznam všech dosavadních poruch v Temelíně.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 4 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy