U sousedů kritizují americké základny

Red Zah, ČTK
1. 3. 2007 16:09
Berlín/Varšava - Německá i polská vláda čelí kritice z řad opozice za to, jakým způsobem se staví k plánům na umístění částí americké protiraketové obrany v Evropě.
Angela Merkelová při svém dnešním vystoupení v německém Spolkovém sněmu
Angela Merkelová při svém dnešním vystoupení v německém Spolkovém sněmu | Foto: Reuters

Němečtí opoziční poslanci dnes ve Spolkovém sněmu kritizovali kancléřku Angelu Merkelovou, že nedělá víc pro to, aby se o plánech na stavbu americké protiraketové základny ve střední Evropě jednalo v evropských a severoatlantických strukturách.

Merkelová původně před poslanci mluvila o chystaném jarním summitu Evropské unie příští týden v Bruselu. Jako jeho klíčová témata zdůraznila ochranu ovzduší, odbourávání byrokracie a zvyšování konkurenční schopnosti EU.

"Není to bilaterální záležitost"

Opozice však vzápětí obrátila debatu k chystanému umístění částí amerického protiraketového systému do Česka a Polska.

Předseda německých liberálů (FDP) Guido Westerwelle
Předseda německých liberálů (FDP) Guido Westerwelle | Foto: FDP

Předseda opozičních liberálů (FDP) Guido Westerwelle napadl vládu, že jako celek nezaujímá k americké základně stanovisko.

"Není to bilaterální záležitost," řekl a reagoval tak mimo jiné na nedávná vyjádření českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, že jde o vnitřní záležitost mezi USA, Českem a Polskem.

Německo jako předsedající země EU musí trvat na společné bezpečnostní politice Unie, zdůraznil předseda FDP. Ve skutečnosti však podle něj kvůli novému systému dochází k rozdělení Evropy.

Konzultovat neznamená jen informovat

Westerwelle kritizoval také americkou ministryni zahraničí Condoleezzu Riceovou za nedostatečnou komunikaci s Ruskem o raketách.

Putinův nedávný projev v Mnichově mnoho lidí vyděsil. Začalo se mluvit o nové studené válce
Putinův nedávný projev v Mnichově mnoho lidí vyděsil. Začalo se mluvit o nové studené válce | Foto: Reuters

Dojmu, že USA o rozvíjeném systému s Moskvou nemluví , šéfka americké diplomacie minulý týden v Berlíně oponovala tím, že Američané už Rusy informovali několikrát.

Musí se však konzultovat, a nikoli jen informovat, zdůraznil Westerwelle.

Smířlivější byl k německému ministru zahraničí Franku-Walteru Steinmeierovi, který rovněž nedávno kritizoval postup, jakým Spojené státy základny ve střední Evropě prosazují.

Také předseda levicových poslanců Oskar Lafontaine uvedl, že raketový systém není jen věcí zainteresovaných zemí. Evropská politika bude mít úspěch jen tehdy, když se bude koordinovat, řekl.

Lafontaine také podobně jako ruský prezident Vladimir Putin na únorové konferenci v Mnichově obvinil Spojené státy, že při prosazování své politiky ve světě ingorují mezinárodní právo.

Nespokojenost také v Polsku

K podobné konfrontaci došlo dnes i v sousedním Polsku. Na dnešní konferenci o protiraketovém štítu ve Varšavě zazněla ze strany polské opozice opakovaně výtka na adresu vlády Jaroslawa Kaczyńského.

Kritici mají kabinetu za zlé, že opozici o jednáních se Spojenými státy dost neinformuje. Vládě se zároveň dostalo kritiky i za to, že se nedistancovala od výroku českého premiéra Mirka Topolánka, že americký návrh odpovídá zájmům obou zemí.

"Je komické, že více informací o americkém návrhu vůči Polsku je na internetových stránkách českého ministerstva obrany než v domácí debatě," prohlásil poslanec opoziční levice Janusz Zemke.

Náměstek ministra zahraničí Witold Waszczykowski však oponoval, že není o čem informovat, protože vlastní jednání s USA ještě nezačala a Varšava zatím pouze vyjádřila připravenost jednat.

"Nedůstojná role"

I tak ale podle místopředsedy dolní komory parlamentu Bronislawa Komorowského už vláda stihla udělat v přístupu k Američanům spoustu chyb. Především prý vláda "už fakticky vyjádřila politický souhlas" s umístěním základny v Polsku, protože nikterak nereagovala na Topolánkův výrok při návštěvě Varšavy, že americký návrh odpovídá zájmům obou zemí.

Kabinet Jaroslava Kaczyńského (na snímku vlevo, vedle svého dvojčete Lecha, prezidenta Polska) čelí za svůj postup v jednání s Američany kritice
Kabinet Jaroslava Kaczyńského (na snímku vlevo, vedle svého dvojčete Lecha, prezidenta Polska) čelí za svůj postup v jednání s Američany kritice | Foto: Reuters

"Kaczyńského mlčení znamená souhlas a oslabení polské pozice v jednání s USA," tvrdil poslanec. Navíc Varšava nijak nereagovala ani na informace, že americká nóta prý obsahovala i návrh, jak má vypadat polská odpověď.

"To je bezprecedentní chování, naprosto nedůstojné Polska," prohlásil Komorowski. Minstrův náměstek Waszczykowski však vstřícnost k USA hájil i tím, že NATO už není ideálním spojencem vůči hrozbě obnovy ruského impéria.

"Obáváme se, že kdyby došlo k nějakému konfliktu v Evropě, tak už by (NATO) nebylo s to reagovat," řekl Waszczykowski podle serveru onet.pl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy