Šéf NATO: Radary můžou rozdělit alianci

rak, ft.com, čtk
12. 3. 2007 12:05
Brusel - Generální tajemník NATO kritizoval chystané umístění protiraketového systému USA: Vadí mu, že nekryje státy jihovýchodní Evropy.
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. | Foto: Reuters

"Pokud jde o raketovou obranu, neměly by uvnitř NATO být země první a druhé ligy," řekl Jaap de Hoop Scheffer listu Financial Times.

Na mysli měl Itálii, Turecko a Řecko, tedy státy, které narozdíl od zbytku členů aliance leží k Íránu nejblíž. "Pro mě je hlavní směrnicí nedělitelnost bezpečnosti," dodal

Generální tajemník Severoatlantické aliance nicméně požadavky administrativy prezidenta George Bushe na výstavbu radaru v České republice a raketové základny v Polsku neodmítá. Jaap de Hoop Scheffer poukázal na severokorejské a íránské plány a zkoušky zbraňových systémů.

Výzvědné služby zemí NATO odhadují, že Írán bude moci odpálit mezikontinentální rakety někdy v roce 2015. To znamená, že rok 2011 plánovaný pro spuštění radaru v ČR a raket v Polsku je podle de Hoop Scheffera přesně včas.

Rusko se nemá čeho obávat 

Vyjádření de Hoop Scheffera je v rozporu s názory některých evropských zemí, které si zatím v otázce radarové a raketové základny ve střední Evropě zachovávají zdrženlivý postoj.

Německo a Francie mají obavy, že tento krok popudí Rusko. Francouzský prezident Jacques Chirac dokonce minulý týden vzkázal, že americké plány mohou navrátit Evropu do dob studené války.

Jaap de Hoop Scheffer dal v rozhovoru najevo, že má malé porozumění pro ruské stížnosti na nový systém, i když souhlasí s tím, že by se měl s Moskvou konzultovat.

"Nemusíte být Einstein, abyste pochopili, že toto nemůže být zaměřeno proti Rusku a nemůže to snížit jejich schopnost prvního úderu," řekl Jaap de Hoop Scheffer s poukazem na to, že v Polsku bude deset protiraket, s nimiž by si ruský arzenál snadno poradil.

Spojení  evropského a amerického systému? 

Představitelé NATO navíc argumentují, že plán Washingtonu bude chránit nejen Spojené státy. Benefitovat by z něj měly západoevropské a středoevropské země, píší Financial Times

De Hoop Scheffer navrhuje, aby americký program byl začleněn do existujcících plánů Severoatlantické aliance. Ty počítají s odstartováním vlastního systému obranných raket do roku 2010. "Začínáme vyvíjet systémy, které by chránily spíš vyslané jednotky než populační centra a jednotlivé oblasti," řekl. "V budoucnu by oba systémy mohly spolupracovat"

Rozsáhlejšímu raketovému útoku nový americký systém čelit nedokáže, tvrdí odborníci
Rozsáhlejšímu raketovému útoku nový americký systém čelit nedokáže, tvrdí odborníci | Foto: Úřad pro protiraketovou obranu (MDA)

Evropští politici také hledají odpověď na otázku, zda se americký systém vyplatí. Ačkoliv bude stát deset miliard dolarů ročně - má nepřesvědčivé testovací výsledky. Je navíc navržen tak, aby sestřelil jen malý počet raket. Rozsáhlejšímu útoku čelit nedokáže..

NATO vypracovalo loni studii o 10.000 stránkách, v níž velení aliance dospělo k závěru, že by bylo možné spustit celoevropský obranný systém založený na americkém plánu. Studie počítá s nižšími náklady než deset miliard a nepočítá s polskými a českými základnami. Ty podle činitelů NATO sníží náklady ještě více, protože pokryjí skoro celou Evropu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy