Po strojvůdci "vlaku smrti" je obviněn i správce kolejí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
22. 8. 2013 13:33
Soudce požaduje další informace o bezpečnosti provozu na španělské železnici.
Foto: Reuters

Madrid - Kvůli červencovému vykolejení španělského rychlovlaku, při němž zemřelo 79 lidí, padla předběžně další obvinění.

Dosud byl - rovněž předběžně - obviněn ze zabití z nedbalosti pouze strojvůdce Francisco José Garzón.

Nyní je ale vyšetřující soudce rozšířil i na představitele společnosti ADIF, která má na starosti správu železniční infrastruktury, informovala televize CNN.

Konkrétně je soudce Luís Aláez Legeren vznesl proti "osobě či osobám ze společnost ADIF zodpovědným 24. července za bezpečnost provozu na trati mezi stanicemi Ourense a Santiago".

Koho přesně se obvinění týká, není jasné.

Legeren rovněž žádá více informací o bezpečnosti provozu a omezení rychlosti na daném úseku jak od železniční společnosti Renfe, tak od Správy železniční infrastruktury (ADIF). Ministerstvo dopravy má zase dodat detaily o nehodách, ke kterým v minulosti na této trati došlo.

Mluvčí společnost ADIF zprávu o nových obviněních odmítl komentovat; televizi CNN pouze řekl, že ADIF bude při vyšetřování spolupracovat, jak jen to bude možné.

K tragédii došlo u města Santiago de Compostela na konci července; vlak jel v tom okamžiku rychlostí 153 kilometrů v hodině, což bylo dvakrát více než je povolená rychlost.

Strojvůdce Garzón začal soupravu řídit ve stanici Ourense, 35 minut před neštěstím, uvedl nedávno nejmenovaný představitel železniční společnosti před speciální parlamentní komisí, která se nehodou zabývá. Při výslechu údajně řekl, že vjel do zatáčky příliš rychle, neboť si myslel, že projíždí jiným místem trati. Rovněž řekl, že nechápe, proč nezačal včas brzdit.

Analýza černých skříněk ukázala, že Garzón ve chvíli havárie telefonoval s člověkem ze společnosti Renfe a nevěnoval plnou pozornost řízení. Tragédie se stále vyšetřuje a strojvůdce je na svobodě, musel ale odevzdat cestovní pas.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Muž se během nouzového stavu vloupal do sanitek, hrozí mu až osm let ve vězení

Až osm let ve vězení hrozí muži, který se začátkem května vloupal do dvou sanitek a dvou osobních aut v pražské Krči. Muž z místa odnesl záchranářskou bundu a stříbrný kufřík, z aut ukradl i peněženku a doklady. I s poškozením vozidel způsobil škodu 20 000 korun. Muži hrozí vyšší, až osmiletý trest, jelikož čin spáchal v době nouzového stavu, informoval ve středu policejní mluvčí Jan Daněk.

Muž, kterého policisté hledají, se do aut vloupal na oploceném pozemku rodinného domu, kde si ho všiml majitel. Než se však stačil obléci, muž utekl. Ještě předtím majiteli stačil říct, že zabloudil a že na místě natáčí dokument o záchranné službě. Případ policie prověřuje pro podezření ze spáchání trestných činů krádež, poškození cizí věci a porušování domovní svobody.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

TOP 09 půjde ve Středočeském kraji do voleb se Zelenými a Hlasem

TOP 09 půjde do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji v koalici se Stranou zelených a hnutím Hlas. Kandidátku povede místopředseda TOP 09 a starosta Roztok Jan Jakob, dvojkou bude bývalý místopředseda Evropského parlamentu a předseda Hlasu Pavel Telička. Třetí místo na kandidátní listině náleží zastupitelce Mladé Boleslavi ze Strany zelených Janě Krumpholcové. Do voleb subjekty půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně, po které podepsali koaliční dohodu.

"Středočeský kraj potřebuje nahradit současné papalášství kompetencí. Lidé, kteří jej dnes vedou, myslí zejména na sebe, své zájmy, nikoli na občany. Stejně jako v jiných krajích i zde chceme pohnout s řešením sucha, infrastruktury, kvalitou školství," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Vztahy s Prahou jsou zkalené, řekl mluvčí Kremlu. Kontakty s vedením Česka nejsou v plánu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle jeho obhájců ruská kontrarozvědka podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy