Vítězné tažení Trumpa začalo po zprávách o jeho problémech. Už se během noci nezastavilo

Martin Novák Martin Novák
9. 11. 2016 11:06
Donald Trump si vedl na Floridě výrazně lépe než v prvních průzkumech po druhé hodině ráno našeho času. Další sčítání v Ohiu a Severní Karolíně už ho nasměrovalo do Bílého domu.
Donald Trump slaví vítězství
Donald Trump slaví vítězství | Foto: Reuters

PrahaAmerická volební noc silně připomínala 23. červen 2016. Tedy den, kdy Britové rozhodli o vystoupení z Evropské unie, tzv. Brexitu.

První zprávy po uzavření volebních místností v USA v jednu hodinu v noci našeho času naznačovaly, že Donald Trump má problémy. Jižní Karolína a Georgia byly zpočátku vyrovnanější, než se předpokládalo.

Živě vysílaný speciál DVTV a Aktuálně.cz k výsledkům amerických voleb. Devadesát minut naplněných rozhovory, analýzami, komentáři a vstupy reportérů. | Video: Martin Veselovský, Pavel Tomášek

To byla ale jedna z mála pozitivních zpráv pro Hillary Clintonovou.  

Trumpova smršť

Pak začalo Trumpovo "vítězné tažení“. Kolem druhé hodiny v noci mluvily průběžné výsledky z Floridy jasně. Republikán si v nich vedl lépe, než se čekalo. Dokonce se dostal do vedení.

Ve Velké Británii se v černu taky výsledek referenda lámal mezi druhou a třetí hodinou. Zpočátku exit polly naznačovaly výhru proevropského tábora Remain, při sčítání už ale vedl Brexit.

Ještě není rozhodnuto

Někteří američtí političtí komentátoři v tu dobu na Twitteru tlumili emoce a upozorňovali, že na Floridě ještě nebyly sečteny okrsky, ve kterých lidé tradičně volí demokraty. Například Miami Dade.

Tyto předpovědi se ale nevyplnily. Naopak, Trump dál zvyšoval vedení.

Paralelně s tím přicházely informace z Ohia a Severní Karolíny. V obou státech Hillary Clintonová zpočátku vedla, pak se situace otočila. Po třetí hodině bylo zřejmě, že je to ona, kdo má problém.

Ztrácela na Floridě v Ohiu a Severní Karolíně. Ve třech klíčových státech.

Přicházely taky první fotografie, které mluvily za všechny komentáře. Rozjásaní příznivci Trumpa, zděšené pohledy v táboře Clintonové.

Naděje pro demokratickou kandidátku ještě částečně vzkřísilo vítězství ve Virginii, přestože tam dlouho ztrácela.

Před čtvrtou hodinou ráno jsme do online přenosu přidali následující sdělení: "Pokud Clintonová prohraje na Floridě, v Ohiu a Severní Karolíně, musí uspět v Pensylvánii, Wisconsinu, Michiganu a New Hampshire nebo Nevadě."

New York Times na své webové stránce prudce otočily a zvýšily Trumpovy šance na vítězství na 79 procent.

Co všechno Hillary nevyšlo 

První sčítání znovu naznačovalo, že ani v Michiganu a Wisconsinu to Hillary nevyjde.

Na internetu se objevila první data z exit pollů. O tom, co Hillary Clintonové nevyšlo.

Dalo ji hlas méně žen, méně mladých a méně bílých vzdělanějších voličů než Baracku Obamovi v roce 2012.

Vítězství Obamy bylo tehdy jasné po páté hodině ráno. Tentokrát ne. Trump už v této době mířil k triumfu. V půl deváté ráno mu agentura AP přisoudila vítězství ve Wisconsinu a označila ho za 45. prezidenta Spojených států.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy