Největší šoky volební noci: Průzkumy se fatálně zmýlily, svět zažil po Brexitu další selhání

Martin Novák Martin Novák
9. 11. 2016 7:06
Vliv médií a známých osobností na politické rozhodování Američanů ve volbách je malý. Část republikánů Donalda Trumpa nepodpořila a většina médií byla proti němu. I přesto vyhrál.
Foto: Reuters

New YorkDonald Trump je pětačtyřicátým prezidentem Spojených států

Vyhrál klíčové státy: Floridu, Ohio, Iowu a Severní Karolínu.

Dobře se pro něj vyvíjí situace i v Michiganu a Wisconsinu.

S tím průzkumy nepočítaly. Přehledně pro vás shrnujeme největší překvapení volební noci.

1) Agentury pro výzkum veřejného mínění i média se v předvolebních odhadech fatálně zmýlily. Podobně jako v červnu v britském referendu o setrvání v Evropské unii. Důvěra v jakoukoliv předpověď politického chování se tak letos dvakrát výrazně otřásla. V USA byly přitom v minulosti předvolební průzkumy poměrně přesné. 

2) Pořád není vyloučeno, že Hillary Clintonová získá dohromady víc hlasů, ale přesto prohraje, protože jich neměla dost v klíčových státech, a tak nezískala potřebných 270 volitelů.

3) Donaldu Trumpovi se vyplatila sázka na bělošské voliče. Hlas mu nakonec dalo víc těch s vyšším vzděláním, s čímž odhady a průzkumy nepočítaly. Republikánský kandidát přitom masivně posbíral hlasy venkovské bělošské populace v rozhodujících státech.

4) Ačkoliv byla vysoká volební účast Hispánců pokládána za výhodu pro Hillary Clintonovou, exit polly ukázaly, že víc než čtvrtina z nich volila Trumpa.

5) Voliči kubánského původu na Floridě nepotvrdili trend posledních let, že se masově přiklánějí k demokratům.

Živě vysílaný speciál DVTV a Aktuálně.cz k výsledkům amerických voleb. Devadesát minut naplněných rozhovory, analýzami, komentáři a vstupy reportérů.
0:59
Živě vysílaný speciál DVTV a Aktuálně.cz k výsledkům amerických voleb. Devadesát minut naplněných rozhovory, analýzami, komentáři a vstupy reportérů. | Video: Martin Veselovský, Pavel Tomášek

6) Clintonovou volilo méně žen než Baracka Obamu před čtyřmi lety.

7) Rozdíl mezi Clintonovou a Trumpem na Floridě byl menší, než kolik byl počet tamních hlasů pro kandidátku Strany zelených Jill Steinovou a libertariána Garyho Johnsona.

8) Mladí prvovoliči sice hlasovali víc pro Hillary Clintonovou, ale ne v takovém počtu jako před čtyřmi lety pro Baracka Obamu.

9) Vliv médií a známých osobností na politické rozhodování Američanů ve volbách je malý. Část republikánů Donalda Trumpa nepodpořila a většina médií byla proti němu. I přesto zvítězil.

 

Právě se děje

před 9 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy