Největší šoky volební noci: Průzkumy se fatálně zmýlily, svět zažil po Brexitu další selhání

Martin Novák Martin Novák
9. 11. 2016 7:06
Vliv médií a známých osobností na politické rozhodování Američanů ve volbách je malý. Část republikánů Donalda Trumpa nepodpořila a většina médií byla proti němu. I přesto vyhrál.
Foto: Reuters

New YorkDonald Trump je pětačtyřicátým prezidentem Spojených států

Vyhrál klíčové státy: Floridu, Ohio, Iowu a Severní Karolínu.

Dobře se pro něj vyvíjí situace i v Michiganu a Wisconsinu.

S tím průzkumy nepočítaly. Přehledně pro vás shrnujeme největší překvapení volební noci.

1) Agentury pro výzkum veřejného mínění i média se v předvolebních odhadech fatálně zmýlily. Podobně jako v červnu v britském referendu o setrvání v Evropské unii. Důvěra v jakoukoliv předpověď politického chování se tak letos dvakrát výrazně otřásla. V USA byly přitom v minulosti předvolební průzkumy poměrně přesné. 

2) Pořád není vyloučeno, že Hillary Clintonová získá dohromady víc hlasů, ale přesto prohraje, protože jich neměla dost v klíčových státech, a tak nezískala potřebných 270 volitelů.

3) Donaldu Trumpovi se vyplatila sázka na bělošské voliče. Hlas mu nakonec dalo víc těch s vyšším vzděláním, s čímž odhady a průzkumy nepočítaly. Republikánský kandidát přitom masivně posbíral hlasy venkovské bělošské populace v rozhodujících státech.

4) Ačkoliv byla vysoká volební účast Hispánců pokládána za výhodu pro Hillary Clintonovou, exit polly ukázaly, že víc než čtvrtina z nich volila Trumpa.

5) Voliči kubánského původu na Floridě nepotvrdili trend posledních let, že se masově přiklánějí k demokratům.

Živě vysílaný speciál DVTV a Aktuálně.cz k výsledkům amerických voleb. Devadesát minut naplněných rozhovory, analýzami, komentáři a vstupy reportérů.
0:59
Živě vysílaný speciál DVTV a Aktuálně.cz k výsledkům amerických voleb. Devadesát minut naplněných rozhovory, analýzami, komentáři a vstupy reportérů. | Video: Martin Veselovský, Pavel Tomášek

6) Clintonovou volilo méně žen než Baracka Obamu před čtyřmi lety.

7) Rozdíl mezi Clintonovou a Trumpem na Floridě byl menší, než kolik byl počet tamních hlasů pro kandidátku Strany zelených Jill Steinovou a libertariána Garyho Johnsona.

8) Mladí prvovoliči sice hlasovali víc pro Hillary Clintonovou, ale ne v takovém počtu jako před čtyřmi lety pro Baracka Obamu.

9) Vliv médií a známých osobností na politické rozhodování Američanů ve volbách je malý. Část republikánů Donalda Trumpa nepodpořila a většina médií byla proti němu. I přesto zvítězil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy