Po mejdanu přichází v Kosovu kocovina

Zdeněk Mihalco
3. 3. 2008 23:55
Zemi, která vyhlásila nezávislost, čekají těžké časy
Nová modrá vlajka Kosova vlaje vedle červené albánské vlajky na rozestavěném domě na okraji Podujeva.
Nová modrá vlajka Kosova vlaje vedle červené albánské vlajky na rozestavěném domě na okraji Podujeva. | Foto: Ondřej Besperát

Priština/Praha - "Chleba stojí dvakrát tolik co před pár měsíci," říká Albánec Vesel Cerani z Kosovské Mitrovice.

Slova, která obyvatele Kosova začínají zajímat více než to, které státy už nezávislost země uznaly a které ne. Po balkánském mejdanu přichází kosovská kocovina.

Stejně jako skoro polovina všech obyvatel Kosova nemá třiadvacetiletý Vesel Cerani stálou práci. A to i přesto, že má solidní vzdělání a hovoří plynně anglicky. "Občas zajdu na ryby, to je tak všechno. Kousek po kousku se tu všechno zdražuje a životní úroveň pomalu klesá," tvrdí.

Život za sto eur na měsíc

Na první pohled to vypadá, že kosovská ekonomika rychle roste. V polích lidé stavějí obří cihlové budovy ozdobené andělíčky, zábradlíčky a lucerničkami. Vjezdy k domům střeží zlatí orli s metrovým rozpětím křídel a rudým zobákem, na zahradě se pase sádrové stádo oveček.

Jenže růst nových sídel je dán rychlým růstem populace Kosova a ne růstem ekonomickým. Většina obyvatel je tu mladších 25 let. Tisíce mladých neseženou práci a živí se různorodou šmelinou. Nebo odejdou na Západ. Řada kosovských rodin vyžije jen díky penězům od příbuzných v Německu či Kanadě.

Ne že by bylo Kosovo rozvojovou zemí, ale z českého pohledu je většina obyvatel Kosova chudých. Měsíční plat se pohybuje v rozmezí 100 až 200 eur. Každý osmý obyvatel žije v extrémní chudobě - musí vyžít i s méně než jedním dolarem na den, přičemž ceny jsou v Kosovu jen o špetku nižší než v Česku.

Řada lidí se dobře uživí jen díky vojákům a úředníkům mezinárodních institucí.

Kosovo je také výrazně chudší než sousední Srbsko. Avšak v samotném Kosovu se žije lépe Albáncům než Srbům.

"Na albánské straně města jsem byl naposledy před mnoha lety. Pamatuju si, jak bylo všechno čisté a opravené. I zdálky jde vidět, že albánské domy mají barevnější střechy než ty naše," říká Georgij Simič žijící na srbské straně rozděleného města Kosovská Mitrovica.

Srbové v odříznutých kosovských enklávách živoří, i když dostávají příspěvky z Bělehradu.

Stabilita jsou peníze, peníze jsou stabilita

Kosovskou ekonomiku potápí obří zahraniční dluh, dědictví války i částečná závislost na Srbsku.

Čtěte také
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Většina obyvatel Kosova - Albánců - věří, že právě nezávislost přiláká do země zahraniční investory. Podnikat v Kosovu chtějí i české firmy, například ČEZ.

Do Kosova pumpují peníze mezinárodní organizace, chystá se výstavba dálnice k albánským hranicím i nové elektrárny. Ty dosavadní zahalují velkou část Kosova do bílorůžového dýmu. Koryta potoků přikrývají odpadky. Velkým problémem Kosova je a bude ekologie.

Alespoň některé předpoklady pro rozvoj kosovská ekonomika má: v Kosovu jsou velká naleziště rud a hnědého uhlí. K přilákání zahraničních investorů je však nutný aspekt, který dosud Kosovu chyběl: stabilita.

 

Právě se děje

Další zprávy