"Založím Kuciakovu nadaci." Šifrované zprávy odhalily, jak Kočner žertoval o vraždě

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 14. 8. 2019 19:54
"My dva to dotáhneme daleko," psal si ještě loni v lednu slovenský podnikatel Marian Kočner se svou spolupracovnicí Alenou Zsuzsovou. O měsíc později zemřel novinář Ján Kuciak, z jehož vraždy jsou oba obviněni. Nyní, po roce a půl, unikly na veřejnost záznamy konverzace mezi Kočnerem a Zsuzsovou, kde si právě o Kuciakovi psali.
Marian Kočner v roce 2004.
Marian Kočner v roce 2004. | Foto: ČTK

"Prohlásí ho za svatého," psal podle slovenského Denníku N Kočner. "Bude patronem novinářů," odpověděla mu prostřednictvím šifrované aplikace Threema Zsuzsová.

"To je dobrý nápad. Založím nadaci svatého Jána Kuciaka - patrona novinářů. Kdo by byl lepší patron než ten, kdo má v sobě patronu?" zněla Kočnerova odpověď.

Policie Zsuzsovou viní, že zprostředkovala objednávku vraždy slovenského reportéru serveru Aktuality.sk. Kočner je podezřelý z toho, že nechal Kuciaka sledovat a pak si objednal jeho vraždu za 70 tisíc eur (necelé dva miliony korun).

Novináře a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou zastřelil vrah loni 21. února v jejich domě ve vesnici Velká Mača. K činu se přiznal Zoltán Andruskó, jeden z členů týmu najatého na vraždu. Podle výpovědi Andruska si vraždu objednal Kočner, ten vinu odmítá.

Kromě Zsuzsové a Kočnera jsou obviněni také Andruskó, Tomáš Szabó a Miroslav Marček. Podle dřívějších informací se Marček přiznal, že na Kuciaka a jeho snoubenku střílel právě on. Bývalého vojáka Marčeka přitom vyšetřovatelé původně označovali za řidiče, za střelce považovali Szabóa.

Ve středu napsal slovenský deník Sme, že Zsuzsovou, Andruska, Marčeka a Szabóa policie obvinila i z přípravy dalších tří vražd. Slovenské ministerstvo vnitra konkrétně oznámilo, že nový případ se týká plánované likvidace prokurátorů Petra Šufliarského a Maroše Žilinky. Obětí se měl stát rovněž bývalý ministr vnitra a spravedlnosti a nyní advokát Daniel Lipšic.

Generální prokurátor Jaromír Čižnár už letos v únoru v této souvislosti poukázal na to, že lidé připravující zločin se k podrobným informacím o svých zamýšlených obětech nemohli dostat bez kontaktů na policii.

Vyšetřování přípravy těchto vražd bylo proto po dohodě prokuratury a policie odebráno vyšetřovacímu týmu Kuciakovy vraždy a přiděleno inspekci ministerstva vnitra, která zkoumá trestné činy policistů. Lipšic i média tento postup kritizovali, zatímco Čižnár ho obhajoval. Generální prokurátor řekl, že bez spolupráce s policisty by podezřelí nemohli získat osobní údaje například o Žilinkovi.

Prezidentka Zuzana Čaputová po středeční schůzce s ministrem spravedlnosti Gáborem Gálem uvedla, že se spravedlností se nesmí kupčit a že spravedlnost nesmí sloužit individuálním zájmům. "Je nepřípustné a nebezpečné, pokud orgány činné v trestním řízení ovlivňovali lidé v pozadí. Je to výsměch spravedlnosti. Tyto způsoby se musí stát minulostí," dodala podle webu deníku Pravda.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy