Kočner před vraždou Kuciaka šifroval zprávy. Díky spojce s policií věděl všechno

Martin Novák Martin Novák
9. 8. 2019 11:48
Slovensko zaskočily další nové informace o tom, jaký nebývalý vliv měl Marian Kočner. Podnikateli obviněnému z objednávky vraždy novináře Jána Kuciaka se dostávaly do rukou tajné policejní informace o kauzách, které novinář serveru Aktuality.sk odkrýval.
Pietní místo za zavražděného Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovou.
Pietní místo za zavražděného Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovou. | Foto: Jakub Plíhal

V lednu zřídila slovenská policie speciální vyšetřovací tým s názvem Novinář. Odkrýval a dokumentoval kauzy lidí, o kterých Kuciak psal nebo shromažďoval informace.

Šéf vyšetřovacího týmu tento týden skončil, nadřízení jej odvolali. Z analýzy šifrované komunikace v mobilních telefonech zjistili, že dotyčný policista byl v kontaktu s těmi, na které se mělo zaměřovat jeho vyšetřování. S podnikatelem Marianem Kočnerem, obviněným z objednávky vraždy Kuciaka, a jeho spolupracovníkem Norbertem Bödörem. Tento podnikatel z Nitry je podle několika slovenských médií člověkem, který představoval jakousi spojku mezi Kočnerem a policií.

Vyšetřovatelé nalezli v mobilu zatčeného Kočnera aplikaci Threema. Ta je placená a umožňuje posílání šifrovaných zpráv. Právě z Threemy vyplývá, že Bödör měl detailní informace o vyšetřování mnoha kauz a předával je Kočnerovi.

"Marian Kočner, obviněný z vraždy mladého novináře, si psal s Norbertem Bödörem a diskutovali o vyšetřovateli týmu. A můžeme se jen domnívat, že ho neoznačili za možnou hrozbu jejich zájmů. Naopak, měl postupovat tak, aby byli Kočner a Bödör spokojení," napsal v komentáři šéfredaktor serveru Aktuality.sk Peter Bárdy.

Kočner je podezřelý z toho, že nechal Kuciaka sledovat a pak si objednal jeho vraždu za 70 tisíc eur (necelé dva miliony korun). Novináře a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou zastřelil vrah loni 21. února v jejich domě ve vesnici Velká Mača. K činu se přiznal Zoltán Andruskó, jeden z členů týmu najatého na vraždu. Podle výpovědi Andruska si vraždu objednal Kočner.

Deník Sme napsal, že Bödör se znal s mnoha lidmi od policie a měl přístup ke spisům. To, co zjistil, předával Kočnerovi. Rodina Bödöra je v příbuzenském vztahu s bývalý policejním prezidentem Tiborem Gašparem. Přesněji, Gašpar je švagrem Bödörova otce Miroslava.

Policie zatím u Bödöra neudělala ani domovní prohlídku. V listopadu dozorový prokurátor podepsal souhlas s prohlídkou, ale za několik dní svůj podpis stáhl. Mobil Bödör sám přinesl na policii.

"Policie přišla o moment překvapení. Když takto někdo přinese svůj mobil, je jasné, že v něm už nic nebude," řekla deníku Sme advokátka a bývalá prokurátorka Eva Mišíková.

Bödör popírá, že by věděl cokoliv o plánu zavraždit Kuciaka. "To už je pro mne lidsky za čárou," řekl v rozhovoru pro slovenský Denník N.

Norbert Bödör je bývalý úspěšný zápasník, dokonce slovenský reprezentant v řecko-římském zápase. Svého času byl také spolumajitelem fotbalového klubu FC Nitra.

Jeho otec je majitelem bezpečnostní agentury SBS Bonul. Měl na starosti ochranu Všeobecné zdravotní pojišťovny, některých ministerstev či budov Slovenské pošty. Expremiér Robert Fico měl projev na jednom z večírků v Nitře a nepopírá, že se s Bödörem starším zná.

Zavražděný novinář Ján Kuciak několik článků o státních zakázkách pro firmu SBS Bonul napsal.

Důkazy jsou jasné, vraha Kuciaka známe, říká novinářka Tódová

Na devadesát procent víme, kdo jsou vykonavatelé vraždy Jána Kuciaka, říká novinářka a jeho bývalá kolegyně Monika Tódová. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy