Kočner před vraždou Kuciaka šifroval zprávy. Díky spojce s policií věděl všechno

Martin Novák Martin Novák
9. 8. 2019 11:48
Slovensko zaskočily další nové informace o tom, jaký nebývalý vliv měl Marian Kočner. Podnikateli obviněnému z objednávky vraždy novináře Jána Kuciaka se dostávaly do rukou tajné policejní informace o kauzách, které novinář serveru Aktuality.sk odkrýval.
Pietní místo za zavražděného Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovou.
Pietní místo za zavražděného Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovou. | Foto: Jakub Plíhal

V lednu zřídila slovenská policie speciální vyšetřovací tým s názvem Novinář. Odkrýval a dokumentoval kauzy lidí, o kterých Kuciak psal nebo shromažďoval informace.

Šéf vyšetřovacího týmu tento týden skončil, nadřízení jej odvolali. Z analýzy šifrované komunikace v mobilních telefonech zjistili, že dotyčný policista byl v kontaktu s těmi, na které se mělo zaměřovat jeho vyšetřování. S podnikatelem Marianem Kočnerem, obviněným z objednávky vraždy Kuciaka, a jeho spolupracovníkem Norbertem Bödörem. Tento podnikatel z Nitry je podle několika slovenských médií člověkem, který představoval jakousi spojku mezi Kočnerem a policií.

Vyšetřovatelé nalezli v mobilu zatčeného Kočnera aplikaci Threema. Ta je placená a umožňuje posílání šifrovaných zpráv. Právě z Threemy vyplývá, že Bödör měl detailní informace o vyšetřování mnoha kauz a předával je Kočnerovi.

"Marian Kočner, obviněný z vraždy mladého novináře, si psal s Norbertem Bödörem a diskutovali o vyšetřovateli týmu. A můžeme se jen domnívat, že ho neoznačili za možnou hrozbu jejich zájmů. Naopak, měl postupovat tak, aby byli Kočner a Bödör spokojení," napsal v komentáři šéfredaktor serveru Aktuality.sk Peter Bárdy.

Kočner je podezřelý z toho, že nechal Kuciaka sledovat a pak si objednal jeho vraždu za 70 tisíc eur (necelé dva miliony korun). Novináře a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou zastřelil vrah loni 21. února v jejich domě ve vesnici Velká Mača. K činu se přiznal Zoltán Andruskó, jeden z členů týmu najatého na vraždu. Podle výpovědi Andruska si vraždu objednal Kočner.

Deník Sme napsal, že Bödör se znal s mnoha lidmi od policie a měl přístup ke spisům. To, co zjistil, předával Kočnerovi. Rodina Bödöra je v příbuzenském vztahu s bývalý policejním prezidentem Tiborem Gašparem. Přesněji, Gašpar je švagrem Bödörova otce Miroslava.

Policie zatím u Bödöra neudělala ani domovní prohlídku. V listopadu dozorový prokurátor podepsal souhlas s prohlídkou, ale za několik dní svůj podpis stáhl. Mobil Bödör sám přinesl na policii.

"Policie přišla o moment překvapení. Když takto někdo přinese svůj mobil, je jasné, že v něm už nic nebude," řekla deníku Sme advokátka a bývalá prokurátorka Eva Mišíková.

Bödör popírá, že by věděl cokoliv o plánu zavraždit Kuciaka. "To už je pro mne lidsky za čárou," řekl v rozhovoru pro slovenský Denník N.

Norbert Bödör je bývalý úspěšný zápasník, dokonce slovenský reprezentant v řecko-římském zápase. Svého času byl také spolumajitelem fotbalového klubu FC Nitra.

Jeho otec je majitelem bezpečnostní agentury SBS Bonul. Měl na starosti ochranu Všeobecné zdravotní pojišťovny, některých ministerstev či budov Slovenské pošty. Expremiér Robert Fico měl projev na jednom z večírků v Nitře a nepopírá, že se s Bödörem starším zná.

Zavražděný novinář Ján Kuciak několik článků o státních zakázkách pro firmu SBS Bonul napsal.

Důkazy jsou jasné, vraha Kuciaka známe, říká novinářka Tódová

Na devadesát procent víme, kdo jsou vykonavatelé vraždy Jána Kuciaka, říká novinářka a jeho bývalá kolegyně Monika Tódová. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy